Loomis överklagar förbudet mot enmansjobb

Loomis. Arbetsmiljöverket kräver att värdetransportörer ska jobba två och två. Nu ska Loomis Sverige överklaga myndighetens beslut. – Det visar att företaget sätter sin egen vinst framför de anställdas säkerhet, kommenterar Transports Martin Miljeteig.

Transports linje vann när Arbetsmiljöverket i förra veckan beslutade att förbjuda enmansjobb för alla som jobbar med bankomater och serviceboxar hos Loomis, vilket Transportarbetaren har berättat. Företaget har beslutat att överklaga till förvaltningsrätten.

– Vi är förvånade över Arbetsmiljöverkets beslut och har vår uppfattning klar. Vi tycker att vi har en bra och trygg lösning och vill pröva frågan hela vägen ut, säger Patrik Högberg, vd på Loomis Sverige.

Enmansjobbet ska vara slut senast den 1 januari nästa år, annars väntar sex miljoner kronor i vite och möjlighet för skyddsombud att begära skyddsstopp. Loomis planerar inte nyanställningar ännu.

– I dagsläget koncentrerar vi oss på överklagandeprocessen. Vi ser inte slaget förlorat och kommer inte att ställa om ännu, säger Patrik Högberg.

Martin Miljeteig, central arbetsmiljöombudsman på Transport, räknar med att överklagandeprocessen tar lång tid.

– Därför förutsätter jag att också Loomis förbereder sig för att anställa fler personer. Enligt Arbetsmiljöverket rör det sig om 15 till 20 anställda, säger han.

Vid ensamarbete ska en arbetsgivare göra allt som krävs för att förebygga risken för olycksfall vid ensamarbete. Arbetsmiljöverket tar också upp det i sitt beslut.

– Arbetsmiljöverket har gjort ett väl avvägt beslut, i sakfrågan säger de att Loomis sätter profit före de anställdas säkerhet när de väljer att inte åta sig alla åtgärder som krävs för att förebygga ohälsa och olycksfall, säger Martin Miljeteig.

Patrik Högberg väljer att inte gå in på detaljer när det gäller Arbetsmiljöverkets hänvisning till risker vid ensamarbete:

– Vi kommer att göra våra formuleringar och beskriva vårt case i överklagan, då måste den juridiska processen ha sin gång och vi vill inte föra den debatten i medierna, säger han.

I sitt yttrande till Arbetsmiljöverket skriver Loomis att risken för hot och våld inte är påtaglig för de anställda. Patrik Högberg:

– Om vi inte har en säker lösning skulle det straffa oss som företag, vi skulle förlora pengar och det skulle vara negativt mot vår personal.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Transportarbetarens logga

Jerker Nilsson

… central ombudsman som sett till att alla kollektivare på bevakningsbolaget Loomis får semesterlön i morgon, den 23 oktober.

Transportarbetarens logga

Värdebolaget Loomis får kritik från facket

Värdehantering. Loomis vägrar lämna ut viktig information till de fackliga ledamöter som ingår i värdebolagets företagsråd, ett så kallat European works council. – Vi har stora problem med Loomis. Företaget uppfyller inte avtalet vi tecknat, säger rådets ordförande Enrique Rial Gonzalez.

Transportarbetarens logga

Värdehanterare får behålla vilkoren

Bevakning. Loomis och Nokas värdehantering slås ihop till ett bolag när storaffären har gått igenom. Det betyder att alla anställda behåller sina anställningsår och villkor.

Patrik Persson håller demokratiskola för miljöarb etarna avdelning 12, Malmö. Valet 2026

”Vi har kämpat oss till vår rösträtt”

Val 2026. Det mörknar i vår omvärld. Vi fick inte vår allmänna rösträtt i Sverige till skänks, den erövrades genom kamp. Det betonar Transports Malmöavdelning 12 som i början av valåret bjudit in sina förtroendevalda medlemmar till flera demokratiskolor.

Man i hängmatta – semester

Efter förhandlingar: Två veckors extra ledighet

Fackligt arbete. Chaufförer vid åkeriet upptäckte att arbetsgivaren brutit mot kollektivavtalet. Transports ombudsman från Stockholmsavdelningen har nu förhandlat fram två veckors betald ”semester” för 31 anställda.

Konkurs för Mjölbyåkeri – femtiotal anställda berörs

Åkeri. Fågelsta Transport försattes förra veckan i konkurs på egen begäran. Konkursförvaltaren har tills vidare tagit över driften men risken är stor att åkeriet helt avvecklas – all trafik är i dagsläget ställd.

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.

Eric Donell, förbundsordförande i Riksförbundet Attention. Foto: Susanne Kronholm

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens regional airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.

LO: Så ska arbetstiden kortas

Arbetstid. LO vill sänka arbetstiden för alla landets arbetare. Och det ska göras förhandlingsvägen – centralt. På tisdagen presenterades förslaget från en enig LO-styrelse.

Förbud mot backande sopbilar väcker ilska bland villaägare

Miljö. Ingen fungerande vändplan, skymmande grönska, trånga kurvor och felparkerade bilar gör att sopbilen behöver backa för att kunna hämta avfall vid några fastigheter i Solna, utanför Stockholm. Kommunen har därför anvisat en hämtplats, vilket retat upp villaägarna.

Hallå där!

Ninni Westerlund

…utbildningsansvarig vid Assistancekåren, som i samarbete med Vreta utbildningscentrum utanför Linköping tagit fram en gymnasieutbildning till bärgare.

Amazons chefer utfrågade av EU-parlamentet

Kollektivavtal. Nej, några kollektivavtal lär Amazon inte förhandla om i Europa. Det framkom när deras chefer frågades ut i EU-parlamentet. Och några svar på ledamöternas frågor blev det i princip inte.

Transport stämmer åkeri: ”Vägrade ge information”

Arbetsrätt. Det var åkeriet i Kungsbacka som kallade till förhandling inför anlitande av bemanningsbolag utan kollektivavtal. Men när Transports förhandlare ville ha information om de anställdas villkor tog det stopp. Nu har facket stämt åkeriföretaget i Arbetsdomstolen.