Sopgubbe slagen i ansiktet av läkare

Sopgubbarna upplever att hot och våld relaterat till arbetet har ökat. Senast förra veckan slogs miljöarbetare Jan Selin i ansiktet med en nyckelknippa när han försökte utföra sitt jobb.

– Jag upplever att det har ökat och det är värre i innerstan. Folk tror att de kan skrika på en och bete sig hur som helst bara för att man är sopgubbe, säger Anders Olsson som är huvudskyddsombud på Reno Norden i Stockholm.

Han har själv blivit utsatt för fysiskt våld i arbetet och uppger att han känner till tre fall av misshandel bara det senaste året. Ofta handlar det om att sopbilen ”står i vägen”, och andra trafikanter inte vill vänta. På tisdagen förra veckan ledde irritationen till ännu ett överfall. När Jan Selin och hans kollega försökte utföra sitt arbete blev Jan Selin slagen i ansiktet.

– På grund av att det lutar på det stället finns det bara en plats att stanna på. Det är trångt och det ryms bara en bil.

Jan Selin och hans kollega hör att någon tutar, något som händer varje dag. Eftersom det inte handlade om sirener så ignorerar sopgubbarna den upprörda bilisten.

– Då kommer det ut en kvinna skrikandes att ”jag är sen till min mottagning” tillsammans med tillmälen om invandrare och arbetarklass. Jag svarar ”god morgon på dig också”.

Jan Selin har finskt ursprung och hans kollega polskt. Den skrikande kvinnan hinner ställa sig under lyftanordningen på sopbilen. När Jan Selin försöker få henne ur vägen smäller det.

– Det är farligt att stå precis vid liften så jag försökte fösa bort henne med vänsterarmen. Först kommer en spottloska i ansiktet, sedan två slag. Hon hade sin nyckelknippa i handen. Först blev jag arg och hann nog säga en del dumheter, men sedan lugnade jag mig. Jag satte mig i bilen och ringde polisen.

Polisen kommer till platsen och förhör Jan Selin och kvinnan, som nu är polisanmäld. Men under förhöret hinner ännu en fientligt inställd person ofreda sopgubbarna.

– När jag förhörs hör vi någon som började skrika ”stäng av bilen, stäng av bilen”. Sen dyker det upp en man som ville ge sig på min kollega. Polisen gick emellan, så det gick ju bra.

– Det är första gången jag blir slagen, men vi blir ofta hotade. Vi brukar få höra att ”Jag ska se till att du får sparken”, säger Jan Selin.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

  1. Mikael Lind:
    23 juli, 2023

    Det är tragiskt att sånt här ska hända, visar hur berättigade vissa tror de är i samhället. Soppgubbar borde behandlas med respekt, de är en av de livsviktiga yrken som håller samhället igång. Tvivlar på att mycket hände med kärringen som slog till med nycklar, hon anses väl säkert va en hjälte i dagens bak-o-fram samhälle som Sverige blivit.

Lästips:

Ola Liljedahl, Lena Nyblad Liljedahl och Ulf Berglund nedanför Picassos monumentala mås i studentområdet Kungshamra, Solna. Foto: Lilly Hallberg

När Picasso flyttade in i det svenska folkhemmet

Konst. Beundrade, utbuade och bortglömda – fem jättelika betongskulpturer av den store Pablo Picasso finns i Sverige. En ny bok utforskar verkens väg in i vår vardag.

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.

Bildtext: Martin Nyberg samlar sopor på jobbet och skräp på fritiden.

Martin tar kampen mot skräpet

Renhållare. Martin Nybergs Opel vectra med släpvagn är belamrad med soppåsar, handskar, krattor, sopborstar, griptång och båtshake. På dagarna hämtar han sopor, på fritiden plockar han skräp.

Patrik Persson håller demokratiskola för miljöarb etarna avdelning 12, Malmö. Valet 2026

”Vi har kämpat oss till vår rösträtt”

Val 2026. Det mörknar i vår omvärld. Vi fick inte vår allmänna rösträtt i Sverige till skänks, den erövrades genom kamp. Det betonar Transports Malmöavdelning 12 som i början av valåret bjudit in sina förtroendevalda medlemmar till flera demokratiskolor.

Man i hängmatta – semester

Efter förhandlingar: Två veckors extra ledighet

Fackligt arbete. Chaufförer vid åkeriet upptäckte att arbetsgivaren brutit mot kollektivavtalet. Transports ombudsman från Stockholmsavdelningen har nu förhandlat fram två veckors betald ”semester” för 31 anställda.

Konkurs för Mjölbyåkeri – femtiotal anställda berörs

Åkeri. Fågelsta Transport försattes förra veckan i konkurs på egen begäran. Konkursförvaltaren har tills vidare tagit över driften men risken är stor att åkeriet helt avvecklas – all trafik är i dagsläget ställd.

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.

Eric Donell, förbundsordförande i Riksförbundet Attention. Foto: Susanne Kronholm

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens regional airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.

LO: Så ska arbetstiden kortas

Arbetstid. LO vill sänka arbetstiden för alla landets arbetare. Och det ska göras förhandlingsvägen – centralt. På tisdagen presenterades förslaget från en enig LO-styrelse.

Förbud mot backande sopbilar väcker ilska bland villaägare

Miljö. Ingen fungerande vändplan, skymmande grönska, trånga kurvor och felparkerade bilar gör att sopbilen behöver backa för att kunna hämta avfall vid några fastigheter i Solna, utanför Stockholm. Kommunen har därför anvisat en hämtplats, vilket retat upp villaägarna.

Hallå där!

Ninni Westerlund

…utbildningsansvarig vid Assistancekåren, som i samarbete med Vreta utbildningscentrum utanför Linköping tagit fram en gymnasieutbildning till bärgare.

Amazons chefer utfrågade av EU-parlamentet

Kollektivavtal. Nej, några kollektivavtal lär Amazon inte förhandla om i Europa. Det framkom när deras chefer frågades ut i EU-parlamentet. Och några svar på ledamöternas frågor blev det i princip inte.

Transport stämmer åkeri: ”Vägrade ge information”

Arbetsrätt. Det var åkeriet i Kungsbacka som kallade till förhandling inför anlitande av bemanningsbolag utan kollektivavtal. Men när Transports förhandlare ville ha information om de anställdas villkor tog det stopp. Nu har facket stämt åkeriföretaget i Arbetsdomstolen.