Close
Arbetsmarknadsminister Johan Britz (L) talar om läget på arbetsmarknaden på presskonferens den 19 augusti. (Skärmbild)
Close

Hårdare krav väntar arbetslösa

Politik. En halv miljon människor är i dag arbetslösa i Sverige. Arbetsmarknadsminister Johan Britz (L) har presenterat regeringens syn på läget på arbetsmarknaden – och åtgärder för att få ut fler i jobb.

Bidragstak. Satsningar på utbildning. Aktivitetskrav för att få försörjningsstöd. Sänkt skatt på arbete. Och tydligare avtrappning av ersättning från a-kassan ju längre arbetslösheten varar.

Det var några av de punkter för att förbättra läget på arbetsmarknaden som arbetsmarknadsminister Johan Britz lyfte på pressträffen i regeringskansliet i Rosenbad.

– Arbetslösheten är för hög. Vi behöver tänka om, sa Johan Britz.

Han framhöll flera gånger att det måste löna sig att arbeta och talade om vikten av incitament i flera sammanhang, både när det gäller kraftigt sänkt a-kassa för långtidsarbetslösa och bidragstak: Den ”enkla ingången är att egenförsörjning är vägen till frihet”, med Britz ord.

Förändringen av arbetslöshetsersättningen, som börjar gälla i oktober,  ska både – genom höjt tak inledningsvis – skapa trygghet för dem som är utan jobb en kort period och ”uppmuntra till att komma tillbaka och incitament för att återgå i arbete”.

Många kommuner har redan i dag aktivitetskrav för att någon ska få försörjningskrav, det som tidigare kallades socialbidrag. Det vill regeringen ska bli obligatoriskt för alla landets kommuner, berättade Johan Britz på pressträffen.

– Det ska aldrig vara mer lönsamt att leva på bidrag än att arbeta, sa han.

Samtidigt framhöll han riskerna med ökat utanförskap som hög arbetslöshet innebär, talade om vikten av att barn får växa upp med föräldrar som går till ett jobb.

Stora skillnader mellan grupper

Det andra kvartalet i år låg arbetslösheten på 8,6 procent, visar statistik från SCB. Arbetsmarknadsministern pekade på de stora skillnaderna mellan olika grupper.

Bland utrikesfödda ligger arbetslösheten i dag på runt 15 procent, bland personer födda i Sverige ”bara” runt 5 procent. Särskilt hög är arbetslösheten bland utrikesfödda kvinnor.

Johan Britz tog också upp flera orsaker till att arbetslösheten ligger på en så hög nivå. Dels en utdragen lågkonjunktur, dels en global osäkerhet med tullkrig som försenar återhämtningen.

Men samtidigt betonade Britz att konjunkturläget bara till mindre del, omkring 1 procent, är orsak till den höga arbetslösheten. I stället är huvudorsaken  strukturell. Det handlar om att många arbetslösa i dag saknar den utbildning eller de språkkunskaper som arbetsgivarna kräver.

Nästan var tredje person inskriven hos Arbetsförmedlingen har i dag som längst grundskoleutbildning, nio av tio arbetstillfällen kräver samtidigt minst gymnasieutbildning.

– Många saknar i dag förutsättningar att komma in på arbetsmarknaden, sa Britz.

Utbildningsinsatser är därför centrala, enligt regeringen. Johan Britz pekade på betydelsen av fler platser också på yrkesutbildningar som leder till jobb, lyfte Yrkesvux och kortare kurser inom Yrkeshögskolan.

Pressträffen avslutades med att Johan Britz, som tillträdde på sin ministerpost den 28 juni i år, talade om att arbetskraftsinvandring behövs.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

  1. Nina Strid:
    2 oktober, 2025

    Börja med att ta bort bidragdjobben , arbetsgivare vet att dom kan få betalt för att ta emot praktikanter , och vi arbetslösa har inget val är bara tacka och ta emot. För annars mister man sin A kassa , Aktivitetsstöd och Försörjningsstöd och allt som det heter . Vi får jobba lika mycket som ordinarie personal, men skillnaden är att vi arbetslösa inte får någon riktig lön och andra förmåner som ingår i kollektiv avtalet. Ska se fint ut i statistiken, men hur ska man kunna få en riktig anställning med schyssta arbetsvillkor när man bara blir erbjuden praktik. Praktik kan vi arbetslösa godta i samband med en utbildning men alldrig annars. Så sätt krav på arbetsgivarna ni som sitter och bestämmer. Ska dom ha folk så måste dom anställa folk med riktig län efter kollektiv avtal och schyssta arbetsvillkor. Förbjud detta utnyttjande av oskyldiga arbetslösa människor, ingen praktik utan riktiga anställningningar och riktig lön , vil alla arbetslösa söker mycket jobb , sen är det också åldersdiskriminering i Sverige och på arbetsmarknaden . Till och med ungdomar har svårt att få jobb. Inte alla som har mycket kontakter som kan hjälpa en till ett jobb.

    Arbetsförmedlingen gör ingenting för oss arbetslösa heller mer än att skicka oss på en massa vuxendagis där msn får lära sig hur msn uppför sig , sköter sin hygien, och blir mest dumförklarad, coacherna sitter på kontoren och blir arg om man kommer och kna kar på , sitta på förinspelade seminarium om Cv och allt vad det heter och knappt mån hjälp om man behöver för dom har inte tid. Ta ex Steg till arbete som skulle vara så bra. Men ack en ren besviför många av oss arbetslösa.

    Politiker skulle ut och se och höra i verkligheten hur det kan vara som arbetslös. Dom tror att det är Fett att vara arbetslös och msn känner sig nedvärderar som människa att man är lat och mycket mer.

    Vi arbetslösa kan ju byta roll med våra politiker, det hade lika gärna dom son kunnat vara arbetslösa, men dom har iallafall ett jobb att gå till , schyssta arbetsvillkor och bra lön som går att leva på. Vi arbetslösa får prioritera räkningar först och lite mat om det räcker. Vårdbesök och tandläkare och medicin får msn många gå ger avstå . Man får vara glad så länge man har tak över huvudet och el och kanske havregrynsgröt, blodpudding och pannkaka. För något annat har man inte råd med.

    Till och med högutbildade människor saknar ju jobb , svårt även för dem , möjligheten är praktik jobb utan riktiga jobb och riktig lön. Så ska det väl ändå inte vara i Sverige.

    Förbjud bidragsjobben ,praktikjobb
    Sätt krav på Arbetsförmedlingen o ch på Regeringen , dom av nån ska väl ha ett stort kontakt nät av seriösa arbetsgivare . Men tyvärr finns det många oseriösa, o h dom ska startlistan. Nu får det vara nog.

  2. Jose:
    19 augusti, 2025

    SÅ kraven ska öka på arbetslösa. Det i sig är ok. Men då måste kravet öka på arbetsgivarna att ta in folk som är mellan 35-50 enligt SR i går, den 18/8, så var gruppen mellan 35-50 arbetslösa. Jag är själv arbetslös, har sökt minst 1000 jobb bådde i och utanför, men ingen hör av sig. Så det är inte de arbetslösas fel att man sitter där man sitter. Jag har gymnasieutbildad och har högre utbidningar, ändå sitter jag i den sitsen. Sen om man nu saknar utbildning, det är en annan sak men det är upp till en arbetsförmedlare att bedöma och se till att man får kompetens.

Lästips:

Petra undrar över hur lång uppsägningstid hon har. Illustration: Martin Heap

Hur lång uppsägningstid har jag?

Transport. Petra undrar över hur lång hennes uppsägningstid är och Nischay vill veta hur man räknar ut avdrag för vab. Det och fler frågor svarar Transports experter på.

Kristina Sjöberg. Foto: Petrus Iggström

När folkbildningen dör får lögnen liv

Ledare. Regeringens nedskärningar i folkbildning och civilsamhälle riskerar att lämna demokratin oskyddad. När fria fackförbund pressas tillbaka och kunskap trängs undan får osanningar större spelrum – och då blir den fackliga rörelsen viktigare än någonsin.

Polisbil

Hårdare tag mot färdskrivarfusk

Trafik. Regeringen föreslår skärpta regler mot färdskrivarfusk. Högre böter, lättare att visitera chaufförer och fler fängelsestraff är några av förslagen.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Allt fler företag vill registrera vad de anställda gör

Integritet. Synen på GDPR har ändrats från jätteskräck för att företagen ska tvingas betala höga skadestånd till att det var ju inte så farligt. Men nu är lagstiftningen högst aktuell igen i och med att allt fler företag vill installera datorsystem för att registrera vad de anställda gör.

Läkarrock med stetoskop. Läkaren skriver för ett läkarintyg.

Har åkaren rätt att få se resultaten från min hälsokontroll?

Åkeri. Har min arbetsgivare rätt att få se resultaten från hälsokontrollen – när jag besöker läkare för att förlänga mitt körkort för tung trafik? Det undrar en arg lastbilsförare, 60 plus, vars läkare krävde att få skicka resultaten direkt till hans åkeri.

Musikhjälpen är i gång – med Transport!

Insamling. Musikhjälpen är på plats på Stora torget i Karlstad i veckan. Bössorna är öppna. Och Värmlandsavdelningen har utmanat Transports övriga avdelningar att skänka pengar. Årets motiv: Alla barn har rätt att gå i skolan.

Här i Västland, mellan Tierp och Karlholm i norra Uppland, omkom en nyanställd miljöarbetare under arbete med sophämtning i maj i år. Enligt polisens uppgifter direkt efter olyckan handlade det om att hon fallit av bilen då hon stod baktill mellan två hämtningsstationer. Foto: Lilly Hallberg

Renhållningsbolag ändrar rutiner efter dödsolycka

Miljöarbete. I våras omkom en renhållningsarbetare i Tierps kommun efter att ha fallit av sopbilen och slagit i huvudet. Företaget där kvinnan arbetade har nu stärkt säkerhetsrutinerna.

Fråga facket
Petra undrar över hur lång uppsägningstid hon har. Illustration: Martin Heap

Hur lång uppsägningstid har jag?

Transport. Petra undrar över hur lång hennes uppsägningstid är och Nischay vill veta hur man räknar ut avdrag för vab. Det och fler frågor svarar Transports experter på.

Olovlig körning blir fall för HD

Juridik. Chauffören saknade behörighet att köra svenskregistrerad lastbil enligt körkortslagen. Men hovrätten ogillade åtalet om olovlig körning. Riksåklagaren har nu överklagat domen till Högsta domstolen (HD).

Måsar skitar ner i hamnen

Hamn. Falskt alarm. Det är inget ”skarvkaos” med hamnarbetare som riskerar att halka i fågelbajs i Helsingborgs hamn. Något som flera medier rapporterade om i oktober. "Men vi har en del problem med måsar".

Taxibolag i Sundsvall i konkurs

Servicetrafik. Taxi Drakstaden har fått hård kritik för brister när det gäller färdtjänst och skolskjutsar i Sundsvall. På torsdagen försattes taxibolaget, som har avtal med kommunen, i konkurs.

Tidningsbud knivrånat av tre män

Tidningsbud. Tidigt på måndagsmorgonen fick polisen larm om ett rån i Mariestad, riktat mot ett tidningsbud i tjänst – tre personer ska ha omringat budet, hotat med kniv och tvingat till sig kontanter.

Konkursskylt. Foto: Shutterstock

Braathens varslar ytterligare ett 20-tal kabinanställda

Fyg. I september försattes två av flygbolaget Braathens bolag i konkurs och 120 kabinanställda förlorade jobben. Nu går moderbolaget vidare och säger upp ytterligare cirka 20 kabinanställda på dotterbolaget Braathens people, vid flygbaserna i Göteborg och Malmö.

Liljaskolan först med ny transportcertifiering

Utbildning. På Liljaskolan i Vännäs var det stort firande den 6 november. Gymnasiet är först i landet med att ha klarat kraven för den nya certifieringen för transportutbildningar, CGT-certifiering.

Förslag om laddstationer vid statliga rastplatser

Trafik. Ett 30-tal av Trafikverkets omkring 270 rastplatser runt om i Sverige skulle kunna kompletteras med stationära laddstationer, som drivs av kommersiella aktörer. Först ut i ett pilotprojekt skulle kunna vara rastplatsen Brahehus vid E4, strax norr om Gränna.