Avtal 2020

Renhållarnas lönematch pausad – fortsätter på tisdagen

Miljöarbete. Första förhandlingsdagen gav som väntat inget nytt löneavtal för landets miljöarbetare. Men redan i morgon, tisdag, återupptas överläggningarna. – Vi står fortfarande en rejäl bit från varandra. Hetast diskussion blev det om vårt krav på en förlängning av lönetrappan, säger Transports ordförande Tommy Wreeth.

Den här veckan växlar Transport upp avtalsförhandlingarna rejält. Åkeri och terminal är redan i gång, liksom miljöarbetarna. Och på onsdag börjar drabbningen med arbetsgivarorganisationen Almega. Om bevakningspersonalen.

För miljöarbetarna har Transport i huvudsak samma krav som för åkeri och terminal.

I potten ligger LO:s så kallade märke – alltså 5,4 procent i lönelyft på 29 månader. I den ingår också en välkommen förbättring av avtalspensionen, som beräknas ”kosta” ungefär 0,3 procent i avräkning på de 5,4 procenten.

Transports åkerichaufförer når slutlön redan efter fyra år i yrket. Många har efterlyst en längre lönetrappa och i de pågående förhandlingarna begär facket ett nytt lönesteg, för anställda som nått sex år i yrket.

Samma krav lanserar Transport i förhandlingarna om ett nytt miljöarbetaravtal.

– Motparten jublade inte direkt. Men vi tvingade dem att lyssna, det handlar ju om att locka nytt folk till branschen. Och få dem att stanna kvar. Chaufförsbristen är stor och ett generationsskifte kommer, både inom renhållningen och åkerisektorn, säger Tommy Wreeth.

Ett genomgående krav i Transports avtalsrörelse är regler som säkerställer tryggheten i jobbet. Även om hyvling av tjänster och missbruk av deltider och visstider inte är ett problem i renhållningsbranschen i nuläget, vill förbundet gardera.

Bland renhållarna på fältet höjs röster för att miljöföretagen ska betala retroaktiva pengar för de månader som gått sedan det gamla avtalet löpte ut. Samma krav ställer många andra LO-medlemmar i den pågående lönerörelsen.

Kruxet är att arbetsgivarna kontrar med att den retroaktiva ersättningen i så fall ska räknas av från de 5,4 procenten.

Tommy Wreeth säger:

– Det här blir ett pedagogiskt problem för oss. Vilket är bäst? 3 000-4 000 kronor i en engångssumma till jul? Eller 100 kronor mer i månaden resten av yrkeslivet? För mig är det ett enkelt val, jag tar lönehöjningen på 100 kronor.

Anställda i renhållningsföretagen vittnar om att branschen inte haft någon nedgång under corona-pandemin, snarare tvärtom. Det borde alltså finnas pengar att hämta, till skillnad mot näringar där covid-19 slagit hårt. Tommy Wreeth ser gärna att bolagen följer DHL:s exempel.

– Speditionsjätten betalade nyligen ut 300 euro (drygt 3000 kronor) till alla anställda, världen över. Som uppskattning för personalens insatser. Samma renhårighet verkar inte finnas hos svenska renhållningsföretag eller åkerier. Här behåller man överskottet själva.

– Vi borde egentligen inte behöva kräva kompensation för de sju månader då företagen slapp betala lönehöjningar. Finns det någon heder borde företagen betala ut ersättning till de anställda ändå. Skulle något bolag ta det initiativet kommer Transport inte att protestera, det lovar jag.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Transportarbetarens logga

Svenskt Näringsliv vill inte förhandla om kortare arbetstid

Arbetstid. LO vill se en generell arbetstidsförkortning, förhandlad mellan arbetsmarknadens huvudorganisationer. Men arbetsgivarsidan vill inte ha några centrala förhandlingar alls.

Ola Almquist är tjänstledig från sitt jobb som miljöarbetare och går Transports aspirantutbildning för potentiella ombudsmän.

Ola är redo för nästa uppdrag

Fackligt. Ola Almquist är en av elva Transportmedlemmar som blivit antagna till Transports aspirantutbildning för framtida ombudsmän.

Förbud mot backande sopbilar väcker ilska bland villaägare

Miljö. Ingen fungerande vändplan, skymmande grönska, trånga kurvor och felparkerade bilar gör att sopbilen behöver backa för att kunna hämta avfall vid några fastigheter i Solna, utanför Stockholm. Kommunen har därför anvisat en hämtplats, vilket retat upp villaägarna.

Patrik Persson håller demokratiskola för miljöarb etarna avdelning 12, Malmö. Valet 2026

”Vi har kämpat oss till vår rösträtt”

Val 2026. Det mörknar i vår omvärld. Vi fick inte vår allmänna rösträtt i Sverige till skänks, den erövrades genom kamp. Det betonar Transports Malmöavdelning 12 som i början av valåret bjudit in sina förtroendevalda medlemmar till flera demokratiskolor.

Man i hängmatta – semester

Efter förhandlingar: Två veckors extra ledighet

Fackligt arbete. Chaufförer vid åkeriet upptäckte att arbetsgivaren brutit mot kollektivavtalet. Transports ombudsman från Stockholmsavdelningen har nu förhandlat fram två veckors betald ”semester” för 31 anställda.

Konkurs för Mjölbyåkeri – femtiotal anställda berörs

Åkeri. Fågelsta Transport försattes förra veckan i konkurs på egen begäran. Konkursförvaltaren har tills vidare tagit över driften men risken är stor att åkeriet helt avvecklas – all trafik är i dagsläget ställd.

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.

Eric Donell, förbundsordförande i Riksförbundet Attention. Foto: Susanne Kronholm

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens regional airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.

LO: Så ska arbetstiden kortas

Arbetstid. LO vill sänka arbetstiden för alla landets arbetare. Och det ska göras förhandlingsvägen – centralt. På tisdagen presenterades förslaget från en enig LO-styrelse.

Förbud mot backande sopbilar väcker ilska bland villaägare

Miljö. Ingen fungerande vändplan, skymmande grönska, trånga kurvor och felparkerade bilar gör att sopbilen behöver backa för att kunna hämta avfall vid några fastigheter i Solna, utanför Stockholm. Kommunen har därför anvisat en hämtplats, vilket retat upp villaägarna.

Hallå där!

Ninni Westerlund

…utbildningsansvarig vid Assistancekåren, som i samarbete med Vreta utbildningscentrum utanför Linköping tagit fram en gymnasieutbildning till bärgare.

Amazons chefer utfrågade av EU-parlamentet

Kollektivavtal. Nej, några kollektivavtal lär Amazon inte förhandla om i Europa. Det framkom när deras chefer frågades ut i EU-parlamentet. Och några svar på ledamöternas frågor blev det i princip inte.

Transport stämmer åkeri: ”Vägrade ge information”

Arbetsrätt. Det var åkeriet i Kungsbacka som kallade till förhandling inför anlitande av bemanningsbolag utan kollektivavtal. Men när Transports förhandlare ville ha information om de anställdas villkor tog det stopp. Nu har facket stämt åkeriföretaget i Arbetsdomstolen.