Helsingborgs containerhamn
Close
Flera stora beslag av narkotika har under senare år gjorts i Helsingborgs hamn, Nordens största när det gäller containerfrakt av frukt och grönt från bland annat Sydamerika. (GENREBILD)
Close

Fängelsedom för smuggling överklagad

Rättsfall. I slutet av april dömdes en hamnarbetare, tillsammans med två andra män, för brott kopplade till kokainsmuggling via Helsingborgs hamn. Alla tre har nu överklagat tingsrättens domar till hovrätten.

Samtliga tre åtalade i den stora kokainhärvan har hela tiden nekat till anklagelserna, att systematiskt ha planerat och smugglat kokain via fruktcontainrar från Sydamerika.

Det ska bland annat skett i en krypterad chatt, enligt åklagaren i Helsingborgs tingsrätt.

Den 23 april föll domen: Den hamnarbetare som anklagats för att ha agerat insider dömdes till fängelse i två år, bland annat för förberedelse till synnerligen grov narkotikasmuggling. Lika långt fängelsestraff fick en kamrat till honom.

Åklagaren hade dock yrkat på ett betydligt längre straff; 7,5 år.

Helsingborgs tingsrätt dömde samtidigt en tredje man till åtta års fängelse för bland annat försök och stämpling till synnerligen grovt narkotikabrott.

Ett par dagar innan överklagandetiden gick ut har tingsrätten fått in överklaganden från samtliga tre dömda. Det är överskickat till den högre instansen, hovrätten för Skåne och Blekinge.

I överklagan gällande hamnarbetaren – som jobbat i Helsingborgs hamn i närmare 30 år – lyfter förvaret åter att det inte går att knyta honom till användandet av den krypterade kommunikationstjänsten Sky-ecc.

I förvarets yrkande framhålls också att det under senare år flera gånger skett att brottsutredarna tagit över domstolens roll att göra en värdering av Sky-ecc presentation.

I det aktuella fallet heter det att ”Rätten har oriktigt tagit till sig vad utredarna genom åklagaren gör för bedömning av det material som tagit fram” för påståenden om att den dömde hamnarbetaren är den som kommunicerat.

Försvarsadvokaten Sven-Eric Ohlsson skriver i överklagan att hamnarbetaren vare sig deltagit i eller haft uppsåt att begå något smuggelbrott. Och att den högre rätten behöver ta hänsyn till att Helsingborgs hamn har omkring 220 anställda, varav cirka 90 hamnanställda har information som rör fartygs ankomster och sökmöjligheter i datorsystem.

Det stora antalet gör att det inte går att utesluta att andra kan ha varit delaktiga till förberedelserna för brott, enligt försvaret.

I överklagan heter det också att bevisningen inte tillräcklig för att det ska gå att fastställa att det är ställt utom rimligt tvivel att det verkligen är den dömde hamnarbetaren det handlar om – den som gjort sig skyldig till förberedelse för synnerligen grov narkotikasmuggling.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Förbud mot backande sopbilar väcker ilska bland villaägare

Miljö. Ingen fungerande vändplan, skymmande grönska, trånga kurvor och felparkerade bilar gör att sopbilen behöver backa för att kunna hämta avfall vid några fastigheter i Solna, utanför Stockholm. Kommunen har därför anvisat en hämtplats, vilket retat upp villaägarna.

Transportarbetarens logga

Olovlig körning blir fall för HD

Juridik. Chauffören saknade behörighet att köra svenskregistrerad lastbil enligt körkortslagen. Men hovrätten ogillade åtalet om olovlig körning. Riksåklagaren har nu överklagat domen till Högsta domstolen (HD).

Måsar skitar ner i hamnen

Hamn. Falskt alarm. Det är inget ”skarvkaos” med hamnarbetare som riskerar att halka i fågelbajs i Helsingborgs hamn. Något som flera medier rapporterade om i oktober. "Men vi har en del problem med måsar".

Patrik Persson håller demokratiskola för miljöarb etarna avdelning 12, Malmö. Valet 2026

”Vi har kämpat oss till vår rösträtt”

Val 2026. Det mörknar i vår omvärld. Vi fick inte vår allmänna rösträtt i Sverige till skänks, den erövrades genom kamp. Det betonar Transports Malmöavdelning 12 som i början av valåret bjudit in sina förtroendevalda medlemmar till flera demokratiskolor.

Man i hängmatta – semester

Efter förhandlingar: Två veckors extra ledighet

Fackligt arbete. Chaufförer vid åkeriet upptäckte att arbetsgivaren brutit mot kollektivavtalet. Transports ombudsman från Stockholmsavdelningen har nu förhandlat fram två veckors betald ”semester” för 31 anställda.

Konkurs för Mjölbyåkeri – femtiotal anställda berörs

Åkeri. Fågelsta Transport försattes förra veckan i konkurs på egen begäran. Konkursförvaltaren har tills vidare tagit över driften men risken är stor att åkeriet helt avvecklas – all trafik är i dagsläget ställd.

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.

Eric Donell, förbundsordförande i Riksförbundet Attention. Foto: Susanne Kronholm

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens regional airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.

LO: Så ska arbetstiden kortas

Arbetstid. LO vill sänka arbetstiden för alla landets arbetare. Och det ska göras förhandlingsvägen – centralt. På tisdagen presenterades förslaget från en enig LO-styrelse.

Förbud mot backande sopbilar väcker ilska bland villaägare

Miljö. Ingen fungerande vändplan, skymmande grönska, trånga kurvor och felparkerade bilar gör att sopbilen behöver backa för att kunna hämta avfall vid några fastigheter i Solna, utanför Stockholm. Kommunen har därför anvisat en hämtplats, vilket retat upp villaägarna.

Hallå där!

Ninni Westerlund

…utbildningsansvarig vid Assistancekåren, som i samarbete med Vreta utbildningscentrum utanför Linköping tagit fram en gymnasieutbildning till bärgare.

Amazons chefer utfrågade av EU-parlamentet

Kollektivavtal. Nej, några kollektivavtal lär Amazon inte förhandla om i Europa. Det framkom när deras chefer frågades ut i EU-parlamentet. Och några svar på ledamöternas frågor blev det i princip inte.

Transport stämmer åkeri: ”Vägrade ge information”

Arbetsrätt. Det var åkeriet i Kungsbacka som kallade till förhandling inför anlitande av bemanningsbolag utan kollektivavtal. Men när Transports förhandlare ville ha information om de anställdas villkor tog det stopp. Nu har facket stämt åkeriföretaget i Arbetsdomstolen.