Statsministern presenterade ministrarna efter att hon valts av riksdagen. Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet
Close
Statsministern presenterade ministrarna efter att hon valts av riksdagen.
Close

Fackliga namn i ny S-regering

Politik. Statsminister Magdalena Andersson har presenterat sin nya socialdemokratiska enpartiregering. Johan Danielsson, som engagerat sig i transportbranschens villkor som EU-parlamentariker, blir biträdande arbetsmarknadsminister. Tidigare LO-ordföranden Karl-Petter Thorwaldsson blir näringsminister.

Johan Danielsson blir bostadsminister och biträdande arbetsmarknadsminister med ansvar för arbetsmiljöfrågor. Han var Transports och LO:s kandidat till Europaparlamentet vid det förra valet. Han har sedan dess varit med och drivit igenom EU:s mobilitetspaket som ska reglera villkoren för den internationella åkeritrafiken. 

Vid regeringens gemensamma presskonferens pekade han, likt alla andra, på regeringens ambition att knäcka gängen. Han sa också: 

– Den som arbetar på svensk arbetsmarknad ska ha svenska löner enligt kollektivavtal. Arbetsmiljön ska vara trygg och ingen ska behöva dö på sitt jobb 

I en första kommentar till Johan Danielssons utnämning säger Transports ordförande Tommy Wreeth: 

– Oväntat och väldigt bra med Danielsson. Fast å andra sidan tappar Sverige och Transport en väldigt duktig kraft i Bryssel. 

Wreeth var också nöjd med att Tomas Eneroth blir kvar som infrastrukturminister eftersom det behövs kontinuitet på området, där EU:s nya mobilitetspaket med nya regler för internationella åkerier ska implementeras senast i februari.  

Många av frågorna vid regeringens presskonferens handlade just om Eneroth. Samtidigt som Magdalena Andersson läste upp regeringsförklaringen meddelade en åklagare att en förundersökning inleds mot Eneroth. För sexuellt ofredande. 

I en intervju med Ekot säger Tomas Eneroth att han anser att det är bra att myndigheterna tittar på frågan och att han hoppas att det leder till ett avslut. Statsministern kommenterade det så här:
– Jag tycker att det är bra att frågan utreds. Jag är stolt över att vara ordförande för ett parti där medlemmar tar upp händelser och ser till att de utreds. Det finns ingen tvekan om vad som hänt. Från Eneroths sida är det tydligt att det var oavsiktligt och jag finner ingen anledning att inte tro på det.  

Karl-Petter Thorwaldsson, tidigare LO-ordförande, blir ny näringsminister. Han kommer senast från ett uppdrag hos SSAB där han jobbat med omställning i stålindustrin.  

– Min bedömning är att vi har den störst innovationskraften någonsin i Sverige. Aldrig förr har fler idéer kommit fram, men företagen ropar efter politik. Tillsammans med näringslivet ska vi klara världens viktigaste omställning till ett fossilfritt samhälle senast 2045, sa Thorwaldsson. 

Ny energi och digitaliseringsminister blir Khashayar Farmanbar, uppvuxen i Boden. Tidigare IT-företagare och kommunalråd i opposition i Nacka sedan 2013.  

– Jag är övertygad om att framtidens jobb kommer att ske med elektrifiering. Vi behöver mer el och ett bättre elnät. Vi ska fortsätta bygga för förnybar el och öka takten i elnätsutbyggnaden.  

Mikael Damberg lämnar posten som inrikesminister och hans arbetsuppgift tas över av justitieminister Morgan Johansson. Därmed blir det Johansson som kommer att lägga fram den proposition som sätter nya spelregler för bevakningsanställdas villkor.  

Fler kommentarer kommer. 

 

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Kristina Sjöberg. Foto: Petrus Iggström

När folkbildningen dör får lögnen liv

Ledare. Regeringens nedskärningar i folkbildning och civilsamhälle riskerar att lämna demokratin oskyddad. När fria fackförbund pressas tillbaka och kunskap trängs undan får osanningar större spelrum – och då blir den fackliga rörelsen viktigare än någonsin.

Tommy Jonsson. Foto: John Antonsson

Är allt frid och fröjd i åkeribranschen?

Debatt. Under årtionden har vi i Transport kämpat mot lönedumpning, mot oseriösa aktörer som slår undan fötterna på åkerier med kollektivavtal. Med facklig-politisk samverkan, och med stor hjälp av våra dåvarande socialdemokratiska EU-parlamentariker, drevs det så kallade mobilitetspaketet igenom.

Polisbil

Hårdare tag mot färdskrivarfusk

Trafik. Regeringen föreslår skärpta regler mot färdskrivarfusk. Högre böter, lättare att visitera chaufförer och fler fängelsestraff är några av förslagen.

Assistansprofil anses ha förhandlingsvägrat

Arbetsrätt. Det gick inte längre. Sedan i somras har Göteborgsavdelningen försökt nå den högprofilerade företagaren rörande en rad brister i en chaufförs anställning. Nu rör det förhandlingsvägran enligt mbl. Och flera fall av brott mot las.

Ny aktör tar över färdtjänst och skolskjuts

Servicetrafik. Taxi Drakstaden i Sundsvall försattes i konkurs i slutet av november. Det efter larm om en rad brister med färdtjänsten, skolskjutsar och taxiväxeln. Nu är det klart med ett nytt företag som tar över och kör kommunens servicetrafik.

tre julklappspaket

Årets hjulklapp – går till Sveriges färdtjänstförare!

Färdtjänst. Sträck på er, alla färdtjänstchaufförer! Riksförbundet M Sverige vill överlämna årets hjulklapp till er för ert dagliga arbete – som gör det möjligt för personer med olika funktionsvariationer att ta sig runt och vara mer delaktiga i samhället.

Transport utbildar nya ombudsmän

Utbildning. Det är nästan tio år sedan sist. Men nu är det dags igen. Elva aspiranter deltar på Transports utbildning för att få nya ombudsmän till förbundet.

Nio får gå när hamnen minskar bemanning

Hamn. Förhandlingarna är avslutade i Norrköping. Nio hamnarbetare måste sluta. Skogsindustrins kris är hamnbolagets motivering. Men Transports förhandlare ifrågasätter att det inte skulle finnas jobb för de uppsagda.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Allt fler företag vill registrera vad de anställda gör

Integritet. Synen på GDPR har ändrats från jätteskräck för att företagen ska tvingas betala höga skadestånd till att det var ju inte så farligt. Men nu är lagstiftningen högst aktuell igen i och med att allt fler företag vill installera datorsystem för att registrera vad de anställda gör.

Läkarrock med stetoskop. Läkaren skriver för ett läkarintyg.

Har åkaren rätt att få se resultaten från min hälsokontroll?

Åkeri. Har min arbetsgivare rätt att få se resultaten från hälsokontrollen – när jag besöker läkare för att förlänga mitt körkort för tung trafik? Det undrar en arg lastbilsförare, 60 plus, vars läkare krävde att få skicka resultaten direkt till hans åkeri.

Musikhjälpen är i gång – med Transport!

Insamling. Musikhjälpen är på plats på Stora torget i Karlstad i veckan. Bössorna är öppna. Och Värmlandsavdelningen har utmanat Transports övriga avdelningar att skänka pengar. Årets motiv: Alla barn har rätt att gå i skolan.

Här i Västland, mellan Tierp och Karlholm i norra Uppland, omkom en nyanställd miljöarbetare under arbete med sophämtning i maj i år. Enligt polisens uppgifter direkt efter olyckan handlade det om att hon fallit av bilen då hon stod baktill mellan två hämtningsstationer. Foto: Lilly Hallberg

Renhållningsbolag ändrar rutiner efter dödsolycka

Miljöarbete. I våras omkom en renhållningsarbetare i Tierps kommun efter att ha fallit av sopbilen och slagit i huvudet. Företaget där kvinnan arbetade har nu stärkt säkerhetsrutinerna.

Fråga facket
Petra undrar över hur lång uppsägningstid hon har. Illustration: Martin Heap

Hur lång uppsägningstid har jag?

Transport. Petra undrar över hur lång hennes uppsägningstid är och Nischay vill veta hur man räknar ut avdrag för vab. Det och fler frågor svarar Transports experter på.

Olovlig körning blir fall för HD

Juridik. Chauffören saknade behörighet att köra svenskregistrerad lastbil enligt körkortslagen. Men hovrätten ogillade åtalet om olovlig körning. Riksåklagaren har nu överklagat domen till Högsta domstolen (HD).

Måsar skitar ner i hamnen

Hamn. Falskt alarm. Det är inget ”skarvkaos” med hamnarbetare som riskerar att halka i fågelbajs i Helsingborgs hamn. Något som flera medier rapporterade om i oktober. "Men vi har en del problem med måsar".

Taxibolag i Sundsvall i konkurs

Servicetrafik. Taxi Drakstaden har fått hård kritik för brister när det gäller färdtjänst och skolskjutsar i Sundsvall. På torsdagen försattes taxibolaget, som har avtal med kommunen, i konkurs.

Tidningsbud knivrånat av tre män

Tidningsbud. Tidigt på måndagsmorgonen fick polisen larm om ett rån i Mariestad, riktat mot ett tidningsbud i tjänst – tre personer ska ha omringat budet, hotat med kniv och tvingat till sig kontanter.