Avtal 2023

Nytt avtal för reklamutdelare långt bort

Reklamutdelning. I somras sa Transport upp avtalet som kallats Sveriges sämsta. Och uppmanade medlemmar att söka andra jobb. Nu har parterna mötts igen men utsikterna till framgång är små, enligt fackets förhandlare.

Arbetsgivaren har i det gamla avtalet för distribution av direktreklam ensidigt rätt att bestämma vad ”normalprestation” innebär. Normalprestation är den prestation som en reklamutdelare måste uppnå för att få garantilön. Annars ger avtalet bara prestationslön, vilken ger en extremt låg förtjänst per arbetstimme.

Det var också skrivningarna om normalprestation som i juli till slut fick Transport att säga upp avtalet, efter att förgäves försökt komma överens med motparten – Almega Tjänsteföretagen – om innebörden.

Magnus Thelander är central ombudsman på Transport.
Magnus Thelander. Foto: Kristina Sjöberg

– Vi har andra avtal med prestationslön där det fungerar bra. Och det är inget fel på jobbet. Det är villkoren som är dåliga. Det här kan nog vara Sveriges sämsta avtal, så nu är det upp till Almega Tjänsteföretagen om de vill göra branschen anständig, sa Transports ombudsman Magnus Thelander i samband med att avtalet sagts upp.

I mitten av augusti möttes Transports och Almegas förhandlare åter. Mötet utmynnade i att facket på arbetsgivarpartens begäran direkt efteråt återkom med ett skriftligt förslag, och yrkande, uppdelat i två olika delar. Almega har avvisat båda.

– De har svarat att deras medlemsföretag kan tänka sig förutsättningslösa samtal för att försöka finna en lösning, säger Magnus Thelander.

Ur fackets synvinkel är det inget som öppnar för lösningar med tanke på de omfattande överläggningar parterna hade i anslutning till den stämning i Arbetsdomstolen (AD), som Transport bland annat gjorde just angående tvisten om normalpresentation.

– För det första är det anmärkningsvärt att ett arbetsgivarförbund mer uppträder som en brännvinsadvokat än en motpart som tar ansvar för branschen, säger Thelander.

Han pekar på att motparten helt tycks sakna intresse för att ta ansvar för anständiga löner till dem som arbetar i branschen:

– Det är den enda slutsats jag kan dra då de står upp för att löner på 30–40 kronor i timmen är acceptabelt i dagens Sverige.

Magnus Thelander bedömer utsikterna som extremt små när det gäller att komma fram till ett nytt avtal. När det gäller tvistefrågan, att få bort skrivningen ”för en normalprestation” helt ur avtalet, har Transport alltså också fört fram sina argument i Arbetsdomstolen. Det i samband med ett tvistemål som facket förlorade. Utan att komma en millimeter framåt i sakfrågan, enligt Transports ombudsman.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Transportarbetarens logga

Nytt avtal i tid för biluthyrare

Biluthyrning/Almega. Transport har tecknat ett nytt, tvåårigt avtal för anställda vid biluthyrningsföretag. Det ger löneökningar på upp till drygt 2 000 fördelat under avtalsperioden.

Bevakningsavtalet är i lås

Bevaknings- och säkerhetsavtalet. Transport och Säkerhetsföretagen kom på måndagen överens om nytt, tvåårigt kollektivavtal för närmare 20 000 anställda inom bevakningsbranschen. Löneökningen blir sammanlagt upp till nästan 2 300 kronor, beroende på lönegrupp.

Transportarbetarens logga / Transportarbetarens logo

Vad händer i förhandlingarna för bevakning och säkerhet?

Förhandlingar. Bevaknings- och säkerhetsavtalet löper ut den 31 maj. Förhandlingar om nytt avtal startade i början av maj men har nu tappat fart.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Allt fler företag vill registrera vad de anställda gör

Integritet. Synen på GDPR har ändrats från jätteskräck för att företagen ska tvingas betala höga skadestånd till att det var ju inte så farligt. Men nu är lagstiftningen högst aktuell igen i och med att allt fler företag vill installera datorsystem för att registrera vad de anställda gör.

Läkarrock med stetoskop. Läkaren skriver för ett läkarintyg.

Har åkaren rätt att få se resultaten från min hälsokontroll?

Åkeri. Har min arbetsgivare rätt att få se resultaten från hälsokontrollen – när jag besöker läkare för att förlänga mitt körkort för tung trafik? Det undrar en arg lastbilsförare, 60 plus, vars läkare krävde att få skicka resultaten direkt till hans åkeri.

Musikhjälpen är i gång – med Transport!

Insamling. Musikhjälpen är på plats på Stora torget i Karlstad i veckan. Bössorna är öppna. Och Värmlandsavdelningen har utmanat Transports övriga avdelningar att skänka pengar. Årets motiv: Alla barn har rätt att gå i skolan.

Här i Västland, mellan Tierp och Karlholm i norra Uppland, omkom en nyanställd miljöarbetare under arbete med sophämtning i maj i år. Enligt polisens uppgifter direkt efter olyckan handlade det om att hon fallit av bilen då hon stod baktill mellan två hämtningsstationer. Foto: Lilly Hallberg

Renhållningsbolag ändrar rutiner efter dödsolycka

Miljöarbete. I våras omkom en renhållningsarbetare i Tierps kommun efter att ha fallit av sopbilen och slagit i huvudet. Företaget där kvinnan arbetade har nu stärkt säkerhetsrutinerna.

Fråga facket
Petra undrar över hur lång uppsägningstid hon har. Illustration: Martin Heap

Hur lång uppsägningstid har jag?

Transport. Petra undrar över hur lång hennes uppsägningstid är och Nischay vill veta hur man räknar ut avdrag för vab. Det och fler frågor svarar Transports experter på.

Olovlig körning blir fall för HD

Juridik. Chauffören saknade behörighet att köra svenskregistrerad lastbil enligt körkortslagen. Men hovrätten ogillade åtalet om olovlig körning. Riksåklagaren har nu överklagat domen till Högsta domstolen (HD).

Måsar skitar ner i hamnen

Hamn. Falskt alarm. Det är inget ”skarvkaos” med hamnarbetare som riskerar att halka i fågelbajs i Helsingborgs hamn. Något som flera medier rapporterade om i oktober. "Men vi har en del problem med måsar".

Taxibolag i Sundsvall i konkurs

Servicetrafik. Taxi Drakstaden har fått hård kritik för brister när det gäller färdtjänst och skolskjutsar i Sundsvall. På torsdagen försattes taxibolaget, som har avtal med kommunen, i konkurs.

Tidningsbud knivrånat av tre män

Tidningsbud. Tidigt på måndagsmorgonen fick polisen larm om ett rån i Mariestad, riktat mot ett tidningsbud i tjänst – tre personer ska ha omringat budet, hotat med kniv och tvingat till sig kontanter.

Konkursskylt. Foto: Shutterstock

Braathens varslar ytterligare ett 20-tal kabinanställda

Fyg. I september försattes två av flygbolaget Braathens bolag i konkurs och 120 kabinanställda förlorade jobben. Nu går moderbolaget vidare och säger upp ytterligare cirka 20 kabinanställda på dotterbolaget Braathens people, vid flygbaserna i Göteborg och Malmö.

Liljaskolan först med ny transportcertifiering

Utbildning. På Liljaskolan i Vännäs var det stort firande den 6 november. Gymnasiet är först i landet med att ha klarat kraven för den nya certifieringen för transportutbildningar, CGT-certifiering.

Förslag om laddstationer vid statliga rastplatser

Trafik. Ett 30-tal av Trafikverkets omkring 270 rastplatser runt om i Sverige skulle kunna kompletteras med stationära laddstationer, som drivs av kommersiella aktörer. Först ut i ett pilotprojekt skulle kunna vara rastplatsen Brahehus vid E4, strax norr om Gränna.