Close
Klart med skolskjuts inför vårterminen. Sundsvalls kommun tecknat avtal med WeCab om att köra servicetrafik till och med augusti 2026. (ARKIVBILD)
Close

Ny aktör tar över färdtjänst och skolskjuts

Servicetrafik. Taxi Drakstaden i Sundsvall försattes i konkurs i slutet av november. Det efter larm om en rad brister med färdtjänsten, skolskjutsar och taxiväxeln. Nu är det klart med ett nytt företag som tar över och kör kommunens servicetrafik.

Fredagen den 5 december skrevs avtalet under efter den direktupphandling som Sundsvalls kommun gjort.

Det är WeCab som vunnit tilldelningen efter anbudsförfarande och från och med den 20 december kör färdtjänst och skolskjutsar i kommunen.

Maria Cederberg. Foto: privat

– Det är en otroligt lättnad att det är klart. Det är en bra lösning framför allt för våra medborgare, och även för både näringen och kommunen, säger Maria Cederberg, verksamhetschef.

– Nu kan det bli som det var tänkt från början.

Maria Cederberg lyfter att WeCab även kommer att tillhandahålla beställningscentral. Taxiföretaget är delägare i växeln, och den är lokal.

Det är en poäng i sammanhanget att växeln är lokal. Tidigare har det varit problem att förstå vissa som arbetade med bokningarna. En underleverantör utlokaliserade tidigt i höstas delar av verksamheten till Lettland, Moldavien och Senegal.

Efter Taxi Drakstadens konkurs har konkursförvaltaren svarat för att servicetrafiken rullar under 30 dagar. Kommunen har också bidragit och kört skolskjutsar i egen regi .

– Det har varit en otrolig uppslutning, både från branschen och från privatpersoner som hört av sig, säger Maria Cederberg.

När Sundsvalls kommun bjöd på traditionell jullunch fungerade det trots allt att ta sig till lokalen för runt 70 personer som är beroende av färdtjänst.

Men det har ändå varit en tuff resa för alla inblandade, även för Taxi Drakstaden som gjort sitt bästa för att bidra också efter konkursen, betonar verksamhetschef vid kommunens servicecenter. Att verksamheten ”räddats” av skollovet håller hon inte med om:

– Däremot har övergången nog blivit något mjukare än annars, säger Maria Cederberg.

– Generellt vill jag säga att det är viktigt att vi som kommun ger medborgarna det de har rätt till. Det är särskilt viktigt när det gäller många som är berörda här, som äldre och personer med funktionsnedsättningar.

Lärdom för kommunen

Niklas Säwén (S) är kommunalråd i Sundsvalls kommun

Niklas Säwén (S), kommunalråd i Sundsvall. Foto: Sundsvalls kommun
Niklas Säwén. Foto: Sundsvalls kommun

– Jag vill fortsätta att stärka arbetet med de sociala kraven vid upphandlingar, det är en prioriterad fråga för mig som socialdemokrat, säger han.

Sundsvall var en av de första kommunerna i landet när det gäller att ställa krav på  villkor i nivå med kollektivavtal. De senaste åren har dock såväl andra kommuner som lagstiftning och riktlinjer kommit i kapp och i dag utgår mycket från Upphandlingsmyndighetens direktiv när det handlar om såväl kommunala som regionala upphandlingar.

Upphandlingsmyndigheten pekar bland annat ut vissa branscher som riskbranscher, vilka kräver extra vaksamhet vid upphandlingar. Taxi är en sådan bransch.

–  Däremot har beställningscentraler inte bedömts som en sådan riskverksamhet, men det är något vi tar med oss fortsättningsvis, säger Niklas Säwén.

Han utmanar gärna myndigheten genom att ställa högre krav än rekommendationen.

Niklas Säwén betonar att erfarenheterna från det senaste året också gett insikter som kommunen behöver dra lärdom av.

– Vi behöver ha en diskussion med parterna före en upphandling. Facket är ett viktigt bollplank att använda framöver, säger han.

Det är ett arbete som inletts. Sundsvalls kommunalråd har bland annat varit ute på besök hos flera taxibolag tillsammans med Transport under senare tid.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Transportarbetarens logga

Taxibolag i Sundsvall i konkurs

Servicetrafik. Taxi Drakstaden har fått hård kritik för brister när det gäller färdtjänst och skolskjutsar i Sundsvall. På torsdagen försattes taxibolaget, som har avtal med kommunen, i konkurs.

Transportarbetarens logga

Kommunen skärper krav på färdtjänst

Servicetrafik. Efter larm om obegriplig, utlokaliserad taxiväxel skärper nu Sundsvalls kommun kraven på leverantören: Alla anställda ska finnas inom Sveriges gräns.

Färdtjänst och vanlig taxi kör åt olika håll. Foto: Lilly Hallberg

Ett avtal, två yrken?

Servicetrafik. Vanlig taxi och färdtjänst – jobbet skiljer sig mycket åt, förarna går på samma kollektivavtal. För offentligt upphandlad trafik finns särskilda utmaningar. För facket är kontroll grundläggande.

Patrik Persson håller demokratiskola för miljöarb etarna avdelning 12, Malmö. Valet 2026

”Vi har kämpat oss till vår rösträtt”

Val 2026. Det mörknar i vår omvärld. Vi fick inte vår allmänna rösträtt i Sverige till skänks, den erövrades genom kamp. Det betonar Transports Malmöavdelning 12 som i början av valåret bjudit in sina förtroendevalda medlemmar till flera demokratiskolor.

Man i hängmatta – semester

Efter förhandlingar: Två veckors extra ledighet

Fackligt arbete. Chaufförer vid åkeriet upptäckte att arbetsgivaren brutit mot kollektivavtalet. Transports ombudsman från Stockholmsavdelningen har nu förhandlat fram två veckors betald ”semester” för 31 anställda.

Konkurs för Mjölbyåkeri – femtiotal anställda berörs

Åkeri. Fågelsta Transport försattes förra veckan i konkurs på egen begäran. Konkursförvaltaren har tills vidare tagit över driften men risken är stor att åkeriet helt avvecklas – all trafik är i dagsläget ställd.

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.

Eric Donell, förbundsordförande i Riksförbundet Attention. Foto: Susanne Kronholm

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens regional airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.

LO: Så ska arbetstiden kortas

Arbetstid. LO vill sänka arbetstiden för alla landets arbetare. Och det ska göras förhandlingsvägen – centralt. På tisdagen presenterades förslaget från en enig LO-styrelse.

Förbud mot backande sopbilar väcker ilska bland villaägare

Miljö. Ingen fungerande vändplan, skymmande grönska, trånga kurvor och felparkerade bilar gör att sopbilen behöver backa för att kunna hämta avfall vid några fastigheter i Solna, utanför Stockholm. Kommunen har därför anvisat en hämtplats, vilket retat upp villaägarna.

Hallå där!

Ninni Westerlund

…utbildningsansvarig vid Assistancekåren, som i samarbete med Vreta utbildningscentrum utanför Linköping tagit fram en gymnasieutbildning till bärgare.

Amazons chefer utfrågade av EU-parlamentet

Kollektivavtal. Nej, några kollektivavtal lär Amazon inte förhandla om i Europa. Det framkom när deras chefer frågades ut i EU-parlamentet. Och några svar på ledamöternas frågor blev det i princip inte.

Transport stämmer åkeri: ”Vägrade ge information”

Arbetsrätt. Det var åkeriet i Kungsbacka som kallade till förhandling inför anlitande av bemanningsbolag utan kollektivavtal. Men när Transports förhandlare ville ha information om de anställdas villkor tog det stopp. Nu har facket stämt åkeriföretaget i Arbetsdomstolen.