;
Close
Transports delegation under veckans förhandlingar för nytt flygteknikeravtal. Från vänster Anders Gustafsson, Johan Einarsson, Peter Winstén och Johan Afvander. Joacim Olsson i delegationen är med och hörs via Teams-länk.
Close
Avtal 2023

Fortsatta förhandlingar för flygtekniker

Flyg. I går återupptogs förhandlingarna för tekniker – den sista yrkesgruppen inom flyget som ska få nytt kollektivavtal. Det blir också ett av de sista avtal som Transport tecknar i hela avtalsrörelsen.

Den 31 oktober löper avtalet ut för flygtekniker med typcertifikat. På torsdagen träffades parternas delegationer åter på Näringslivets hus på Östermalm i Stockholm.

Och det är tre parter som möts: förutom Svenska Transportarbetareförbundet och arbetsgivarorganisationen Svenska Flygbranschen också Svensk Flygteknikerförening (SFF).

Transports fem man starka delegation har tidigare träffat arbetsgivarparten under tre dagar förra veckan och har vid två tillfällen SFF:s företrädare.

Den här veckan var två dagar avsatta för förhandlingar.

– Det har fungerat relativt bra hittills, sa flygombudsman Anders Gustafsson i delegationen på förmiddagen den första förhandlingsdagen.

Men på torsdagskvällen ajournerades förhandlingarna. De återupptas den 6 november. Alla tre parter kommer då åter att mötas.

– När vi skildes i går kändes det ju som att vi står långt ifrån varandra, framför allt ersättningsmässigt för byten i avtalet. Men vi får diskutera vidare, säger Anders Gustafsson.

Arbetsgivarparten har bland annat lyft idén att slopa det så kallade nattvetot i utbyte mot krav från facket. Men det är inget facket nappat på: ”De vill slippa prata med oss innan de lägger schema” enligt delegationen, som dock är öppna för att se över annat i avtalet.

Tungt ansvar

Flygteknikerna tillhör de grupper inom Transport som har högst lön i dagsläget. Teknikerna har formell behörighet att godkänna kontroller och underhållsarbeten på flygplan.

Men det är knappast ett skrivbordsyrke där pappersarbete dominerar. Jobbet är oftast detsamma som för flygmekaniker, som går på ett annat kollektivavtal.

– Det tunga ansvaret som tekniker ligger framför allt i att kunna säga nej, att stoppa ett plan från att flyga. Jag jobbar ofta tillsammans med en eller två andra tekniker, och det kan vara någon annan som är den som formellt är den som godkänner, säger Johan Afvander, som arbetar på SAS Arlanda.

De andra i förhandlingsdelegationen kallar Johan för ”vår man på golvet”. Alla är eniga om att samtliga Transports yrkesgrupper har ansvar som motiverar rejält högre lön. För flygtekniker liksom övriga grupper framstår lön som den viktigaste frågan i avtalsförhandlingarna.

Trepartsavtalet omfattar företag anslutna till Svenska Flygbranschen inom civilflygområdet. Det reglerar lön och villkor för flygtekniker anställda vid dessa företag. Med flygtekniker avses formellt anställda som har giltigt certifikat enligt EASA , alternativt militärt certifikat efter lokal överenskommelse.

Nuvarande kollektivavtal löper 1 januari 2021– 31 oktober 2023.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Snabbkoll om kollektivavtal. Illustration: Mattias Käll

Så avgörs din lön 2027

Lön & avtal. Under hösten börjar arbetet med de nya lönerna för 2027. Då ska yrkesaktiva medlemmar få chansen att påverka vilka krav på löner och villkor som de fackliga förhandlarna ska ta till arbetsgivarna.

Facket i AD: Almega vägrade förhandla

Arbetsrätt. Då Transport varslat om konflikt i hamnarna och för flygets kabinpersonal ställde Almega Tjänsteföretagen in förhandlingen för nytt avtal på ett helt annat område: bilvårdsanläggningar. Nu har det varit förhandling – i Arbetsdomstolen.

Lilly Hallberg. Foto: Petrus Iggström

Någonting bra har hänt!

Redaktionens krönika. Det här kan bli svårt. Att skriva om så kallade positiva nyheter har flera risker. Att framstå som ironisk, som reklamtextmakare eller som en okritisk hyllare av någon företeelse, oftast ointressant för de flesta. Men jag gör ett försök!

Avtal 2027

Hamnarbetarna vässar kraven inför avtalsrörelsen

Hamn & stuveri. Högre löner, kortare arbetstid och bättre villkor för extraanställda. Det är några av kraven som hamnarbetare från hela landet har med sig till Transports avtalsråd.

Bolt får köra färdtjänst i Stockholm

Servicetrafik. I en aktuell upphandling har åtta taxibolag tilldelats uppdrag att köra färdtjänst och sjukresor åt Region Stockholm. Ett av företagen är Bolt, som förra året stoppades från att köra skolskjutsar och omsorgstrafik i Sigtuna.

Hyllade kartan för chaufförer fortsätter leverera

Åkeri. För drygt tio år sedan började lastbilschauffören Anders Armgren lägga ut parkeringar och ställplatser på en Googlekarta. Till dags datum har kartan haft nära sex miljoner besökare.

Fråga facket
Vad gäller vid kombinerad tjänst som chaufför/transportledare/­terminalarbete? Illustration: Martin Heap

Vad gäller vid kombinerad tjänst?

Transport. Vad gäller vid kombinerad tjänst som chaufför/transportledare/terminalarbetare och när slutar inbetalningarna till tjänstepensionen? Det är två frågor som Transports experter svarar på denna gång.

Ali Al Taha Al Zoubi får BYA:s pris: årets kollega 2026. Foto: Dexter Svärd Huss

Väktaren Ali är årets kollega

Skydd 2026. En glad och positiv inställning, oavsett situation, lönade sig. Ali Al Taha Al Zoubi har valts till årets kollega i säkerhetsbranschen 2026. "Det känns jättebra och betyder väldigt mycket för mig", säger Ali Al Taha Al Zoubi.

Avtal 2027

”Vi går igenom allt – brett”

Bensin- och garageavtalet. Det är första gången som ombud på avtalsråd för Abdoulaye Bah. Han uppskattar tydligheten i upplägget, diskussionerna och att flera olika arbetsfrågor lyfts.

Avtal 2027
Första måndagen i oktober samlades Transport för sitt första avtalsråd inför avtalsrörelsen 2027. Transportavtalet (åkeridelen) och bensin- och garageavtalet var första områden att diskuteras. Foto: Dexter Svärd Huss

Avtalsrörelsen drar i gång

Avtal. – Det är härifrån vi tar det. Det är här och nu ni kan påverka det vi tar med och prioriterar i avtalsförhandlingarna vi sedan sitter i, sa Transports ordförande Tommy Wreeth som inledde förbundets första avtalsråd.

;