Fusk med taxileg kostar 4 000

Taxi. 4 000 kronor är priset för facit i teoriproven för taxiförare och taxiåkare. I Värmland avslöjas fusk med både taxilegitimation och taxitrafiktillstånd.

– Jag hoppas att det här får branschen att vakna upp, säger Mikael Ladman, ombudsman vid Transport i Karlstad. Det är hedersamt att en chaufför gått ut och berättat om fusket i tv.

Just när Värmlandstrafik har handlat upp färdtjänst och sjukresor avslöjar SVT i Värmland hur både taxiförare och taxiåkerier fuskar i området.

Tv-nyheterna har kommit över cd-skivor som avslöjar facit till de prover som ligger till grund för dels taxikörkort, dels taxitrafiktillstånd. Skivorna säljs, enligt programmet, för 4 000 kronor styck i Karlstad. Bland annat ett företag i Göteborg har polisanmälts, misstänkt för att kopiera och sälja körkortsproven.

Hur stor spridning fusk-skivorna har fått finns inga uppgifter om. Men Trafikverkets Mikael Sternberg, ansvarig för teoriproven, konstaterar att fusket är ett hot mot trafiksäkerheten. Han berättar också för SVT att teoriprovet kommer att göras om så att det blir svårare att lära sig utantill.

Samhällsresorna i Värmland har blivit en följetong. Keolis sade i somras upp det gällande avtalet och en ny upphandling startade.

Den nya tilldelningen av färdtjänst och sjukresor ska börja gälla den 22 december. Fyra företag ska köra i de olika delarna av Värmland.

– Jag förutsätter att företagen vidtar åtgärder så att de inte har förare som fuskat i provet, säger Anders Wahlén, chef för servicetrafiken i Värmlandstrafik. Inget av dem har flaggat för något sådant.

Transports Mikael Ladman är inte bara bekymrad över eventuellt fusk med legitimationer.

– Vi har sett till att Värmlandstrafik ställer krav på bra villkor hos de företag som ska köra, men jag är rädd att de i sin tur kommer att anlita fler ensamåkare som ju inte behöver teckna kollektivavtal.

Facket har i sin granskning av företagen sett att ett av dem saknar anställda. Något som inte oroar Värmlandstrafik:

– Det räknar jag med att företagen ska ha den 22 december, säger Anders Wahlén.

Men ännu är inte sista ordet sagt om vilka företag som ska sköta den värmländska färdtjänsten och sjukresorna framöver. Tilldelningen är överklagad och förvaltningsrätten ska avgöra om allt gått rätt till.

För att resenärerna inte ska bli utan transporter får de fyra företagen börja köra enligt den upphandling som är gjord.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Delade pass fall för Arbetsdomstolen

Arbetsrätt. Under två år splittrades medlemmens arbetsdag av långa avbrott mitt på dagen, mellan körningarna av skolskjuts. Nu har Transport stämt Biltrafikens Arbetsgivareförbund och ett sörmländskt trafikföretag för brott mot kollektivavtalet.

STOCKHOLM 2009-02-16 Taxibilar utanför centralen i Stockholm. Foto Trons / SCANPIX Kod 6995

Frihet och förfall – om taxi i tiden

Bokanmälan. Vid midnatt den 1 juli 1990 förändrades allt i grunden. I boken "De osynliga" berättar en taxichaufför och frilansjournalist från Stockholm om branschens förvandling efter avregleringen.

En skallig man som kisar och ser bestämd ut.

Arbetstid utan kontroll hotar trafiksäkerheten

Debatt. I stora delar av transportsektorn saknas samordnad kontroll av arbetstid. Förare kan arbeta inom taxi, färdtjänst eller lätta lastbilar utan färdskrivare och därefter köra buss med ansvar för många resenärer. När systemen inte hänger ihop riskerar trafiksäkerheten att bygga mer på förarens egen redovisning än på faktisk kontroll.

Delade pass fall för Arbetsdomstolen

Arbetsrätt. Under två år splittrades medlemmens arbetsdag av långa avbrott mitt på dagen, mellan körningarna av skolskjuts. Nu har Transport stämt Biltrafikens Arbetsgivareförbund och ett sörmländskt trafikföretag för brott mot kollektivavtalet.

Chaufförerna sågar landets rastplatser

Lastbilschaufförer. Tusentals chaufförer sågar landets rastplatser och deras toaletter i en undersökning från Transport. 86 procent tycker också att rastplatserna är för få.

Fackligt arbete
Taxi Strängnäs garage är i ett industriområde nära staden.

Taxichaufförer bildade klubb efter röriga år

Taxi. I fikarummet vid taxigaraget i ett industriområde i Strängnäs står nya stolar under den nya ventilationen. Det kan låta som detaljer. Men på Taxi Strängnäs berättar de något större: efter några röriga år har chaufförerna bildat klubb för att få ordning på vardagen.

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade torsdagen den 7 maj varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.

De talar 1 maj 2026

Första maj. På fredag samlas arbetarrörelsen till sin internationella högtidsdag. Politiker och fackliga ledare talar på en lång rad platser runt om i landet – här hittar du information om några av dem.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.

Polisbil. Foto:Shutterstock

Lagrådet sågar förslag om visitation av chaufförer

Politik. Regeringen har föreslagit ett paket med lagändringar för att komma åt färdskrivarfusk. Bland annat föreslås att polismän ska kunna kroppsvisitera förare och att poliser och bilinspektörer ska få genomsöka fordon vid misstanke om allvarligt missbruk av färdskrivare. Det är ett oproportionerligt ingripande, anser Lagrådet.

Stort åkeri i konkurs

Åkeri. Familjeägda transportföretaget Rotsthens i Karlshamn är försatt i konkurs. Över 70 anställda är berörda.

Historisk konferens för jämställdhet

Fackligt arbete. Äntligen. Det var en vanlig reaktion från deltagarna på Transports första kvinnokonferens. Och början på någon nytt i arbetet för jämställdhet och jämlikhet inom förbundet – som angår alla, oavsett kön.

Närbild på ett däckbyte.

Fortsatt fusk i däckverkstäder

Gummiverkstad. Nära hälften av däckverkstäderna har brister i sin redovisning. Det visar Skatteverkets nya, stora granskning av företag i branschen.

Vägen till certifierad transportutbildning

Utbildning. Lastbilar i kortege, tal, bakelser och bubbel – på onsdagen firades att transportutbildningen vid Brogymnasiet i Kristinehamn fått kvalitetsstämpeln CGT-certifiering.