;
Statsministern presenterade ministrarna efter att hon valts av riksdagen. Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet
Close
Statsministern presenterade ministrarna efter att hon valts av riksdagen.
Close

Fackliga namn i ny S-regering

Politik. Statsminister Magdalena Andersson har presenterat sin nya socialdemokratiska enpartiregering. Johan Danielsson, som engagerat sig i transportbranschens villkor som EU-parlamentariker, blir biträdande arbetsmarknadsminister. Tidigare LO-ordföranden Karl-Petter Thorwaldsson blir näringsminister.

Johan Danielsson blir bostadsminister och biträdande arbetsmarknadsminister med ansvar för arbetsmiljöfrågor. Han var Transports och LO:s kandidat till Europaparlamentet vid det förra valet. Han har sedan dess varit med och drivit igenom EU:s mobilitetspaket som ska reglera villkoren för den internationella åkeritrafiken. 

Vid regeringens gemensamma presskonferens pekade han, likt alla andra, på regeringens ambition att knäcka gängen. Han sa också: 

– Den som arbetar på svensk arbetsmarknad ska ha svenska löner enligt kollektivavtal. Arbetsmiljön ska vara trygg och ingen ska behöva dö på sitt jobb 

I en första kommentar till Johan Danielssons utnämning säger Transports ordförande Tommy Wreeth: 

– Oväntat och väldigt bra med Danielsson. Fast å andra sidan tappar Sverige och Transport en väldigt duktig kraft i Bryssel. 

Wreeth var också nöjd med att Tomas Eneroth blir kvar som infrastrukturminister eftersom det behövs kontinuitet på området, där EU:s nya mobilitetspaket med nya regler för internationella åkerier ska implementeras senast i februari.  

Många av frågorna vid regeringens presskonferens handlade just om Eneroth. Samtidigt som Magdalena Andersson läste upp regeringsförklaringen meddelade en åklagare att en förundersökning inleds mot Eneroth. För sexuellt ofredande. 

I en intervju med Ekot säger Tomas Eneroth att han anser att det är bra att myndigheterna tittar på frågan och att han hoppas att det leder till ett avslut. Statsministern kommenterade det så här:
– Jag tycker att det är bra att frågan utreds. Jag är stolt över att vara ordförande för ett parti där medlemmar tar upp händelser och ser till att de utreds. Det finns ingen tvekan om vad som hänt. Från Eneroths sida är det tydligt att det var oavsiktligt och jag finner ingen anledning att inte tro på det.  

Karl-Petter Thorwaldsson, tidigare LO-ordförande, blir ny näringsminister. Han kommer senast från ett uppdrag hos SSAB där han jobbat med omställning i stålindustrin.  

– Min bedömning är att vi har den störst innovationskraften någonsin i Sverige. Aldrig förr har fler idéer kommit fram, men företagen ropar efter politik. Tillsammans med näringslivet ska vi klara världens viktigaste omställning till ett fossilfritt samhälle senast 2045, sa Thorwaldsson. 

Ny energi och digitaliseringsminister blir Khashayar Farmanbar, uppvuxen i Boden. Tidigare IT-företagare och kommunalråd i opposition i Nacka sedan 2013.  

– Jag är övertygad om att framtidens jobb kommer att ske med elektrifiering. Vi behöver mer el och ett bättre elnät. Vi ska fortsätta bygga för förnybar el och öka takten i elnätsutbyggnaden.  

Mikael Damberg lämnar posten som inrikesminister och hans arbetsuppgift tas över av justitieminister Morgan Johansson. Därmed blir det Johansson som kommer att lägga fram den proposition som sätter nya spelregler för bevakningsanställdas villkor.  

Fler kommentarer kommer. 

 

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Teslakonflikten analyseras på uppdrag av regeringen

Konflikt. Regeringen har gett Medlingsinstitutet i uppdrag att analysera den långvariga Teslakonflikten, unik för svensk arbetsmarknad. I myndighetens uppdrag ingår att lämna kommentarer för att trygga den svenska modellen.

Johanna Bergsten (S)

Johanna Bergsten (S)

...42 år, jobbar som ombudsman i Timrå. Körde tidningar i 20-årsåldern och gick med i Transport efter en orättvis erfarenhet.

Martin Jansson. Foto: Emil Flisbäck

Höstens val avgör: kvalitet eller lägsta pris

Debatt. När kommuner och regioner upphandlar verksamhet för miljardbelopp är det lätt att fastna i priset. Men våra skattepengar ska inte bara köpa den billigaste lösningen. De ska också köpa kvalitet, trygghet och schyssta arbetsvillkor.

Brist på skyddsvakter hotar totalförsvaret: Behövs dubbelt så många

Beredskap. Bevakningsföretag riskerar att förlora personal till militär vid krig eller kris. Samtidigt kommer behovet av skyddsvakter öka för att försvara Sveriges viktigaste anläggningar. – Det behövs ungefär dubbelt så många som jobbar med bevakning i höjd beredskap som i fredstid, säger Jonas Wannberg på Bya.

9/9: Dags att uppmärksamma alla yrkesförare!

Yrkesförarens dag. Den 9/9 är temadagen tillägnad dem som kör yrkestrafik, chaufförerna som får allt att rulla – året runt, alla tider på dygnet, i alla väder.

Teslakonflikten analyseras på uppdrag av regeringen

Konflikt. Regeringen har gett Medlingsinstitutet i uppdrag att analysera den långvariga Teslakonflikten, unik för svensk arbetsmarknad. I myndighetens uppdrag ingår att lämna kommentarer för att trygga den svenska modellen.

Så byggde Transport upp styrkan på Ryanair

Organisering. När Transport tog över organiseringen av kabinpersonalen hade förbundet inga medlemmar på Ryanair. Regelbundna besök på arbetsplatsen, medlemsvärvning och nya förtroendevalda gav facket styrka att kräva kollektivavtal.

Kerstin Ericsson är bilkårsveteran. Foto: Dexter Svärd Huss

Bilkåren rustar för kris – Kerstin har varit med sedan 1970-talet

Beredskap. Det försämrade säkerhetsläget i omvärlden har lett till att intresset för Bilkåren ökat. Rysslands invasion av Ukraina ses som en direkt orsak. – Det är absolut ett ökat intresse. Men vi behöver vara fler kvinnor, säger Kerstin Ericsson.

Thomas hedrar sin avlidna vän - med radiostyrda lastbilar . Foto: Dexter Svärd Huss

Thomas hedrar sin avlidna vän – med radiostyrda lastbilar

Hobby. För vissa är radiostyrda lastbilar mer än en hobby. Det är en gemenskap i ett annars bitvis ensamt yrke – och ett sätt att minnas. – Vi har ett par stycken bilar som är byggda för att hedra chauffören som har omkommit, säger Thomas Helin, ordförande i RC Trucks.

De kan bli Sveriges bästa transportskola

Utbildning. Åtta gymnasieskolor tävlar om chansen att bli Årets transportskola 2026. Vinnaren tilldelas 10 000 kronor. – De nominerade skolorna visar ett stort engagemang", säger Lena Törnstrand, projektledare på Tya.

Lastsbilsmässan Elmia var en utmärkt plats för att värva nya unga medlemmar till facket. Foto: Dexter Svärd Huss

Succémetoden: Så värvades hundratals nya medlemmar till facket

Elmia. Lastbilsmässan på Elmia är över för den här gången. Transport var där med egen monter och gjorde succé i arbetet med att värva nya medlemmar. – Det känns ju superfantastiskt roligt, säger Nina Broman Costa, lokal ombudsman.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Teslakonflikten avslutas

Konflikt. IF Metall har beslutat att lägga ner konflikten med Tesla. Det innebär att Transports sympativarsel avslutas från och med den 19 augusti klockan 00.01.

Elmia lastbil 2026

Här möts hela branschen

Åkeri. Transportarbetareförbundet är självklart på plats. Onsdagen den 19 augusti öppnar Nordens största lastbilsmässa på Elmia i Jönköping.

;