Utredningen om strejkrätten skjuts upp i tre veckor

Den omdiskuterade utredningen om konflikträtten skjuts upp i tre veckor. Den kommer att lämnas över till regeringen och offentliggöras den 20 juni, inte senast den 31 maj som var ursprungsplanen. – Orsaken är regeringens fullspäckade agenda, säger utredningens sekreterare Sigrid Solvin.

Hamnkonflikten i Göteborg kan ha kostat företagen uppåt 12,8 miljarder kronor i förluster, hävdar en regional näringslivsorganisation. Klädföretag har tvingats rea ut produkter som blivit försenade när godset blivit omdestinerat till andra hamnar, uppger forskare på Handelshögskolan.

Erik Helgeson, talesperson och styrelseledamot i Hamnarbetarförbundet, är skeptisk:

– Det är svårt att bemöta sådana uppgifter. Jag har ingen insyn i klädindustrin. Men det är klart att man frågar sig om det är seriös forskning eller lobbyarbete, som ska understödja kraven på inskränkningar av konflikträtten.

Om drygt två veckor skulle regeringen ha presenterat utredningen som sett över rätten att vidta strejker och andra stridsåtgärder.

Från fackligt håll finns en stor oro för inskränkningar. Där höjs också röster för att konflikten i Göteborgs containerhamn blivit en förevändning för näringslivet och borgerliga politiker att kräva förändringar man länge velat ha.

I de senaste avtalsrörelserna har arbetsgivarsidan exempelvis velat stoppa rätten att vidta sympatiåtgärder. Man har också efterlyst en princip om ”proportionalitet”. Det ska inte vara möjligt att ta ut en liten yrkesgrupp, ett fåtal nyckelpersoner, som stänger en hel fabrik eller industri.

Inför utredningen har det spekulerats i skadeverkningar som hamnkonflikten kan ha orsakat. Handelshögskolan har startat en studie som tar sikte på företagen, bland annat inom modesektorn.

Rapporten är inte släppt än, men enligt tidningen Dagens Nyheter uppger fem stora klädkedjor att deras transportkostnader ökat med 30 till 70 procent, när gods omdestinerats från Göteborg till andra hamnar.

Den lokala näringslivsorganisationen Business region Göteborg uppskattar att näringslivet förlorat mellan 6,4 och 12,8 miljarder kronor. Då har containrar styrts om till andra hamnar och i en del fall fått åka långa sträckor på lastbil.

Kritikerna anser att förtroendet är skadat för Göteborgs hamn, trots att inga stridsåtgärder vidtagits från någon part sedan försommaren 2017. Flera storkunder och rederier har valt bort Göteborg sedan konflikten bröt ut för två år sedan.

Hamnarbetarförbundets Erik Helgeson är skeptisk även på den här punkten:

– Om förtroendet är skadat för Göteborg som hamn, är det ju konstigt att de andra hamndelarna – roro- och bilterminalen – går bättre än någonsin. Där är det all-time-high.

– I de hamnarna har Hamnarbetarförbundet ännu större andel av medlemmarna, än i APM Terminal som konflikten gäller. Det rimmar illa med att det är vi som påstås skada förtroendet för Göteborgs hamn.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Det finns alltid något att fixa i truckverkstan. Foto: John Antonsson

I hamnen måste allt klaffa

Hamn. På APM terminals i Göteborgs hamn rullar arbetet mellan kranar, grensletruckar och containrar. Här jobbar fast anställda och bemanningsanställda sida vid sida – med fartyg som ska lossas, maskiner som ska fungera och scheman som kan ändras snabbt.

Transportarbetarens logga

HF dras till domstol för hamnstrejk

Konflikt. Arbetsgivaren har stämt Hamnarbetarförbundet (HF) för olovliga stridsåtgärder. I går inledde facket strejker i en rad hamnar där de har medlemmar. I dag på eftermiddagen möts parterna i Arbetsdomstolen.

Transportarbetarens logga

HF varslar om strejk

Konflikt. Hamnarbetarförbundet (HF), som liksom Transport förhandlar om nytt kollektivavtal för stuveriarbetare, har lagt ett varsel om strejk. Om ingen överenskommelse nås innan betyder det total nedläggning av arbetet nästa onsdag, den 21 maj.

Nya vägar mot rimliga villkor

Taxi/plattformsarbete. I Östergötland har förare utlämnade åt Ubers app-premisser gått samman, backade av Transports lokalavdelning. Strävan efter en fungerande partsrelation inom gigekonomin fortsätter.

Två åtalas för jordskredet i Stenungsund

Åtal. Natten till den 23 september 2023 rasade stora delar av E6:an i höjd med Stenungsund. Nu har två personer åtalats för att ha orsakat jordskredet.

SAS storsatsar – kan ge tusentals nya jobb

Flyg. SAS presenterade sin rekordinvestering i nya långdistansflygplan vid en presskonferens på Kastrup, Köpenhamns flygplats. Satsningen förutspås skapa 4 000 nya jobb i södra Sverige.

Almedalen

Transport på plats i mångfaldsparad

Facket. Almedalsveckan är i full gång. På måndagen tågade transportare i parad, tillsammans med fackliga kamrater och andra vänorganisationer som vill värna våra demokratiska fri- och rättigheter.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Securitas övervakning av väktare var olaglig

Bevakning. Under två provperioder övervakade Securitas väktare i rondbilar. Det var integritetskränkande och olagligt, enligt ett nytt beslut från Integritetsskyddsmyndigheten (IMY).

Med facket på förändrad spelplan

Taxi. När Uber kom till Linköping blev det först en mjukstart för förarna. I dag en inkomst ofta svår att leva på trots orimliga arbetstider. Nu har plattformsföretagets chaufförer gått samman. Och de har stöd av facket.

Val 2026

Läsarna: Stoppa fusket och stärk pensionen

Val 2026. Hårdare tag mot oseriösa företag, bättre pension efter ett långt arbetsliv och starkare skydd mot farligt arbete. Det är några av de krav som får störst stöd i Transportarbetarens läsar­enkät inför valet.

Val 2026

Transports vägval inför 13 september

Fackligt arbete. Arbetstidsförkortning. Höjd pension. Slopat karensavdrag. Stopp för arbetslivskriminalitet genom tydligare krav vid upphandlingar – Transport har lyft de viktigaste valfrågorna.

Taxiförare vill väcka tankar hos kollegor

Taxi. Hur skyddad är du om något händer på jobbet? Den frågan vill fackligt aktiva taxiförare väcka hos kollegorna utanför Stockholms centralstation.

Delade pass fall för Arbetsdomstolen

Arbetsrätt. Under två år splittrades medlemmens arbetsdag av långa avbrott mitt på dagen, mellan körningarna av skolskjuts. Nu har Transport stämt Biltrafikens Arbetsgivareförbund och ett sörmländskt trafikföretag för brott mot kollektivavtalet.

Chaufförerna sågar landets rastplatser

Lastbilschaufförer. Tusentals chaufförer sågar landets rastplatser och deras toaletter i en undersökning från Transport. 86 procent tycker också att rastplatserna är för få.

Fackligt arbete
Taxi Strängnäs garage är i ett industriområde nära staden.

Taxichaufförer bildade klubb efter röriga år

Taxi. I fikarummet vid taxigaraget i ett industriområde i Strängnäs står nya stolar under den nya ventilationen. Det kan låta som detaljer. Men på Taxi Strängnäs berättar de något större: efter några röriga år har chaufförerna bildat klubb för att få ordning på vardagen.

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade torsdagen den 7 maj varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.