;
Ola Almquist är tjänstledig från sitt jobb som miljöarbetare och går Transports aspirantutbildning för potentiella ombudsmän.
Close
Ola Almquist är tjänstledig från sitt jobb som miljöarbetare och går Transports aspirantutbildning för potentiella ombudsmän.
Close
Månadens medlem

Ola är redo för nästa uppdrag

Fackligt. Ola Almquist är en av elva Transportmedlemmar som blivit antagna till Transports aspirantutbildning för framtida ombudsmän.

– Det är den sociala kontakten som lockar mest. Jag har alltid haft lätt för att prata med folk. Man måste ju träffa människor ute på fältet för att få dem intresserade. Fler förtroendemän ute på arbetsplatserna är väldigt viktigt.

Elva personer från olika branscher går Transports aspirantutbildning under våren. Utbildningen varvar intensiva teoriveckor på förbundskontoret i Stockholm med praktik på en fackavdelning. Ola Almquist bor i Halmstad och gör sin aspiranttid där.

– Jag önskade att få vara på hemavdelningen, på grund av livssituationen. Det hade blivit rätt tufft annars. Min sambo flyttade hit från Nederländerna för två år sedan, så det räcker gott och väl med de här veckorna som det är nu, säger han när Transportarbetaren träffar honom under en teorivecka i Stockholm.

Miljörbetare

Till vardags kör Ola Almquist farligt avfall för ett miljöföretag i Halmstad. Det har inte varit några problem att få tjänstledigt för att gå utbildningen.

– Men min chef sa att hon hade hoppats att jag inte skulle komma in, säger Ola och ler.

Att söka till aspirantutbildningen kom lägligt. Han trivs i jobbet som chaufför och har också uppskattat att engagera sig fackligt, både på arbetsplatsen och i avdelningen. Samtidigt hade han efter 25 år bakom ratten börjat fundera på att göra något annat. Under avtalsrörelsen i Stockholm förra året fick han frågor från sina ombudsmän om han inte skulle söka utbildningen.

Miljöarbetaren Ola Almquist varvar intensiva teoriveckor på förbundskontoret i Stockholm med praktik på en lokalavdelning. Foto: John Antonsson

Ingen garanti

Han får betalt under utbildningen, men det finns ingen garanti för jobb därefter. Hoppet lever ändå i allra högsta grad. Och han är glad över att ha fått chansen. Beskedet kom i november förra året.

– Det kändes jävligt bra. Jag visste att det var många sökande, runt 160 personer, så jag trodde inte riktigt att det skulle bli så här. Vi var på en förtroendemannadag i Björkäng när mejlet kom och jag fick reda på att jag hade kommit in.

Som aspirant börjar han med att gå bredvid rutinerade ombudsmän.

– Då ska man omsätta all teori i praktiken. Det handlar om förhandlingar, protokoll och förhandlingsframställningar.

I början blir det mycket att följa med och se hur det fungerar. Sedan är tanken att jag själv ska få driva ärenden för medlemmar.

Renoverar hus

När han inte jobbar är det fullt upp hemma. Han bor i ett hus från 1931 som totalrenoverats.

– Vi har tilläggsisolerat, byggt ut och gjort nytt kök och badrum. Alla rum är nya nu. Det som återstår är hallen, lite kakel och klinker. Jag gillar att snickra och laga mat, även om snickeriet har fått stå tillbaka ett tag eftersom det har varit fullt upp, säger han.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

  1. Hans Münster:
    5 februari, 2026

    Lycka till nu Ola och hoppas allt rullar på framöver.

Lästips:

Pontus Blüme. Foto: Emil Flisbäck

Wolt har inga anställda – och det är hela affärsidén

Debatt. I fem månader körde en av våra medlemmar matleveranser åt Wolt, och för detta arbete fick han sammanlagt 57 329 kronor före skatt för 484 arbetade timmar. En timlön på 118 kr, inklusive semesterersättning, som dessutom skulle ersätta alla kostnader för fordonet och hans egna pensionsinbetalningar.

Yrkesförarens dag 9/9 logga

9/9: Dags att uppmärksamma alla yrkesförare!

Yrkesförarens dag. Den 9/9 är temadagen tillägnad dem som kör yrkestrafik, chaufförerna som får allt att rulla – året runt, alla tider på dygnet, i alla väder.

Så byggde Transport upp styrkan på Ryanair

Organisering. När Transport tog över organiseringen av kabinpersonalen hade förbundet inga medlemmar på Ryanair. Regelbundna besök på arbetsplatsen, medlemsvärvning och nya förtroendevalda gav facket styrka att kräva kollektivavtal.

Hallå där!

Johanna Bergsten (S)

...42 år, jobbar som ombudsman i Timrå. Körde tidningar i 20-årsåldern och gick med i Transport efter en orättvis erfarenhet.

David Gustafsson bygger en fullskalig lastbil i lego. Foto: Dexter Svärd Huss

Vansinnesprojektet: David bygger fullskalig lastbil – i Lego

Skapande. Efter att ha gjort succé med en verklighetstrogen Volvo V70 – byggd i Lego – satsar David Gustafsson på ett större fordon. Med en ny smart metod. – Folk fattar vilket engagemang och vilken idioti som ligger bakom det här, säger han.

Hallå där!

Christian Florin

…studieorganisatör i Transport avdelning 2 (hamn) som vill tipsa läsarna om fackets kurser. Varför?

Efter över 30 år bakom ratten vägrade Patrick Jonasson låta en diagnos sätta punkt. I stället blev det början på en kamp tillbaka. Foto Anna Wilhelmsson

”Jag är glad att jag inte gav upp”

Mötet. Patrick Jonasson hade varit helt fri från anfall i 25 år. Ändå förlorade han sitt körkort på grund av sin epilepsidiagnos när reglerna ändrades. Det som följde blev en flera år lång kamp. Mot myndigheter, regelverk och en tillvaro där hela hans yrkesliv plötsligt stod på spel.

Månadens medlem
Kvinna i mössa och rutig jacka står lutad mot hylla med två glasskulpturer av händer.

”För mig är konst fritt tänkande”

Skapande. Livet kretsade kring hästar, orkidéodling och fiskmedicin, men till slut landade väktaren Anne Nickels där hon hör hemma – i konsten.

Kultur
STOCKHOLM 2009-02-16 Taxibilar utanför centralen i Stockholm. Foto Trons / SCANPIX Kod 6995

Frihet och förfall – om taxi i tiden

Bokanmälan. Vid midnatt den 1 juli 1990 förändrades allt i grunden. I boken "De osynliga" berättar en taxichaufför och frilansjournalist från Stockholm om branschens förvandling efter avregleringen.

”Det kommer alltid komma människor i ledande ställning som vill ha makt. Men man ska inte tro att man är förmer än andra. Makten kommer underifrån”, säger Karin Peterson som nu lämnat förbundsstyrelsen i Transport. Foto: Justina Öster

Trettionio år i Transports tjänst

Mötet. Alla visste vem Karin som körde gula bussen var, färre att hon kallades Slaktaren från Torslanda. Det svarta hårburret har blivit grått efter cancern. Själv kallar hon sig blondin.

Månadens medlem
”Den pillrigaste tårta jag gjort” säger Maja om lastbilstårtan med chokladbottnar, hallon, vitchokladfluff med chokladkross och kola. Foto: Bertil Janson

Maja bakar snabbt en läcker lastbil

Åkeri. Hon kan både köra och baka lastbilar, med ”älgstaket” och allt. Ibland vore kanske även ett vargskydd bra.

Hallå där!

Mikael Danielsson Sjöstam

…Transportombudsman i avdelning 28 och initiativtagare till valprojektet Gallfeber.

Kultur
Peter Gustavsson och Mats Wingborg har skrivit Hej då Tidö, ett bokslut över fyra år av en ny regeringskonstellation. Foto: Verbal förlag

Har tiden för Tidö runnit ut?

Politik. Sverige har haft en historiskt unik regering under snart fyra år. Om författarna till Hej då Tidö har rätt, så är tiden för Tidö slut.

;