Magnus Falk.
Close
”Vi för en ständig kamp i EU för den svenska modellen med kollektivavtal”, säger Transports Magnus Falk.
Close

Blir det någon social hänsyn?

I Sverige har vi vant oss vid tre politiska nivåer – kommun, landsting, riksdag. Med EU har vi fått en fjärde. Det behöver vi ta in eftersom unionens lagstiftning i så hög grad styr oss. Särskilt personer som jobbar på vägen.

Så förklarar Transports internationella politiska sekreterare, Magnus Falk, varför man behöver skaffa sig ett hum om vad som händer inom unionen.

– EU är lika viktigt som Sveriges riksdag. Ibland hamnar unionen på ett övre plan och ibland riksdagen. Det varierar efter frågor.

Tycker man ändå det är för krångligt bör man i alla fall rösta i valet till EU-parlamentet. Man kan ju följa sin röst i riksdagsvalet, tipsar han.

Facket talar om ett socialt protokoll och EU-kommissionen om en social pelare, ett fjärde ”ben” för unionen att stå på. Språket är svårt.

Kommer sociala hänsyn verkligen tas med i EU:s lagstiftning, så att den fria rörligheten inte alltid går först?

– EU-kommissionens ordförande Juncker har mer eller mindre lovat att det ska ske under hans mandatperiod. Vi är i halvtid nu och det finns saker som pekar rätt. Rapporten om social dumpning är en.

Hur stor tyngd får rapporten i praktiken?

– Transport- och sysselsättningskommissionärerna talar också om social dumpning. På något sätt måste EU-kommissionen ta hänsyn till den när man lägger fram lagförslag, åtminstone delvis.

– Men, säger Magnus Falk, man ska ju inte sticka under stol med att den fria rörligheten är en grundbult i EU. Hittills har det varit mycket snack och lite verkstad.

Transport kampanjade med andra fack i Europa för att få fart på EU-kommissionen. Målet på en miljon namnunderskrifter för schysta villkor inom transportsektorn nåddes inte. Ändå ser Transport det inte som ett misslyckande.

– Vi fick upp frågan på agendan och fortsätter kampanjen. Namninsamlingen var bara en del.

Transport jobbar också vidare med sitt projekt för ordning och reda i åkeribranschen. Man funderar på nya åtgärder mot det slovakiska bolaget Bring trucking, som förbundet anmält för brott mot utstationeringslagen. Danska fackförbundet har samma problem.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Fråga tidningsbud

Vilket fack ska min son tillhöra?

Transport. Henrik vill veta om hans son kan vara medlem i Transport då han jobbar som tidningsbud. Ingela har mörkt på jobbet och undrar om det verkligen ska vara så. Det och fler frågor svarar Transports experter på.

Christian Florin

…du och stuverikollegan Betim Bajrami i Göteborgs hamn har på tre veckor värvat 26 nya medlemmar till Transport.

Transportarbetarens logga

Uteslutning prövas i hovrätten

Juridik. Transports rätt att utesluta en medlem som politiskt aktivt arbetar mot förbundets mål ska avgöras av Svea hovrätt. På onsdag inleds rättegången.

De talar 1 maj 2026

Första maj. På fredag samlas arbetarrörelsen till sin internationella högtidsdag. Politiker och fackliga ledare talar på en lång rad platser runt om i landet – här hittar du information om några av dem.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.

Hot och våld
Foto: Shutterstock

Rån, glåpord och slag – en del av jobbet

Arbetsmiljö. Många av Transports yrkesgrupper utsätts för både hot och våld i jobbet. Vissa närmast dagligen. Här berättar fackets ombud om fler fall när anställda råkat ut för glåpord, rån och slag. Ibland ryker också personalen ihop.

Fråga facket
Illustration: Martin Heap

Måste han jobba in alla röda dagar?

Transport. Andreas undrar om hans man verkligen måste jobba in alla röda dagar som infaller i veckan och lastbilschauffören Julia frågar om hon måste stå ut med sexistiska skämt från kunder. De får svar från Transports experter.

”Det kommer alltid komma människor i ledande ställning som vill ha makt. Men man ska inte tro att man är förmer än andra. Makten kommer underifrån”, säger Karin Peterson som nu lämnat förbundsstyrelsen i Transport. Foto: Justina Öster

Trettionio år i Transports tjänst

Mötet. Alla visste vem Karin som körde gula bussen var, färre att hon kallades Slaktaren från Torslanda. Det svarta hårburret har blivit grått efter cancern. Själv kallar hon sig blondin.

Polisbil. Foto:Shutterstock

Lagrådet sågar förslag om visitation av chaufförer

Politik. Regeringen har föreslagit ett paket med lagändringar för att komma åt färdskrivarfusk. Bland annat föreslås att polismän ska kunna kroppsvisitera förare och att poliser och bilinspektörer ska få genomsöka fordon vid misstanke om allvarligt missbruk av färdskrivare. Det är ett oproportionerligt ingripande, anser Lagrådet.

Månadens medlem
”Den pillrigaste tårta jag gjort” säger Maja om lastbilstårtan med chokladbottnar, hallon, vitchokladfluff med chokladkross och kola. Foto: Bertil Janson

Maja bakar snabbt en läcker lastbil

Åkeri. Hon kan både köra och baka lastbilar, med ”älgstaket” och allt. Ibland vore kanske även ett vargskydd bra.

Hallå där!

Mikael Danielsson Sjöstam

…Transportombudsman i avdelning 28 och initiativtagare till valprojektet Gallfeber.

Kultur
Peter Gustavsson och Mats Wingborg har skrivit Hej då Tidö, ett bokslut över fyra år av en ny regeringskonstellation. Foto: Verbal förlag

Har tiden för Tidö runnit ut?

Politik. Sverige har haft en historiskt unik regering under snart fyra år. Om författarna till Hej då Tidö har rätt, så är tiden för Tidö slut.