;
Johan Duvskog är huvudskyddsombud och Jessica Karlsson skyddsombud. De vill samverka kring arbetsmiljön på Prezero, men tycker inte att ledningen lyssnar.
Close
Johan Duvskog är huvudskyddsombud och Jessica Karlsson skyddsombud. De vill samverka kring arbetsmiljön på Prezero, men tycker inte att ledningen lyssnar.
Close
Arbetsmiljö

Stress och press på Prezero

Miljöarbetare. ”Det bästa med Prezero är omhändertagandet av personalen”, säger Malmöregionens chef i företagets interntidning. Flera miljöarbetare vittnar tvärtemot om övervakning, hot och stress.

Sjuktalen ökar och folk säger upp sig. Det sitter i väggarna, handlar om dålig arbetsledning och en regionchef som i sin tur värvar dåliga chefer.

Så säger de regionala skyddsombuden Bert Johansson och Anders Palmqvist på Transports avdelning i Malmö. Tillsammans med anställda miljöarbetare på Prezero Recycling AB har de i flera år jobbat för att skapa en bättre arbetsmiljö.

– Ingen lyssnar på oss. Vi får inte vara med vid riskbedömningar, dem sköter företaget på egen hand. De kan skriva att åtgärder är klara fastän ingenting gjorts. Vi som är skyddsombud bestraffas genom att få hoppa runt på olika turer, säger Johan Duvskog.

Jessica Karlsson nickar.

Sopbilar parkerade för dagen på arbetsplatsen i Malmö. Stressen bland miljöarbetarna beror ytterst på upphandlingarna, där företag pressas att lägga för låga anbud för att vinna uppdragen, resonerar skyddsombuden. Foto: Justina Öster
Sopbilar parkerade för dagen på arbetsplatsen i Malmö. Stressen bland miljöarbetarna beror ytterst på upphandlingarna, där företag pressas att lägga för låga anbud för att vinna uppdragen, resonerar skyddsombuden. Foto: Justina Öster

Ny regionchef

Problemen började när regionchefen anställdes för snart fem år sedan, summerar de. Han favoriserar unga medarbetare som ”inte är till besvär”.

– De som inte kan och vill jobba övertid vill han inte ha kvar. Han följde efter en timanställd som fick gå på dagen för att han arbetade för långsamt. Sparkade honom för att sända en signal till övrig personal.

De regionala skyddsombuden har fått vittnesmål om att regionchefen varit ute och ”spionerat på miljöarbetarna”.

– Han har smugit och gömt sig bakom containrar för att kolla om de sköter den dagliga tillsynen av sopbilen och kört efter folk på turerna. Han övervakar också anställda i realtid, via gps, för att se var de är på turen. Det är integritetskränkande och märkligt att en regionchef gör så, säger Anders Palmqvist.

Ointresse

Han och Bert Johansson lyfter särskilt fram ledningens ointresse av att samverka med de fackligt utsedda skyddsombuden.

Sommaren 2023 förändrades verksamheten i Malmö och arbetsbelastningen ökade radikalt för renhållningsarbetarna. Senare drogs en sopbil in i Eslöv utan att någon riskbedömning gjordes, berättar Jessica och Stampe Granqvist som är skyddsombud i Eslöv.

– När turerna förändrades ville vi kolla arbetsbelastningen per tur, men företaget vägrade. De slog ihop alla turer och tog ett medelvärde på antal kärl i stället. Men turerna är olika och det påverkar belastningen, säger Anders Palmqvist.

”Vi går back på tid hela tiden”, säger Stampe Granqvist, skyddsombud i Eslöv. Foto: Justina Öster
”Vi går back på tid hela tiden”, säger Stampe Granqvist, skyddsombud i Eslöv. Foto: Justina Öster

”Fruktansvärt stressade”

Stampe Granqvist fyller i om Eslöv, där han säger att ledningen infört skiftgång utan att förhandla enligt medbestämmandelagen eller göra riskbedömningar:

– Vi blir fruktansvärt stressade, 340–350 kärl ska köras in på fem timmar och trekvart, när rasterna räknas bort. Fyrfackskärl tar längre tid och behöver man åka på mellantippning tar det en extra timme.

– Medarbetarna i första skiftet måste vara tillbaka med sopbilen tills skift två börjar. Vi går back på tid hela tiden och andra skiftet tvingas jaga på som fan för att hinna med resterande kärl.

Bert Johansson skakar på huvudet:

– Det är fullt kaos i Eslöv.

Upphandlingar boven

Ytterst beror stressen på upphandlingarna, att företagen pressas att lägga för låga anbud för att lägsta bud hela tiden vinner, menar skyddsombuden.

– De förstår inte att vi tvingas stressa och drabbas av skador. I slutet av dagen kan en del knappt gå, de ser ut som zombier, säger Jessica.

Hon och Johan berättar att personalen rapporterar och rapporterar in avvikelser om oacceptabla hämtställen, men att företaget inte agerar eftersom upphandlaren VA Syd ”kräver att kärlen ska hämtas ändå”.

”Sluta springa”

Regionala skyddsombuden Anders Palmqvist och Bert Johansson råder dem att sluta springa, dra ett kärl i taget och inte dra ner på lunchen, som en hel del gör för att hinna bli klara.

– ”Men har du inte hunnit med allt på din tur så är du kanske inte lämplig för det här jobbet”, får vi höra. Och att ”det står många i kö för att ta ditt jobb”, säger Jessica och Johan.

Jessica Karlsson och Johan Duvskog berättar att de inte bjuds in till företagets riskbedömningar: ”Dem sköter företaget på egen hand. Vi som är skyddsombud bestraffas genom att vi får hoppa runt på olika turer”, säger de. Foto: Justina Öster
Jessica Karlsson och Johan Duvskog berättar att de inte bjuds in till företagets riskbedömningar: ”Dem sköter företaget på egen hand. Vi som är skyddsombud bestraffas genom att vi får hoppa runt på olika turer”, säger de. Foto: Justina Öster

Mer övertid

De maxade turerna med färre sopbilar leder också till mer övertid.

– Vi kan bli beordrade att jobba över med ett par timmars varsel eller någon gång bara fem minuter. Det är svårt med privatliv då.

Bert Johansson inflikar:

– Turerna är så snävt beräknade att det varken finns tid för toapauser eller återhämtning. Beordrad övertid missbrukas, menar vi, det handlar snarare om planerad övertid.

Svårt orka till pension

Stampe Granqvist tillhör det äldre gardet och inflikar att man orkar ”springa som en galning” när man är 25, men knappast när man fyllt 50, 60.

– Bolaget kan inte fortsätta ta bort sopbilar och dra ner på personal. Ingen kommer att orka fram till pensionen!

Regionala skyddsombuden anser att cheferna lägger över ansvaret på personalen, som också berättar om kommentarer som:

– Ni drar benen efter er och myglar bara för att ni vill ha övertid.

Bristande introduktion

Olika rapporter har visat att dålig introduktion i arbetet leder till fler arbetsolyckor, inte minst bland unga. På Prezero brister det också där, enligt skyddsombuden.

Regionala skyddsombudet Anders Palmqvist. Foto: Justina Öster
Regionala skyddsombudet Anders Palmqvist. Foto: Justina Öster

– Ofta får nyanställda ingen introduktion alls och sedan blir cheferna arga när de kör av brevlådor.

För att stoppa farligt och skadligt arbete och få i gång ett systematiskt arbetsmiljöarbete har skyddsombuden skickat in tre så kallade 6:6a-anmälningar till Arbetsmiljöverket. Förutom bristen på samverkan mellan fack och arbetsgivare tar de upp för hög arbetsbelastning, att turer som varit dubbelbemannade ska skötas av en person plus sådant som tidigare nämnts.

Arbetsmiljöverket gav inte facket stöd i att stoppa arbetet för att vidta åtgärder.

Hindrande av skyddsombud

Transport har även kallat ledningen till lokala och centrala förhandlingar om hindrande av skyddsombud. Och lagt ut ett öppet brev till Prezeros vd Mårten Widlund på Malmöavdelningens Facebooksida med krav på ingripande. Lägg till det ett möte med kommunens upphandlingsenhet för att beskriva problemen.

Transports regionala skyddsombud Bert Johansson. Foto: Justina Öster
Regionala skyddsombudet Bert Johansson. Foto: Justina Öster

Ett par möten med ansvariga kommunpolitiker i tekniska nämnden och upphandlaren VA Syd har arrangerats och fackets enkät (se separat artikel) gav en mörk bild. Men trots möten med regionchef och vd har inga förbättringar skett, enligt Bert Johansson och Anders Palmqvist.

– Vi vill att VA Syds ansvariga ska träffa miljöarbetarna på Prezero på ett möte och granska om företaget följer upphandlingsavtalet och kravspecifikationerna för arbetsmiljön.

Driftchefen svarar

I sitt svar på Transports 6:6a-anmälningar skriver Prezeros driftchef att riskbedömningar gjorts ”inför aktuella förändringar”, att uppföljning kommer att göras och att ”skyddsombuden inbjudes att närvara”.

När det gäller ”kränkning från chef till anställda behöver vi ha in inrapporterat konkret underlag på vad som skett för att kunna hantera ärendet. Vi har en rutin för detta” skriver driftchefen och hänvisar till ett inrapporteringsverktyg via mobil och dator som all personal har tillgång till. ”Ingen rapport om kränkning enligt framställan finns i systemet i dag”.

Avböjer att svara

Regionchefen på Prezeros Region Syd har erbjudits att svara på kritiken men avböjt.

– Vi har haft en del artiklar i Transportarbetaren tidigare i det här ämnet. Jag tror inte det gör någon skillnad om jag bemöter, så jag hoppar det. Det är ändå andrahandsinformation jag får, så jag bemöter min personal i stället, säger han.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Bolt får köra färdtjänst i Stockholm

Servicetrafik. I en aktuell upphandling har åtta taxibolag tilldelats uppdrag att köra färdtjänst och sjukresor åt Region Stockholm. Ett av företagen är Bolt, som förra året stoppades från att köra skolskjutsar och omsorgstrafik i Sigtuna.

Transportarbetarens logga

Taxichaufför attackerad – skyddsombud stoppar serviceresor

Taxi. Den 44:e incidenten på två år fick skyddsombudet att lägga ett skyddsstopp. Sedan dess har två taxibolag slutat köra ensamåkande omyndiga på uppdrag av Göteborgs stad.

Tunga transporter delar väg med lätta mopeder – i hög hastighet. Foto: Dexter Svärd Huss

Vägen mot Gekås görs om – så ska köerna stoppas

Länsväg 153. När en olyckligt färgad bil lägger sig i baken är det bara början på en pärs mot varuhusmeckat Gekås. En resa på länsväg 153 innebär möten med jättelastbilar, mobilzombier och ett decennielångt politiskt käbbel.

Kultur
Ångfartyget Fram, fullastad med timmer i Gävle hamn tidigt 1900-tal. (Fartyget sänktes under andra världskriget, torpederat av en tysk U-båt 1940, varvid åtta människor omkom.) Foto: Länsmuseet Gävleborg

Hamnen i fokus på historiedagar i Gävle

Historia. Porten till Norrland. Det var temat när historieintresserade från hela landet samlades i Gävle. Här lyftes bland annat skogsindustrin och betydelsen av stadens hamn.

Snabbkoll
Snabbkoll om kollektivavtal. Illustration: Mattias Käll

Så avgörs din lön 2027

Lön & avtal. Under hösten börjar arbetet med de nya lönerna för 2027. Då ska yrkesaktiva medlemmar få chansen att påverka vilka krav på löner och villkor som de fackliga förhandlarna ska ta till arbetsgivarna.

Kultur
Karl-Erik och Rune Stellan är två av stuveriarbetarna i Michael Stenberg och Christoffer von Platens dokumentär från 1990. Filmen finns att se på SVT plays Öppet arkiv. Foto: SVT

Lammkotletten, Porr-Birger och Tjuven i Bagdad

Göteborgs hamn. Skyffelmördarn, Rock-Olga, Porr-Birger och Tjuven i Bagdad. Bara några av smeknamnen, eller öknamnen, som arbetarna i Göteborgs hamn gett till varandra. En gång var de säkra på att ”Lammkotletten” hade dött.

Tankbil i Norge
Rebecca Kandell är noga med kör- och vilotiderna, för många trafikanter är en utmaning även i Norge. Foto: Peter Olofsson

Här trivs Rebecca bakom ratten

Arbetsliv. Tryggare rastplatser, bättre lön och högre pension. För Rebecca Kandell är det toppen att köra tankbil i Norge. – Men främsta skälet är ändå att det är roligare här med bergen, serpentinvägarna och den magiskt vackra naturen, säger hon.

Fråga facket
Oron för delade pass växer hos chaufförer som kör servicetrafik – blir det nödvändigt att acceptera flera ”håltimmar” mitt på dagen när arbetsgivaren bara fått skolskjuts tilldelad? Illustration: Martin Heap

Måste arbetspassen bli uppdelade?

Transport. Delade pass, slarviga kollegor som skräpar ner i hytten och rätten att jobba deltid fram till pensionen är ämnen som Transports experter får frågor om denna gång.

Trakasserier
Oönskad närhet. Trakasseribarometern 2026 definierar tio grova, oönskade beteenden som sexuella trakasserier. Dit hör allt från ovälkommen beröring av sexuell karaktär till att försöka tilltvinga sig sex av någon som är berusad eller drogpåverkad. (Genrebild.)

Sexuella trakasserier minskar inte – unga kvinnor mest utsatta

Arbetsmiljö. Var fjärde kvinna i åldern 18–29 har utsatts för sexuella trakasserier på jobbet det senaste året. Och kvinnor på mansdominerade arbetsplatser är fortsatt mest utsatta. Det visar den aktuella Trakasseribarometern.

Snabbkoll
Snabbkoll: Motioner

Så skriver du bästa motionen

Inför kongressen. Påverka Transport genom att skriva motioner (förslag) till förbundets kongress 2027. Det här är en uppdaterad version av vår guide inför förra kongressen.

Fråga facket
Budbilschauffören Johannes undrar om flera behörigheter och utökat ansvar ger mer i lön enligt avtal. Illustration: Martin Heap

Kan jag kräva högre lön för ADR-behörighet?

Transport. ADR-behörighet, semester på vintern och beordrat arbete på röda dagar – vad säger kollektivavtalet om det? Och var är facket? Transports experter svarar.

Vägsträckan
Från spets till spets. Sveriges högsta fyr (41,6 meter) Långe Jan står längst ned på Ölands södra udde … … och på öns stora grund och norra udde står 32 meter höga Långe Erik (byggd av kalksten) och spejar ut över havet.

Öland från fyr till fyr

Länsväg 136. Över karg alvarmark, genom heta semesterorten, bakom husvagnskaravaner, förbi slott och stugor – vi tog Ölands huvudväg i juli.

Timmerbil sedd genom backspegel

Nya kunskaper om farliga vibrationer i förarhytten

Arbetsmiljö. Forskaren Jens Wahlström har kartlagt timmerbilsförares utsatthet för vibrationer och långvarigt stillasittande arbete. En ny modell ska minska riskerna för ohälsa.

Fråga facket
Kan man hyra semesterboende genom Transport? Illustration: Martin Heap

Kan man hyra stuga genom facket?

Transport. Finns det chans att hyra semesterboende genom Transport till ett bra pris? Och har den som blivit uppsagd från ett åkeri på grund av arbetsbrist rätt att hoppa in och köra för ett annat åkeri under den betalda uppsägningstiden? Här ger Transports experter svar.

;