Ellastbilar billigare än diesel – ändå tvekar åkerierna
Elektrifiering. Elektrifieringen av tunga transporter går trögt. 85 procent av Sveriges åkerier saknar helt eldrivna lastbilar, trots att ellastbilar har lägre total månadskostnad än diesellastbilar.
I dagsläget använder inga små åkerier i Sverige tunga ellastbilar. Bland större åkerier med minst 20 anställda har däremot nästan en tredjedel skaffat minst en tung ellastbil. Det visar Ziklo Banks nya rapport.
Inköpspriset ska vara den främsta anledningen till att åkerier väljer att avstå från omställningen till el. Mer än hälften av åkerierna skulle byta till eldrift i dag om det kostade lika mycket som en fossildriven lastbil.
Anna Hartelius på Ziklo Bank är ansvarig för rapporten. Enligt henne kan investeringen bli viktig för framtida transporter. Fler kunder kan komma att ställa krav på leveranser med eldrivna lastbilar, vilket kan sätta käppar i hjulen för åkerier med fossildrivna lastbilar.
– Då kan man hamna utanför och inte kvalificera sig för vissa uppdrag, säger Anna Hartelius.

Lägre totalkostnad
Samtidigt visar Ziklo Banks kalkyler att det lönar sig över tid att äga ellastbil. Totalkostnaden för en finansierad ellastbil uppgår till 78 500 kronor i månaden, jämfört med 79 200 kronor för en diesellastbil och 81 100 kronor för en biogaslastbil.
Bland de åkerier som köpt in tunga ellastbilar svarar 70 procent att de är nöjda med sitt val. Två procent uppger att de är missnöjda.
– Dels är det ju miljön i lastbilen. Att köra en ellastbil är bekvämare, det är tystare. Men sen har vi också sett att de här hindren som man kanske upplever innan man har ställt om minskar avsevärt med erfarenhet av el, säger Anna Hartelius.
Åkerierna som kör ellastbil uppger dessutom att de sällan tvingas avstå transportuppdrag på grund av att laddinfrastrukturen saknas, enligt rapporten.
Oro för elnät och EU-krav
Mer än hälften av åkerierna tror att andelen ellastbilar kommer att öka inom de närmaste åren. Tilltron är starkast bland dem som redan har kommit i gång med omställningen.
Samtidigt finns en oro för den lokala elförsörjningen vid depåladdningen.
– Det är mer än hälften av åkerierna som känner en oro för att den lokala elkapaciteten inte ska räcka. Det är mycket mer komplext än att ladda en bil hemma, det krävs nätkapacitet och investeringar i laddinfrastruktur, säger Anna Hartelius.
EU väntas höja dieselpriset med 1–3 kronor per liter vid årsskiftet 2027/2028, vilket ökar totalkostnaden för diesellastbilar. Men kännedomen om regleringen är låg.
– Det har väl kanske att göra med att det känns som att det ligger långt fram i tiden. Jag förstår att om man är ett litet åkeri har man inte örnkoll på ny EU-lagstiftning, säger Anna Hartelius.
Kommer vi att ha helt eldrivna åkerier i framtiden i Sverige?
– Jag vet faktiskt inte riktigt. Jag hoppas att vi kommer att ha mer el, eftersom tunga transporter har en jättestor påverkan på vårt klimatavtryck, och åkerierna själva tror absolut på mer el, säger Anna Hartelius.

