Avtal 2025

Transports hamnkonflikt inställd

Hamn- och stuveriavtalet. Konflikten mellan Transport och hamnbolagen ställdes in i sista minut. Det efter att parterna accepterat medlarnas förslag.

Den stora tvistefrågan i förhandlingarna rörde hur hamnbolagen ska få använda bemanningsföretag och hur de inhyrda ska schemaläggas.

Under tisdagskvällen den 20 maj accepterade bägge parter ett medlarbud.

I förhandlingsprotokollet konstaterar Transport och Sveriges Hamnar att användandet av bemanningsföretag skapat slitningar på vissa arbetsplatser. Facket och arbetsgivarna enades bakom en skrivning där det står att ”när företag beställer bemanningstjänst ska vid utläggning av arbetstiden för de bemanningsanställda deras behov av planerbar arbetstid och fritid beaktas.”.

Överenskommelsen ger också facket rätt att i efterhand följa upp hur de bemanningsanställda har schemalagts.

Transports avtalssekreterare Peter Winstén konstaterar att facket inte nådde hela vägen fram.

– Vi har kommit fram till en plan för hur de inhyrda ska schemaläggas och i vår överenskommelse framkommer det tydligt att det är inhyraren som har ansvar för scheman. Arbetsgivarna har tidigare velat skylla problemen på bemanningsföretagen. Det kommer säkert att bli tvister om hur det ska tolkas, men det är en början till en förändring, säger Peter Winstén.

Hamn- och stuveriavtalet innehåller också avsättning till delpension, den första avsättningen görs 2026 och är 0,1 procent.

Stuveriarbetarnas löner höjs med 1 185 kronor från och med den 1 maj 2025 och med 1 045 från och med den 1 maj 2026.

Vissa hamnar sätter löner enligt systemet Dockside. På de hamnarna fördelas halva lönehöjningen enligt en lokal överenskommelse mellan facket och arbetsgivaren.

…men HF utökar sitt strejkvarsel

Samma dag som Transportarbetareförbundet och arbetsgivarorganisationen Sveriges Hamnar enats om ett nytt kollektivavtal, den 20 maj, vidgade Hamnarbetarförbundet (HF) sitt varsel.

Förhandlare från det andra facket som organiserar stuveriarbetare lämnade medlingen på tisdagen.

Hamnarbetarförbundets tidigare varsel ligger kvar. HF varslade, liksom Transport, om konflikt den 12 maj.  För HF:s del omfattar det strejk i samtliga svenska hamnar från och med i dag, onsdag, mellan klockan 12 och 18.

HF:s tidigare varsel innehåller också övertids- och inhyrningsblockad samt blockad av nyanställningar, liksom mot förskjuten arbetstid i vissa hamnar från och med i morgon, den 22 maj.

HF:s nya varsel innehåller varsel om strejk på vissa hamnföretag vid olika tillfällen mellan den 30 maj och 5 juni om ingen överenskommelse med arbetsgivarsidan nås innan dess.

I likhet med Transportarbetareförbundet har Hamnarbetarförbundet krävt begränsning av hamnarnas utnyttjande av bemanningsanställda. Dessutom önskar HF ett stärkt skydd för fackligt förtroendevalda.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

  1. stefhan hemsen:
    22 maj, 2025

    Alldeles för dålig löneökning.

Lästips:

Bakficka på jeans med två sedlar nedstoppade

Så blev de nya lönerna

Löner. Alla utom ett av Transports kollektivavtal är färdiga. Här är de nya lönerna – och så tycker facket, arbetsgivarna och arbetarna om de nya avtalen.

Utlandstransporter

Hur fungerar rast och vila vid utlandstransporter?

Transport. Pontus undrar över kör- och vilotider för utlandstransporter. Börje vill veta om han fick rätt ersättning då han jobbade extra i midsomras. Det och fler frågor svarar Transports experter på.

Michael Stjärnfeldt. Foto: John Antonsson

Michael är veteran i avtalsdelegationen för flyget

Flyg. Efter snart 20 år i Transports flygavtalsdelegation har Michael Stjärnfeldt sett hur förhandlingar och villkor förändrats. I dag är allt mer uppstyrt – på gott och ont.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Allt fler företag vill registrera vad de anställda gör

Integritet. Synen på GDPR har ändrats från jätteskräck för att företagen ska tvingas betala höga skadestånd till att det var ju inte så farligt. Men nu är lagstiftningen högst aktuell igen i och med att allt fler företag vill installera datorsystem för att registrera vad de anställda gör.

Läkarrock med stetoskop. Läkaren skriver för ett läkarintyg.

Har åkaren rätt att få se resultaten från min hälsokontroll?

Åkeri. Har min arbetsgivare rätt att få se resultaten från hälsokontrollen – när jag besöker läkare för att förlänga mitt körkort för tung trafik? Det undrar en arg lastbilsförare, 60 plus, vars läkare krävde att få skicka resultaten direkt till hans åkeri.

Musikhjälpen är i gång – med Transport!

Insamling. Musikhjälpen är på plats på Stora torget i Karlstad i veckan. Bössorna är öppna. Och Värmlandsavdelningen har utmanat Transports övriga avdelningar att skänka pengar. Årets motiv: Alla barn har rätt att gå i skolan.

Här i Västland, mellan Tierp och Karlholm i norra Uppland, omkom en nyanställd miljöarbetare under arbete med sophämtning i maj i år. Enligt polisens uppgifter direkt efter olyckan handlade det om att hon fallit av bilen då hon stod baktill mellan två hämtningsstationer. Foto: Lilly Hallberg

Renhållningsbolag ändrar rutiner efter dödsolycka

Miljöarbete. I våras omkom en renhållningsarbetare i Tierps kommun efter att ha fallit av sopbilen och slagit i huvudet. Företaget där kvinnan arbetade har nu stärkt säkerhetsrutinerna.

Fråga facket
Petra undrar över hur lång uppsägningstid hon har. Illustration: Martin Heap

Hur lång uppsägningstid har jag?

Transport. Petra undrar över hur lång hennes uppsägningstid är och Nischay vill veta hur man räknar ut avdrag för vab. Det och fler frågor svarar Transports experter på.

Olovlig körning blir fall för HD

Juridik. Chauffören saknade behörighet att köra svenskregistrerad lastbil enligt körkortslagen. Men hovrätten ogillade åtalet om olovlig körning. Riksåklagaren har nu överklagat domen till Högsta domstolen (HD).

Måsar skitar ner i hamnen

Hamn. Falskt alarm. Det är inget ”skarvkaos” med hamnarbetare som riskerar att halka i fågelbajs i Helsingborgs hamn. Något som flera medier rapporterade om i oktober. "Men vi har en del problem med måsar".

Taxibolag i Sundsvall i konkurs

Servicetrafik. Taxi Drakstaden har fått hård kritik för brister när det gäller färdtjänst och skolskjutsar i Sundsvall. På torsdagen försattes taxibolaget, som har avtal med kommunen, i konkurs.

Tidningsbud knivrånat av tre män

Tidningsbud. Tidigt på måndagsmorgonen fick polisen larm om ett rån i Mariestad, riktat mot ett tidningsbud i tjänst – tre personer ska ha omringat budet, hotat med kniv och tvingat till sig kontanter.

Konkursskylt. Foto: Shutterstock

Braathens varslar ytterligare ett 20-tal kabinanställda

Fyg. I september försattes två av flygbolaget Braathens bolag i konkurs och 120 kabinanställda förlorade jobben. Nu går moderbolaget vidare och säger upp ytterligare cirka 20 kabinanställda på dotterbolaget Braathens people, vid flygbaserna i Göteborg och Malmö.

Liljaskolan först med ny transportcertifiering

Utbildning. På Liljaskolan i Vännäs var det stort firande den 6 november. Gymnasiet är först i landet med att ha klarat kraven för den nya certifieringen för transportutbildningar, CGT-certifiering.

Förslag om laddstationer vid statliga rastplatser

Trafik. Ett 30-tal av Trafikverkets omkring 270 rastplatser runt om i Sverige skulle kunna kompletteras med stationära laddstationer, som drivs av kommersiella aktörer. Först ut i ett pilotprojekt skulle kunna vara rastplatsen Brahehus vid E4, strax norr om Gränna.