Långtradare på väg mot Göteborg. Foto: Justina Öster
Close
"Att utsätta alla lastbilschaufförer för peth-tester är vansinne", tycker en yrkesförare.
Close

”Okej att bara testa alkoholberoende chaufförer”

Trafik. Det är okej som Transportstyrelsen föreslår nu, att bara förare med alkoholproblem ska testas för alkoholberoende. Så reagerar en lastbilschaufför som kör i västra delen av Sverige och vill vara anonym. Innan förslaget kom var han fly förbannad.

– Men jag blev jävligt glad när jag läste om förslaget till nya regler. Nu behöver jag inte förvarna kollegorna om att vara oroliga för att förlora körkortet. Jag är inte beroende och vi som yrkeskår ska inte behöva utsättas för det här! Vi är redan så utsatta, säger han.

Förslag på remiss

Vi kan kalla honom Peter, som hör av sig om de omdiskuterade så kallade peth-testerna eller blodproven. De tas för att kolla upp en förares intag av alkohol. Testerna ger en bild av konsumtionen under några veckor.

Efter hård kritik har Transportstyrelsen föreslagit att enbart några peth-tester inte ska kunna ligga till grund för att dra in någons körkort. Och att testerna bara ska användas för att följa upp personer med diagnosen alkoholberoende eller missbrukare. Förslaget har nu skickats ut på remiss inför beslut.

Peter berättar att han tog en semesterdag för att gå till företagshälsovården, som arbetsgivaren anvisat, och göra en hälsokontroll, som åkeriet nu betalar. Den obligatoriska kontrollen görs var femte år för att chaufförerna ska kunna få fortsatt behörighet att köra tung trafik.

På lördagen innan Peter skulle till läkaren festade han till och drack ihop med vännerna på en golfavslutning.

– Jag glömde bort att jag skulle på läkarkontroll och hade inte en susning om de där peth-testerna. Det fanns ingen information om dem. När jag kom till läkaren frågade hon hur mycket jag druckit. ”Du kommer aldrig att klara testet”, sa hon när jag berättade om festen.

Rapportera till arbetsgivaren

Före provet bad läkaren Peter att skriva på ett formulär om att företagshälsan hade rätt att rapportera om provresultaten till hans arbetsgivare.

– Då gick topplocket på mig: ”Det ska ni inte behöva göra!”

Läkaren svarade:

– ”Då får du inget körkort. Vi måste kunna rapportera till arbetsgivaren, annars gör vi inget test”.

Rena rama utpressningen, tyckte Peter. Men så lugnade han sig och bestämde sig för att skriva på i alla fall. Tänkte: Jag fyller ändå snart 60, ryker körkortet så får jag väl stämpla eller göra något annat de sista åren. Testet gav utslag, så han blev tvungen att ta ledigt igen för ett nytt blodprov.

Det visade inga spår av alkohol, så saken var utagerad. Men frågan diskuterades livligt kollegor emellan på åkeriet. En arbetskamrat skulle ha 50-års-kalas, men uppmanades att hålla sig nykter i god tid inför testet.

– En annan sak som gjorde mig förbannad var att bara vi som är över 50 år skulle bli tvungna att göra testet. Det finns ju inte många tjejer som kör i den åldern, så jag och min kollega tyckte det var diskriminering. Vi gjorde anmälningar till Diskrimineringsombudsmannen bägge två.

Ska inte behöva ”åka dit”

Peter tycker att han får de förändringar han och kollegorna önskar i och med Transportstyrelsens förslag. Att yrkeschaufförer inte ska behöva ”åka dit” och riskera att få körkortet indraget, bara för att de dricker en fredag eller lördag. Men håller sig nyktra på söndagen om de ska köra igen på måndag.

– Bara för att någon inte klarar ett peth-test under en semesterperiod betyder det ju inte att personen är alkoholist, menar Peter som inte tycker att han dricker mer eller mindre än någon annan i sin omgivning.

Att rikta peth-testerna mot personer som är eller misstänks vara sjuka i alkoholberoende och ”få koll på dem” är okej i Peters ögon.

– De kan ju ha åkt dit för rattfylla eller ha sökt hjälp för sina alkoholproblem. Vi ska inte ha alkoholister ute på vägarna och köra, någon ordning får det vara. Men att fortsätta som hittills vore vansinne, peth-testerna kan ju slå så otroligt fel!

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

  1. Peter Jansson:
    26 november, 2025

    Så länge en förare är nykter när fordonet framförs så har ingen med att göra vad föraren gör på sin fritid. Jag överkonsumerade och missbrukade alkohol på min fritid när jag var yrkeschaufför och när jag var långtidsarbetslös, men jag vara alltid nykter när jag körde bil eller utförde mitt arbete och körde långtradaren. Nu är jag nykter sedan 2021-02-01 och jag blev nykter på egen hand då vården inte klarade av att behandla mig på ett sätt som gjorde att jag kunde sluta dricka alkohol. (Jag hade en alkometer som jag blåste i hemma och alkolås i lastbilen så vem har då med att göra vad jag gör på min fritid...hm hm..???!!!) KOM IHÅG ATT ALKOHOL ÄR EN LAGLIG DRYCK!! Däremot är det olagligt att köra bil och långtradare med alkohol i kroppen så då är bara för mig som enskild individ att hålla isär detta med vad som är lagligt och vad som är olagligt oavsett om man är yrkeschaufför eller privatbilist och svårare än så är det inte i min värld!!

Lästips:

Läkarrock med stetoskop. Läkaren skriver för ett läkarintyg.

Har åkaren rätt att få se resultaten från min hälsokontroll?

Åkeri. Har min arbetsgivare rätt att få se resultaten från hälsokontrollen – när jag besöker läkare för att förlänga mitt körkort för tung trafik? Det undrar en arg lastbilsförare, 60 plus, vars läkare krävde att få skicka resultaten direkt till hans åkeri.

Långtradare på väg mot Göteborg. Foto: Justina Öster

Transportstyrelsen backar om peth-tester för körkort

Trafik. (UPPDATERAD 25-10-29) De så kallade peth-testerna, blodprov för att mäta förares alkoholkonsumtion, vållade skarp kritik. Nu backar Transportstyrelsen och föreslår att de inte längre ska kunna användas allmänt, som grund för att återkalla körkort. Testerna kommer dock att finnas kvar för personer som fått diagnosen alkoholberoende.

Mindre krångel för personer med adhd att ta körkort

Trafik. Nu ska det bli enklare för personer med adhd och autism att ta körkort. Den 15 januari 2026 försvinner det kritiserade kravet på att skicka in läkarintyg för att få körkortstillstånd och börja övningsköra.

Assistansprofil anses ha förhandlingsvägrat

Arbetsrätt. Det gick inte längre. Sedan i somras har Göteborgsavdelningen försökt nå den högprofilerade företagaren rörande en rad brister i en chaufförs anställning. Nu rör det förhandlingsvägran enligt mbl. Och flera fall av brott mot las.

Ny aktör tar över färdtjänst och skolskjuts

Servicetrafik. Taxi Drakstaden i Sundsvall försattes i konkurs i slutet av november. Det efter larm om en rad brister med färdtjänsten, skolskjutsar och taxiväxeln. Nu är det klart med ett nytt företag som tar över och kör kommunens servicetrafik.

tre julklappspaket

Årets hjulklapp – går till Sveriges färdtjänstförare!

Färdtjänst. Sträck på er, alla färdtjänstchaufförer! Riksförbundet M Sverige vill överlämna årets hjulklapp till er för ert dagliga arbete – som gör det möjligt för personer med olika funktionsvariationer att ta sig runt och vara mer delaktiga i samhället.

Transport utbildar nya ombudsmän

Utbildning. Det är nästan tio år sedan sist. Men nu är det dags igen. Elva aspiranter deltar på Transports utbildning för att få nya ombudsmän till förbundet.

Nio får gå när hamnen minskar bemanning

Hamn. Förhandlingarna är avslutade i Norrköping. Nio hamnarbetare måste sluta. Skogsindustrins kris är hamnbolagets motivering. Men Transports förhandlare ifrågasätter att det inte skulle finnas jobb för de uppsagda.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Allt fler företag vill registrera vad de anställda gör

Integritet. Synen på GDPR har ändrats från jätteskräck för att företagen ska tvingas betala höga skadestånd till att det var ju inte så farligt. Men nu är lagstiftningen högst aktuell igen i och med att allt fler företag vill installera datorsystem för att registrera vad de anställda gör.

Läkarrock med stetoskop. Läkaren skriver för ett läkarintyg.

Har åkaren rätt att få se resultaten från min hälsokontroll?

Åkeri. Har min arbetsgivare rätt att få se resultaten från hälsokontrollen – när jag besöker läkare för att förlänga mitt körkort för tung trafik? Det undrar en arg lastbilsförare, 60 plus, vars läkare krävde att få skicka resultaten direkt till hans åkeri.

Musikhjälpen är i gång – med Transport!

Insamling. Musikhjälpen är på plats på Stora torget i Karlstad i veckan. Bössorna är öppna. Och Värmlandsavdelningen har utmanat Transports övriga avdelningar att skänka pengar. Årets motiv: Alla barn har rätt att gå i skolan.

Här i Västland, mellan Tierp och Karlholm i norra Uppland, omkom en nyanställd miljöarbetare under arbete med sophämtning i maj i år. Enligt polisens uppgifter direkt efter olyckan handlade det om att hon fallit av bilen då hon stod baktill mellan två hämtningsstationer. Foto: Lilly Hallberg

Renhållningsbolag ändrar rutiner efter dödsolycka

Miljöarbete. I våras omkom en renhållningsarbetare i Tierps kommun efter att ha fallit av sopbilen och slagit i huvudet. Företaget där kvinnan arbetade har nu stärkt säkerhetsrutinerna.

Fråga facket
Petra undrar över hur lång uppsägningstid hon har. Illustration: Martin Heap

Hur lång uppsägningstid har jag?

Transport. Petra undrar över hur lång hennes uppsägningstid är och Nischay vill veta hur man räknar ut avdrag för vab. Det och fler frågor svarar Transports experter på.

Olovlig körning blir fall för HD

Juridik. Chauffören saknade behörighet att köra svenskregistrerad lastbil enligt körkortslagen. Men hovrätten ogillade åtalet om olovlig körning. Riksåklagaren har nu överklagat domen till Högsta domstolen (HD).

Måsar skitar ner i hamnen

Hamn. Falskt alarm. Det är inget ”skarvkaos” med hamnarbetare som riskerar att halka i fågelbajs i Helsingborgs hamn. Något som flera medier rapporterade om i oktober. "Men vi har en del problem med måsar".

Taxibolag i Sundsvall i konkurs

Servicetrafik. Taxi Drakstaden har fått hård kritik för brister när det gäller färdtjänst och skolskjutsar i Sundsvall. På torsdagen försattes taxibolaget, som har avtal med kommunen, i konkurs.

Tidningsbud knivrånat av tre män

Tidningsbud. Tidigt på måndagsmorgonen fick polisen larm om ett rån i Mariestad, riktat mot ett tidningsbud i tjänst – tre personer ska ha omringat budet, hotat med kniv och tvingat till sig kontanter.