Close
Arbetsrättsliga brister har gjort att X-trafik avslutade ett avtal med ett av företagen som kört servicetrafik, bland annat skolskjutsar, i Gävleborgs län sedan 2023. Skolskjutsen på bilden är inte från ett bolag som har något att göra med det som beskrivs i artikeln.(ARKIVBILD)
Close

Taxiföretag stoppat – levde inte upp till avtal

Servicetrafik. Felaktiga löner och synen på avtalade villkor fick facket att reagera. Nu har Region Gävleborg avslutat avtalet med ett av trafikföretagen som vunnit upphandling av skolskjutsar, sjukresor och färdtjänst.

Fredagen den 13 juni var det slutkört för Mentrum AB, ett av omkring 25 företag som kört servicetrafik i Gävleborgs län sedan de senaste två åren.

Med en månads varsel sa regionens kollektivtrafikmyndighet, X-trafik, upp avtalet. Trafikföretaget levde inte upp till de arbetsrättsliga villkoren. X-trafiks ramavtal bygger på Transports taxiavtal när det gäller lön, arbetstid och semester.

– Det var ett av de företag som lagt ett riktigt lågt bud. Men med det priset fungerar det inte. Jag har haft kontakt med medlemmar och sett att företaget inte betalar rätt lön, säger Niclas Sandström, ombudsman på Gävleavdelningen.

Han har också haft kontakt med vd:n för företaget, som anslöt sig till Biltrafikens Arbetsgivareförbund i februari i år. Det betyder med automatik att taxiavtalet-förare ska gälla.

– Jag förklarade för honom att han inte följer villkoren i kollektivavtalet, och att han bryter mot skalkraven som X-trafik satt upp i upphandlingen, säger Niclas Sandström.

Transports ombudsman välkomnar den uppföljning och kontroll av ingångna avtal regionen genomför:

– Det skickar ut signaler att så här gör man inte.

Mentrums vd betonar att det var de anställda själva, ”grabbarna”, som inte ville gå ned i tid och bara köra 40 timmar i veckan. När det gäller det låga, vinnande budet ska det ha lagts av en tidigare kompanjon. Företaget kommer nu att avvecklas till följd av det uppsagda avtalet med regionen, enligt dess vd.

– Det känns tungt. Jag har bara skulder, mycket för fordon. Nu måste jag bli anställd, säger han.

Kontroll av upphandlad trafik

X-trafiks enhetschef för serviceresor, Monica Westlund, framhåller att det generellt förs en dialog med trafikföretagen om efterlevnad av avtalen. Då finns det en möjlighet att rätta till brister.

– Om det inte görs finns möjlighet att säga upp avtalet. Men det föregås alltid av en dialog, säger hon.

För dem som rest med det inte längre aktuella trafikföretaget har X-trafik sökt lösningar genom andra aktörer. Kunderna ska inte drabbas, enligt enhetschefen för servicetrafik.

– Sommaren är också en period då det normalt är färre resor eftersom skolorna är stängda, säger hon.

Regioner och kommuner runt om i landet har fått mycket kritik för att vid upphandling välja trafikföretag som lägger låga bud. Byggda på orealistiska beräkningar när det gäller kostnad för fordon, drivmedel – och förare.

I LO:s guide för offentlig upphandling är ett av råden att från start utesluta oseriösa företag som inte ska vara leverantörer på de grunder som redan finns, både obligatoriska och frivilliga.

Borde ni inte reagerat redan vid upphandlingen 2023?

– I det här fallet handlar det om en ny leverantör som inte var anlitad under förra avtalsperioden, säger Monica Westlund.

X-trafik genomför återkommande olika typer av uppföljningar och kontroller. Hur ofta det görs varierar. Företagens miljöredovisning är på årsbasis och när det handlar om drivmedel görs det kontinuerligt.

Regionen har också arbetat med egenrapportering. I den får leverantörer av servicetrafik redovisa hur avtalens villkor efterlevs. Det kan till exempel gälla sådant som ligger till grund för villkoren – som kollektivavtal – och hur det tillämpas.

Transports avdelning 11 Norduppland/Gästrikland och avdelning 18 Hälsingland har aktivt arbetat för bättre villkor för förarna.

I augusti 2024 arrangerade avdelningarna en branschträff i Bollnäs dit förare och åkare var inbjudna för att bland annat diskutera upphandlad trafik. I Söderhamn i februari i år möttes också företrädare för Taxiförbundet, regionpolitiker och tjänstemän från X-trafik på en branschträff.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

  1. Ronny Svedman:
    27 juni, 2025

    Jag har sökt 4 olika taxi jobb senaste året, hos åkare som är medlemmar i BA. Alla fyra förklarar vid första träffen att man ska glömma månadslön och öven garantilönen det är rak procent som gäller.
    Detta på en av Sveriges största växlar, där jag jobbat tidigare i över tio år, fram tills vi blev uppsagda under covid, och som skryter med " schyssta villkor" klistermärken på bilarna. Man förklarar det med konkurrensen från appbolagen, att jag idag inte ska kunna vänta mig en lön i nivå med vad jag tjänade i samma väx el 2013.

    Branschen behöver en utrensning och uppsträckning. Det enda jag ser som kan ordna det är att lagstifta om förbud mot all form av ackordlön för anställda i trafiktjänst. Då tar man samtidigt bort pressen på förarna att köra fort och långa pass, och tillgången på bilar anpassas till efterfrågan.

  2. Simon:
    13 juni, 2025

    Transport bör granska alla taxiåkerier i landet som har kollektivavtal. Se efter om korrekta löner och garantilöner betalats ut.
    Kollektivavtaletskall vara bindande och värt något även om transport inte själva har medlemmar på åkerier ifråga. Det handlar om att skydda kollektivavtalets värde.

Lästips:

Vi vill se ordning och reda på svensk arbetsmarknad

Debatt. För att stoppa arbetslivskriminalitet krävs att landets politiker tar ett reellt ansvar för offentliga upphandlingar. Det skriver Transports ombudsman Joakim Borg, kandidat (S) till Sveriges riksdag.

Delade pass fall för Arbetsdomstolen

Arbetsrätt. Under två år splittrades medlemmens arbetsdag av långa avbrott mitt på dagen, mellan körningarna av skolskjuts. Nu har Transport stämt Biltrafikens Arbetsgivareförbund och ett sörmländskt trafikföretag för brott mot kollektivavtalet.

"Arga gubben" i det nybyggda hyreshuset för livet surt för tidningsbudet Elias. Illustration: Martin Heap

Måste jag bära upp tidningen?

Transport. Elias undrar om han måste bära upp tidningen då det ibland står en sur gubbe och skäller i trapphuset. Och Linnea vill veta hur det fungerar med röda dagar då hon är timanställd. Transports experter svarar.

Delade pass fall för Arbetsdomstolen

Arbetsrätt. Under två år splittrades medlemmens arbetsdag av långa avbrott mitt på dagen, mellan körningarna av skolskjuts. Nu har Transport stämt Biltrafikens Arbetsgivareförbund och ett sörmländskt trafikföretag för brott mot kollektivavtalet.

Chaufförerna sågar landets rastplatser

Lastbilschaufförer. Tusentals chaufförer sågar landets rastplatser och deras toaletter i en undersökning från Transport. 86 procent tycker också att rastplatserna är för få.

Fackligt arbete
Taxi Strängnäs garage är i ett industriområde nära staden.

Taxichaufförer bildade klubb efter röriga år

Taxi. I fikarummet vid taxigaraget i ett industriområde i Strängnäs står nya stolar under den nya ventilationen. Det kan låta som detaljer. Men på Taxi Strängnäs berättar de något större: efter några röriga år har chaufförerna bildat klubb för att få ordning på vardagen.

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade torsdagen den 7 maj varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.

De talar 1 maj 2026

Första maj. På fredag samlas arbetarrörelsen till sin internationella högtidsdag. Politiker och fackliga ledare talar på en lång rad platser runt om i landet – här hittar du information om några av dem.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.

Polisbil. Foto:Shutterstock

Lagrådet sågar förslag om visitation av chaufförer

Politik. Regeringen har föreslagit ett paket med lagändringar för att komma åt färdskrivarfusk. Bland annat föreslås att polismän ska kunna kroppsvisitera förare och att poliser och bilinspektörer ska få genomsöka fordon vid misstanke om allvarligt missbruk av färdskrivare. Det är ett oproportionerligt ingripande, anser Lagrådet.

Stort åkeri i konkurs

Åkeri. Familjeägda transportföretaget Rotsthens i Karlshamn är försatt i konkurs. Över 70 anställda är berörda.

Historisk konferens för jämställdhet

Fackligt arbete. Äntligen. Det var en vanlig reaktion från deltagarna på Transports första kvinnokonferens. Och början på någon nytt i arbetet för jämställdhet och jämlikhet inom förbundet – som angår alla, oavsett kön.

Närbild på ett däckbyte.

Fortsatt fusk i däckverkstäder

Gummiverkstad. Nära hälften av däckverkstäderna har brister i sin redovisning. Det visar Skatteverkets nya, stora granskning av företag i branschen.

Vägen till certifierad transportutbildning

Utbildning. Lastbilar i kortege, tal, bakelser och bubbel – på onsdagen firades att transportutbildningen vid Brogymnasiet i Kristinehamn fått kvalitetsstämpeln CGT-certifiering.