;

Stort åkeri i konkurs

Åkeri. Familjeägda transportföretaget Rotsthens i Karlshamn är försatt i konkurs. Över 70 anställda är berörda.

Markus Pettersson. Foto: Lilly Hallberg
Markus Pettersson. Foto: Lilly Hallberg

Den 23 mars lämnade Karlshamnsåkeriet in sin konkursansökan till Blekinge tingsrätt. Några signaler att det var på gång hade Transports avdelning 51 Sydöstra Sverige inte fått.

– Självklart kommer det som en chock och skapar oro direkt efter beskedet, men jag upplever ändå att de jag pratat med förhållit sig sansat och vill att det ska gå rätt till, säger Markus Pettersson, ombudsman på avdelningen.

Medlemmar har ringt avdelningen och bland annat haft frågor som rör uppsägningstider, lönegaranti och vad som sker framåt. Totalt berörs 71 anställda av konkursen. Facket har medlemmar som hör till avdelning 51 men även avdelning 25 Halmstad.

Markus Pettersson framhåller att det i sammanhanget trots allt är positivt att facket relativt snabbt fick kontakt med konkursförvaltaren. Det gjorde det möjligt att också snabbt få information vidarebefordrad till medlemmarna och hålla mbl-förhandlingar om arbetsbrist, vilket lett till att processen med lönegaranti kan gå så fort som möjligt:

– Vi har via mejl kommunicerat ut det, samt funnits tillgängliga för rådgivning och stöd. Det har inkommit en hel del samtal och mejl till avdelningen.

Vid en arbetsgivares konkurs har de anställda rätt till statlig lönegaranti, som täcker innestående lön, semesterersättning och uppsägningslön. Det är konkursförvaltaren som beslutar om ersättningen, liksom vid ett företags rekonstruktion.

Hopp om fortsatt verksamhet

Konkursförvaltaren Carolina Lindsten, som utsetts av tingsrätten, har i lokalmedia uttryckt att det är högsta prioritet är att hålla verksamheten rullande. Hon tror att åkeriet kan leva vidare, fast i annan form.

Till Transports avdelning har kommit uppgifter att körningar är kvar – och behövs. Och enligt uppgifter så pågår det en hel del aktivitet som gäller anbud på de körningar som utfördes av Rotsthens.

Ombudsman Markus Pettersson nämner att det, i samband med en förhandling på ett annat åkeri, aviserades att de saknade chaufför. Han tipsade då om att kontakta konkursförvaltaren, vilket redan var gjort visade det sig. Det sas vid tillfället också att körningarna höll på att tas över av andra åkerier och att chaufförerna blir erbjudna att fortsätta.

– Stämmer det så är det ju positivt för våra medlemmar, säger han.

Transports ombudsman vill inte spekulera i direkt anledning till konkursen, men nämner att åkeriet haft körningar för bland annat Södra som – liksom andra bolag inom skogsindustrin – drabbats av nedgång. Och konkurrensen i branschen är hård.

Markus Pettersson tycker generellt att man alltid bör belysa den osunda konkurrensen som pågår i branschen och som fortsätter att pressa seriösa aktörer: Åkerier som vill betala sina avgifter som man ska och erbjuder schysta villkor enligt kollektivavtal till chaufförerna.

När det gäller Rotsthen Transport har det officiellt kommit fram att åkeriet hamnat på obestånd på grund av många oförutsedda utgifter; åkeriet kunde inte längre betala sina skulder.

Teslakonflikten analyseras på uppdrag av regeringen

Konflikt. Regeringen har gett Medlingsinstitutet i uppdrag att analysera den långvariga Teslakonflikten, unik för svensk arbetsmarknad. I myndighetens uppdrag ingår att lämna kommentarer för att trygga den svenska modellen.

Så byggde Transport upp styrkan på Ryanair

Organisering. När Transport tog över organiseringen av kabinpersonalen hade förbundet inga medlemmar på Ryanair. Regelbundna besök på arbetsplatsen, medlemsvärvning och nya förtroendevalda gav facket styrka att kräva kollektivavtal.

Kerstin Ericsson är bilkårsveteran. Foto: Dexter Svärd Huss

Bilkåren rustar för kris – Kerstin har varit med sedan 1970-talet

Beredskap. Det försämrade säkerhetsläget i omvärlden har lett till att intresset för Bilkåren ökat. Rysslands invasion av Ukraina ses som en direkt orsak. – Det är absolut ett ökat intresse. Men vi behöver vara fler kvinnor, säger Kerstin Ericsson.

Thomas hedrar sin avlidna vän - med radiostyrda lastbilar . Foto: Dexter Svärd Huss

Thomas hedrar sin avlidna vän – med radiostyrda lastbilar

Hobby. För vissa är radiostyrda lastbilar mer än en hobby. Det är en gemenskap i ett annars bitvis ensamt yrke – och ett sätt att minnas. – Vi har ett par stycken bilar som är byggda för att hedra chauffören som har omkommit, säger Thomas Helin, ordförande i RC Trucks.

De kan bli Sveriges bästa transportskola

Utbildning. Åtta gymnasieskolor tävlar om chansen att bli Årets transportskola 2026. Vinnaren tilldelas 10 000 kronor. – De nominerade skolorna visar ett stort engagemang", säger Lena Törnstrand, projektledare på Tya.

Lastsbilsmässan Elmia var en utmärkt plats för att värva nya unga medlemmar till facket. Foto: Dexter Svärd Huss

Succémetoden: Så värvades hundratals nya medlemmar till facket

Elmia. Lastbilsmässan på Elmia är över för den här gången. Transport var där med egen monter och gjorde succé i arbetet med att värva nya medlemmar. – Det känns ju superfantastiskt roligt, säger Nina Broman Costa, lokal ombudsman.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Teslakonflikten avslutas

Konflikt. IF Metall har beslutat att lägga ner konflikten med Tesla. Det innebär att Transports sympativarsel avslutas från och med den 19 augusti klockan 00.01.

Elmia lastbil 2026

Här möts hela branschen

Åkeri. Transportarbetareförbundet är självklart på plats. Onsdagen den 19 augusti öppnar Nordens största lastbilsmässa på Elmia i Jönköping.

Vad blir det för lön 2027?

Lön och avtal. Under hösten börjar arbetet med de nya lönerna för 2027. Då ska yrkesaktiva medlemmar få chansen att påverka vilka krav på löner och villkor som de fackliga förhandlarna ska ta till arbetsgivarna.

Nya vägar mot rimliga villkor

Taxi/plattformsarbete. I Östergötland har förare utlämnade åt Ubers app-premisser gått samman, backade av Transports lokalavdelning. Strävan efter en fungerande partsrelation inom gigekonomin fortsätter.

Två åtalas för jordskredet i Stenungsund

Åtal. Natten till den 23 september 2023 rasade stora delar av E6:an i höjd med Stenungsund. Nu har två personer åtalats för att ha orsakat jordskredet.

;