Johan Danielsson
Close
Redan under Johan Danielssons andra dag som EU-parlamentariker blev det klart att han kommer att sitta i både transportutskottet och arbetsmarknadsutskottet.
Close

Fackets man på plats i Strasbourg

EU. Den nya Europaparlamentarikern Johan Danielsson (S), som kommer från LO, har fått plats som ordinarie ledamot i det tunga transportutskottet. Det stod klart redan andra dagen när det nyvalda parlamentet sammanträdde i Strasbourg.

– Jag har kandiderat med fackligt stöd. Det kräver att jag arbetar med arbetsmarknadsfrågor, säger Johan Danielsson till Transportarbetaren, efter att utskottsplaceringen hade förhandlats klart.

Han blir även suppleant i arbetsmarknadsutskottet och vill där bland annat ta ansvar för arbetsmiljöfrågor.

De europeiska socialdemokraterna kunde fira stora framgångar när Europaparlamentet öppnade för en ny femårsperiod med så många som 60 procent nya parlamentariker i församlingen. Till den viktiga posten som talman utsågs den italienska socialdemokraten David Sassoli, som ersätter den förra konservativa talmannen.

Den tidigare svenske migrationsministern Heléne Fritzon blev en av de vice ordförande för den stora socialdemokratiska gruppen i parlamentet.

För Johan Danielsson slutade också de första dagarna bra. I Europavalet hade han stöd av alla LO-förbund och har fått positioner där han kan driva fackliga frågor.

Transportutskottet har som första uppgift att föra det omfattande vägtransportpaketet i mål.

Foto: Carl von Scheele

– Min förhoppning är att jag kan ta en aktiv del i det arbetet från starten och spela en avgörande roll för denna viktiga lagstiftning, säger Johan Danielsson.

Paketet, som också kallas mobilitetspakten, var nära att slutbehandlas av det förra parlamentet. Det innebär nya regler för cabotagetrafik, ändrade kör- och viloregler, utstationeringsregler även för transportbranschen när förarna kör i ett annat land om inte resan börjar och slutar i hemlandet. Men det handlar också om kombidirektivet, när landsvägstransporter kombineras med tåg eller fartyg.

Med en ny mandatfördelning i parlamentet är det inte helt säkert att paketet genomförs. Teoretiskt är det möjligt för parlamentet att riva upp beslutet och omarbeta det utefter de nya parlamentarikernas uppfattningar.

Johan Danielsson bedömmer den risken som liten.

– Visserligen är det viktigt vilka majoriteter vi får i transportutskottet, men min bedömning är nej, parlamentet kommer att behålla sin position. Det fanns en bred vilja att driva igenom paketet innan Europavalet.

Redan under juli siktar den socialdemokratiska gruppen på att få beslut om detta i parlamentet. Då vidtar en diskussion med Europeiska kommission och Europeiska rådets stats- och regeringschefer om vägpaketet.

Målet är att bli klar med de nya reglerna under det närmaste halvåret när Finland håller i ordförandeklubban.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

  1. Ulf Aulin:
    6 juli, 2019

    Bra jobbat Calle!
    Ulf

Lästips:

En man i gul varselväst packar paket.

Amazons chefer utfrågade av EU-parlamentet

Kollektivavtal. Nej, några kollektivavtal lär Amazon inte förhandla om i Europa. Det framkom när deras chefer frågades ut i EU-parlamentet. Och några svar på ledamöternas frågor blev det i princip inte.

Tommy Jonsson. Foto: John Antonsson

Är allt frid och fröjd i åkeribranschen?

Debatt. Under årtionden har vi i Transport kämpat mot lönedumpning, mot oseriösa aktörer som slår undan fötterna på åkerier med kollektivavtal. Med facklig-politisk samverkan, och med stor hjälp av våra dåvarande socialdemokratiska EU-parlamentariker, drevs det så kallade mobilitetspaketet igenom.

Europeiska domstolen för de mänskliga rättigheterna, kallad Europadomstolen, ligger i Strasbourg. Varje år inkommer över 50 000 klagomål från personer och organisationer i Europarådets 46 medlemsstater.

Här prövas misstänkta brott mot mänskliga rättigheter

Juridik. När Högsta domstolen nekade Transport prövning av rätten att utesluta en SD-politiker tog förbundet ärendet till Europadomstolen. Men väntan på besked om klagomål kommer att behandlas är ofta lång.

Patrik Persson håller demokratiskola för miljöarb etarna avdelning 12, Malmö. Valet 2026

”Vi har kämpat oss till vår rösträtt”

Val 2026. Det mörknar i vår omvärld. Vi fick inte vår allmänna rösträtt i Sverige till skänks, den erövrades genom kamp. Det betonar Transports Malmöavdelning 12 som i början av valåret bjudit in sina förtroendevalda medlemmar till flera demokratiskolor.

Man i hängmatta – semester

Efter förhandlingar: Två veckors extra ledighet

Fackligt arbete. Chaufförer vid åkeriet upptäckte att arbetsgivaren brutit mot kollektivavtalet. Transports ombudsman från Stockholmsavdelningen har nu förhandlat fram två veckors betald ”semester” för 31 anställda.

Konkurs för Mjölbyåkeri – femtiotal anställda berörs

Åkeri. Fågelsta Transport försattes förra veckan i konkurs på egen begäran. Konkursförvaltaren har tills vidare tagit över driften men risken är stor att åkeriet helt avvecklas – all trafik är i dagsläget ställd.

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.

Eric Donell, förbundsordförande i Riksförbundet Attention. Foto: Susanne Kronholm

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens regional airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.

LO: Så ska arbetstiden kortas

Arbetstid. LO vill sänka arbetstiden för alla landets arbetare. Och det ska göras förhandlingsvägen – centralt. På tisdagen presenterades förslaget från en enig LO-styrelse.

Förbud mot backande sopbilar väcker ilska bland villaägare

Miljö. Ingen fungerande vändplan, skymmande grönska, trånga kurvor och felparkerade bilar gör att sopbilen behöver backa för att kunna hämta avfall vid några fastigheter i Solna, utanför Stockholm. Kommunen har därför anvisat en hämtplats, vilket retat upp villaägarna.

Hallå där!

Ninni Westerlund

…utbildningsansvarig vid Assistancekåren, som i samarbete med Vreta utbildningscentrum utanför Linköping tagit fram en gymnasieutbildning till bärgare.

Amazons chefer utfrågade av EU-parlamentet

Kollektivavtal. Nej, några kollektivavtal lär Amazon inte förhandla om i Europa. Det framkom när deras chefer frågades ut i EU-parlamentet. Och några svar på ledamöternas frågor blev det i princip inte.

Transport stämmer åkeri: ”Vägrade ge information”

Arbetsrätt. Det var åkeriet i Kungsbacka som kallade till förhandling inför anlitande av bemanningsbolag utan kollektivavtal. Men när Transports förhandlare ville ha information om de anställdas villkor tog det stopp. Nu har facket stämt åkeriföretaget i Arbetsdomstolen.