;
Emma Brodin är ordförande för Transports Örebroavdelning.
Close
Emma Brodin är ordförande för Transports Örebroavdelning.
Close

Facklig protest när Turkiet lämnar kampen mot kvinnovåld

Internationellt. Transport och Europafacket stämmer in i kritiken mot Turkiet, som plötsligt lämnat en internationell överenskommelse om att ska skydda kvinnor från våld i hemmet.

På gatorna i Turkiet protesterar kvinnorättsaktivister och opposition. Emma Brodin har startat upp ett nätverk för kvinnor i Transport i hemavdelningen Örebro. Hon upprörs över Turkiets agerande och vill att fler får upp ögonen för vad som händer.

– Särskilt nu när det är corona. Då är folk hemma mer och risken för våld i nära relationer ökar. Att då agera som Turkiet gör är fruktansvärt. När regeringen i Turkiet inte vill stå upp för kvinnorna som utsätts för våld i hemmet måste vi andra göra det. Våld mot kvinnor är en internationell fråga, säger Emma Brodin.

Europarådets konvention om förebyggande och bekämpning av våld mot kvinnor och våld i hemmet kallas för Istanbulkonventionen eftersom just Turkiet var det land som först skrev på konventionen. Det är ett bindande avtal som ålägger undertecknarna att aktivt bekämpa våld mot kvinnor och att införa lagstiftning som främjar det målet. Därför förvånades många när Turkiet plötsligt lämnade konventionen tidigare i veckan.

– Det är ett hårt slag mot hoppet och rättigheterna för kvinnor i Turkiet. Det minskar tillsynen av turkiska myndigheter som borde föra en politik som skyddar från våld i hemmet, säger Europafackets vice generalsekreterare Esther Lynch i ett uttalande.

Minst 430 kvinnor mördades i Turkiet 2019. Många befarar att betydligt många fler drabbats av våld och mord under 2020, till följd av covidkrisen. I ett uttalande skriver USA:s president Joe Biden:

”Länder borde arbeta för att stärka och förnya sina åtaganden för att få slut på våldet mot kvinnor. Inte avvisa internationella fördrag som är skrivna för att skydda kvinnor och ställa förövarna till svars. Det här är ett nedslående steg bakåt för den internationella rörelsen som jobbar för att få slut på våldet mot kvinnor.”

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Historisk konferens för jämställdhet

Fackligt arbete. Äntligen. Det var en vanlig reaktion från deltagarna på Transports första kvinnokonferens. Och början på någon nytt i arbetet för jämställdhet och jämlikhet inom förbundet – som angår alla, oavsett kön.

2024 fick Transports förbundskassör Peter Lövkvist pris för sitt internationella fackliga arbete på ITF:s kongress i Marrakech. Foto: Elin Lörnbo

Svenska Transport – stort på den globala arenan

Facket. Alla medlemmar bidrar till att stärka arbetares villkor i andra länder. – Förbundet är i grunden internationellt, säger Transports förbundskassör Peter Lövkvist.

Ryanairplan i luften

Ryanair-strejk i Spanien

Konflikt. Spanska facket UGT varslar om strejk för arbetarna som sköter Ryanairs markservice i Spanien. Facket anser att Ryanair-ägda bolaget Azul Handling kränker arbetarnas rättigheter och ignorerar fackliga krav.

Avtal 2027

”Vi går igenom allt – brett”

Bensin- och garageavtalet. Det är första gången som ombud på avtalsråd för Abdoulaye Bah. Han uppskattar tydligheten i upplägget, diskussionerna och att flera olika arbetsfrågor lyfts.

Avtal 2027
Första måndagen i oktober samlades Transport för sitt första avtalsråd inför avtalsrörelsen 2027. Transportavtalet (åkeridelen) och bensin- och garageavtalet var första områden att diskuteras. Foto: Dexter Svärd Huss

Avtalsrörelsen drar i gång

Avtal. – Det är härifrån vi tar det. Det är här och nu ni kan påverka det vi tar med och prioriterar i avtalsförhandlingarna vi sedan sitter i, sa Transports ordförande Tommy Wreeth som inledde förbundets första avtalsråd.

Plattformsarbete
Stephen Schad. Pressbild

Invoicery välkomnar domstolsprövning

Arbetsrätt. Invoicery Business, som Wolt anlitar som arbetsgivare, menar att det är bra att upplägget prövas i tingsrätten. Och att det kan bidra till större tydlighet när det gäller plattformsarbete.

Avtalslöst jobb kan ge usel pension

Pension. Tjänstepensionen har blivit en betydande del av den totala pensionen för de allra flesta svenska löntagare. "Det är därför det är viktigt att jobba på en arbetsplats med kollektivavtal", säger Martin Tomtlund, ombudsman för Transport i Värmland.

Ung kvinna som lyfter tungt paket på ett lager.

Så många paket delas ut i Sverige: Temu och Shein pekas ut

Leveranser. Hundratals miljoner paket delades ut i Sverige förra året. Importen från länder utanför Europa minskar samtidigt som internationella e-handelsjättar anpassar sig. "Svenskarnas e-handel med Europa bidrar tydligt till att paketvolymerna fortsätter att öka", säger Joakim Levin, chef på Post- och telestyrelsens enhet för postfrågor.

Facket i AD: Almega vägrade förhandla

Arbetsrätt. Då Transport varslat om konflikt i hamnarna och för flygets kabinpersonal ställde Almega Tjänsteföretagen in förhandlingen för nytt avtal på ett helt annat område: bilvårdsanläggningar. Nu har det varit förhandling – i Arbetsdomstolen.

Rådjur på väg. Foto: Shutterstock

Rekordmånga viltolyckor – högsäsongen är här: ”Size matters”

Trafiksäkerhet. Antalet viltolyckor på svenska vägar är rekordhögt. Under hösten rör sig mer vilt än vanligt – ett djur sticker ut. "Man sitter tryggare i en lastbil – size matters oavsett vad folk säger", säger Anders Broby, vid viltanalysenheten på Naturvårdsverket.

Glenn Gåse hoppar ur lastbilshytt. Foto: Dexter Svärd Huss

Oväntade orsaken till livslånga skador: ”Då kan du inte gå”

Arbetsmiljö. Att spara några sekunder genom att hoppa ur lastbilshytten kan få oväntade konsekvenser. Skyddsombud varnar för onödig stress vid åkerier. – Det har redan inträffat dödsolyckor på grund av stressen, jag vill inte att det ska bli fler, säger Magnus Eriksson, regionalt skyddsombud i Örebro.

Genrebild. Arbetsmiljöverket genomför inspektion. Foto: Mia Åkermark Arbetsmiljöverket

Tystnad kan leda till dödsfall – transportbranschen sticker ut

Tystnadskultur. Mer än varannan anställd inom transportsektorn upplever att beslutsfattare inte lyssnar. Anställda berättar att de kan hålla problematiska situationer för sig själva. – Det leder till ohälsa, olycksfall och i slutänden dödsfall, säger Martin Miljeteig, central arbetsmiljöombudsman på Transport.

;