Ulf Karlander och Betsy
Close
I skoförrådet. Huvudskyddsombudet Ulf Karlander och Betsy, ansvarig för bland annat butikskontroll vid Securitas i övre Norrland.
Close

Securitas skor sin personal

Arbetskläder. Skor till anställda som går på hårda cementgolv, stumma asfaltsytor och isiga trottoarer? Självklart tycker ett av de stora företagen i bevakningsbranschen.

Ulf Karlander är inte bara väktare, ordningsvakt, hundförare, fackligt förhandlingsombud och huvudskyddsombud på Securitas i Luleå. Han är också en av Transports representanter i företagets centrala utrustningskommitté. Där är han med och bestämmer vilka skor (bland annat) som väktare, ordningsvakter, parkeringsvakter och butikskontrollanter ska ha. Och det är inga lättvindiga beslut.

– En ny sko eller en ny sula ska provas innan vi köper in den. Vi har testgrupper runt om i landet som rapporterar till oss i kommittén.

Skor
Foto: Lena Blomquist

Anställda på Securitas får inte bara skyddsskor, som är stadgat i lag och avtal för alla som jobbar i miljöer där skyddsskor krävs. Dessutom ingår ett par lågskor och ett par kängor per år i den utrustning som arbetsgivaren står för. Liksom formgjutna innersulor, som passar just den egna foten, för den som behöver.

– Vi provade en känga … men upptäckte att de blev hala som hockeypuckar när det blev kallt. Då gick vi till tillverkaren som gjorde om gummiblandningen i sulorna så att skorna blev säkrare, berättar Ulf Karlander.

Men för parkeringsvakterna i Luleå räckte inte den nya yttersulan. Till dem bekostar arbetsgivaren icebugs, skor med inbyggda isdubbar.

Både Transports man i utrustningskommittén och Ronny Fredriksson, som till helt nyligen satt i ledningen på Securitas Sverige, har stött på kritik mot företagets skopolicy. Konkurrenter som helt enkelt tycker att företaget inte borde bjuda över kollektivavtalet med fria skor.

– Vi har haft det sedan 1997, berättar Ronny Fredriksson. Då var det många som gick i billiga gympadojor … och utrustningskommittén tyckte att de anställda skulle må bättre av riktiga skor med stötdämpning.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Kvinna i mössa och rutig jacka står lutad mot hylla med två glasskulpturer av händer.

”För mig är konst fritt tänkande”

Skapande. Livet kretsade kring hästar, orkidéodling och fiskmedicin, men till slut landade väktaren Anne Nickels där hon hör hemma – i konsten.

Gustaf Järsberg. Foto: Christina Ahlund

Privatpersoner döms men företag får filma

Debatt. Sverige har förbud mot avbildning av skyddsobjekt. Den privatperson som råkar filma fel plats kan drabbas av omfattande konsekvenser – även utan uppsåt. Samtidigt hanteras systematisk inspelning i arbetslivet betydligt mjukare.

Erfarenheter som inte går att hänga av sig

Alexandras krönika. För några krönikor sedan skrev jag om den nya lagen om förolämpning mot tjänsteman och den här texten kanske kan ses som en fortsättning på samma ämne. Det handlar återigen om negativa erfarenheter som inte går att hänga av sig tillsammans med uniformen.

Fråga facket

Måste jag bära upp tidningen?

Transport. Elias undrar om han måste bära upp tidningen då det ibland står en sur gubbe och skäller i trapphuset. Och Linnea vill veta hur det fungerar med röda dagar då hon är timanställd. Transports experter svarar.

Willilam och Fredrik har lastat färdigt inför den femte resan.

De kör dit hjälpen inte når

Hjälparbete. De humanitära behoven vid fronten i Ukraina är akuta. Men att köra hit är livsfarligt och nödhjälp har svårt att nå fram. Vi har träffat tre svenska chaufförer som tagit saken i egna händer.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.

Hot och våld
Foto: Shutterstock

Rån, glåpord och slag – en del av jobbet

Arbetsmiljö. Många av Transports yrkesgrupper utsätts för både hot och våld i jobbet. Vissa närmast dagligen. Här berättar fackets ombud om fler fall när anställda råkat ut för glåpord, rån och slag. Ibland ryker också personalen ihop.

Fråga facket
Illustration: Martin Heap

Måste han jobba in alla röda dagar?

Transport. Andreas undrar om hans man verkligen måste jobba in alla röda dagar som infaller i veckan och lastbilschauffören Julia frågar om hon måste stå ut med sexistiska skämt från kunder. De får svar från Transports experter.

Globalt

Ett uppdrag för hela världen

Facket. Alla medlemmar i Transport bidrar till att stärka rättigheter för arbetare i andra länder, bland annat att organisera sig i facket – en folkrörelse med totalt 191 miljoner medlemmar.

UNI globals generalsekreterare Christy Hoffman, Transports Jimmy Ovesson, Michala Lafferty, (chef fastighetstjänster på UNI global), och Transports Magnus Falk – med Transports grundare Charles Lindley på målning i bakgrunden.

”Internationellt arbete ligger i Transports dna”

Facket. Det började redan innan förbundet bildades, 1897, och bygger i grunden på solidaritet med arbetare i alla länder. Men hur arbetar egentligen Transport i dag för att påverka internationellt?

Fråga facket
Vilka regler gäller när du ska ta med dig mindre sällskapsdjur i bilen? Illustration: Martin Heap

Måste mindre djur också bältas?

Transport. Jesper undrar om hur mindre husdjur ska transporteras och Christopher vill veta om chefen hade rätt att schemalägga honom fast han sagt upp sig. Det och fler frågor svarar Transports experter på.