Så ser ordningsvakter på rökförbud utanför krogen

Bevakning. Från och med i dag, den första juli, gäller rökförbud på uteserveringar. För ordningsvakter kan det betyda mer jobb – till att börja med. Men några större problem med folk som vägrar fimpa utanför krogen befaras inte.

– Vi har gått igenom internt vad som gäller och hur vi ska förhålla oss. Visst, det kan bli något fler tillrättavisningar efter ändringen men det handlar inte om någon större arbetsbörda, säger Martin Brask, Transportmedlem och ansvarig på Q Security region Värmland.

Rökförbudet innebär också att exempelvis restaurangägare har ansvar för att gäster inte ställer sig nära entrén och röker. Den nya lagen har diskuterats inom bevakningsföretaget och Martin Brask betonar att ansvaret i första hand ligger på fastighetsägare och krögare:
– Vi har haft bra diskussioner med dem och på de krogar där vi sköter bevakningen har jobbet redan börjat. 

Martin Brask framhåller också att rökning i offentliga rum, som utanför gallerior, minskat under senare år: Rökare överlag visar respekt och orsakar sällan problem som ordningsvakterna behöver ta itu med.

Ingen av de regionala skyddsombud Transportarbetaren har talat med har heller hört någon diskussion om förväntade problem för ordningsvakter. Men från polisen har det kommit kritik mot den nya lagen. Det är bara polis som har rätt att avvisa rökare som inte följer tillsägelser från personal och vakter.

– Att skicka poliser på ett rökförbud jämfört med ett inbrott som man inte åker på, det kan man ju se som en ganska omöjlig situation, säger Stefan Gustafsson, presstalesperson i region Väst, till Sveriges Radio P4 Göteborg.

Både bland polis och ordningsvakter har också diskuterats oklarheter i den nya lagen. Ingen verkar veta hur många meter utanför en servering någon måste gå för att ta en cigarett. Hur långt ska man putta bort dem? frågar sig Dennis Wesselhoff, ordförande i föreningen Sveriges förenade ordningsvakter:

–Det råder stor otydlighet och det blir mycket ryktesspridning, säger han till P1 Morgon.
Dennis Wesselhoff räknar med att det kommer att bli ett ökat tryck vid entréerna och betydligt mer arbete för de ordningsvakter som, i likhet med honom, står i dörren. Men att det med lugn attityd och dialog kommer att lösa sig i längden.

Den nya tobakslagen, som gäller från och med den 1 juli, betyder att det blir förbjudet att röka på flera allmänna platser. Förutom uteserveringar rör det bland annat perronger, lekparker och idrottsanläggningar. Det nya rökförbudet gäller också elektroniska cigaretter och vattenpipor.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Bevakningsavtalet är i lås

Bevaknings- och säkerhetsavtalet. Transport och Säkerhetsföretagen kom på måndagen överens om nytt, tvåårigt kollektivavtal för närmare 20 000 anställda inom bevakningsbranschen. Löneökningen blir sammanlagt upp till nästan 2 300 kronor, beroende på lönegrupp.

Mats Eriksson, väktare Karlstad Värmlandsavd avtalsrådet 2025

Beredda att strejka – om det behövs

Bevakning. En klar majoritet av de bevakningsanställda medlemmarna inom Transports avdelning 6 i Värmland är beredda att gå ut i strejk – om förbundet skulle tvingas varsla om det inför ett nytt kollektivavtal 2025.

Årets säkerhetspersonal prisad

Bevakning. Bästa kollegorna jobbar båda på Avarn. På den pågående säkerhetsmässan fick Moa Karlberg och Jean-Pierre Khachaji ta emot pris som Årets säkerhetspersonal.

Nya vägar mot rimliga villkor

Taxi/plattformsarbete. I Östergötland har förare utlämnade åt Ubers app-premisser gått samman, backade av Transports lokalavdelning. Strävan efter en fungerande partsrelation inom gigekonomin fortsätter.

Två åtalas för jordskredet i Stenungsund

Åtal. Natten till den 23 september 2023 rasade stora delar av E6:an i höjd med Stenungsund. Nu har två personer åtalats för att ha orsakat jordskredet.

SAS storsatsar – kan ge tusentals nya jobb

Flyg. SAS presenterade sin rekordinvestering i nya långdistansflygplan vid en presskonferens på Kastrup, Köpenhamns flygplats. Satsningen förutspås skapa 4 000 nya jobb i södra Sverige.

Almedalen

Transport på plats i mångfaldsparad

Facket. Almedalsveckan är i full gång. På måndagen tågade transportare i parad, tillsammans med fackliga kamrater och andra vänorganisationer som vill värna våra demokratiska fri- och rättigheter.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Securitas övervakning av väktare var olaglig

Bevakning. Under två provperioder övervakade Securitas väktare i rondbilar. Det var integritetskränkande och olagligt, enligt ett nytt beslut från Integritetsskyddsmyndigheten (IMY).

Med facket på förändrad spelplan

Taxi. När Uber kom till Linköping blev det först en mjukstart för förarna. I dag en inkomst ofta svår att leva på trots orimliga arbetstider. Nu har plattformsföretagets chaufförer gått samman. Och de har stöd av facket.

Val 2026

Läsarna: Stoppa fusket och stärk pensionen

Val 2026. Hårdare tag mot oseriösa företag, bättre pension efter ett långt arbetsliv och starkare skydd mot farligt arbete. Det är några av de krav som får störst stöd i Transportarbetarens läsar­enkät inför valet.

Val 2026

Transports vägval inför 13 september

Fackligt arbete. Arbetstidsförkortning. Höjd pension. Slopat karensavdrag. Stopp för arbetslivskriminalitet genom tydligare krav vid upphandlingar – Transport har lyft de viktigaste valfrågorna.

Taxiförare vill väcka tankar hos kollegor

Taxi. Hur skyddad är du om något händer på jobbet? Den frågan vill fackligt aktiva taxiförare väcka hos kollegorna utanför Stockholms centralstation.

Delade pass fall för Arbetsdomstolen

Arbetsrätt. Under två år splittrades medlemmens arbetsdag av långa avbrott mitt på dagen, mellan körningarna av skolskjuts. Nu har Transport stämt Biltrafikens Arbetsgivareförbund och ett sörmländskt trafikföretag för brott mot kollektivavtalet.

Chaufförerna sågar landets rastplatser

Lastbilschaufförer. Tusentals chaufförer sågar landets rastplatser och deras toaletter i en undersökning från Transport. 86 procent tycker också att rastplatserna är för få.

Fackligt arbete
Taxi Strängnäs garage är i ett industriområde nära staden.

Taxichaufförer bildade klubb efter röriga år

Taxi. I fikarummet vid taxigaraget i ett industriområde i Strängnäs står nya stolar under den nya ventilationen. Det kan låta som detaljer. Men på Taxi Strängnäs berättar de något större: efter några röriga år har chaufförerna bildat klubb för att få ordning på vardagen.

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade torsdagen den 7 maj varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.