Mikael Danielsson Sjöstam
…Transportombudsman i avdelning 28 och initiativtagare till valprojektet Gallfeber.

Gallfeber, vad är det?
– Det är ett projekt som jag tog initiativ till och bygger på att vi insett att gymnasieungdomar som ska rösta för första gången behöver lära sig mer om politik. Därför har vi tillsammans med ABF i Västerbotten tagit fram en plan som vi valt att döpa till Gallfeber.
Vad ska ni göra?
– Det handlar främst om att göra korta inslag i sociala medier. Vi försöker få tag på ungdomar som vill vara med och jobba med det. De ska ställa frågor till kompisar. Tanken är att det ska spridas på Tiktok och nå många ungdomar. Projektledaren har redan nu tagit fram några klipp och jag tycker att det är ganska roligt.
– Sedan är tanken att ungdomar själva ska prata med andra ungdomar om hur viktigt det är att rösta och inte bara säga att allt är skit. Och om de tycker att allt är skit så ska de gå dit och rösta blankt. De ungdomar som vill lära sig mer ska kunna gå till ABF som ska tillhandahålla kortare utbildningar om politik.