Nya farligt gods-regler kan skapa problem

Åkeri. Den 1 juli 2025 ändras reglerna för ADR-transporter. Då måste alla dokument som rör transporter av farligt gods förvaras i förarhytten under färd. Det kan skapa stora problem, varnar Sveriges åkeriföretag.

På Sveriges Åkeriföretags (SÅ) webb lyfter utbildningschef Marcus Johansson fram de problem som kan bli följden av de ändrade bestämmelserna i det nya ADR-S-regelverket. Han syftar på chaufförer som kör farligt gods med släp eller trailer.

Certifikat i hytten

Tillägget i lagtexten innebär att alla chaufförer av tankbilar eller fordon med så kallat godkännandecertifikat (som ska tas med i original) måste flytta dokumenten från sin nuvarande plats på släpet eller trailern. I dag förvaras certifikaten ofta i ett rör på framstammen på släpet, tankcontainern eller trailern, förklarar Johansson.

– Föraren måste alltså ta in certifikatet i förarhytten vid varje transport och sedan komma ihåg att lägga tillbaka det på släpet eller trailern efteråt.

Men risken är stor att chauffören missar det när han eller hon parkerar, menar SÅ. Då kommer nästa förare att sakna dokumenten.

Dessutom har polisen redan nu börjat stoppa transporter där certifikatet inte finns med i hytten, hävdar Marcus Johansson, och det kan skapa förseningar.

På fel plats

– Men rent praktiskt kan en förare inte bli bötfälld förrän det nya regelverket träder i full kraft den 1 juli i år.

SÅ har lyft frågan på EU-nivå och argumenterar för att certifikatet även i fortsättningen ska kunna förvaras på släpet eller trailern.

– Det minskar risken för att dokumentet hamnar på fel plats och säkerställer en smidigare transportkedja, menar Marcus Johansson.

Stressa inte chaufförerna

Tankbilschauffören Kjell Malmgren kör i Halmstad och kände inte till regeländringen.

– Vi har alltid certifikatet i hytten och det tror jag att de flesta har. Men det är klart att man kan glömma om man byter släpkärra eller ställer släpet.

Han tycker att Sveriges åkeriföretag överdriver problemen och pekar på att det är stressen som gör att chaufförer kan glömma arbetsmoment.

– Jag kan kontra: låt bli att stressa upp chaufförerna! Ju mer arbete åkarna lägger på förarna desto större är risken att vi glömmer. Vad det handlar om är att få ner stressen vid överlämningen, säger han.

Själv har Kjell Malmgren kört tankbil sedan 1989 och är svår att stressa upp, förklarar han och ger sitt recept:

– Får vi göra allting i lugn och ro så hinner vi lägga papperen på rätt ställe!

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Willilam och Fredrik har lastat färdigt inför den femte resan.

De kör dit hjälpen inte når

Hjälparbete. De humanitära behoven vid fronten i Ukraina är akuta. Men att köra hit är livsfarligt och nödhjälp har svårt att nå fram. Vi har träffat tre svenska chaufförer som tagit saken i egna händer.

Tidningsbud, rån. Illustration: Ingrid Fröhlich

Stress gör arbetet farligare

Arbetsmiljö. Stress och press att prestera. Det är en förklaring till att så många av Transports yrkesgrupper råkar ut för både hot och våld, menar Transports regionala skyddsombud.

”Som arbetstagare säljer vi vår tid och kompetens, det hör inte till jobbet att bli slagen eller hotad”, säger Pär Axelsson som är sakkunnig inom hot och våld på Arbetsmiljöverket. Foto: Erik Viktor Lundquist

”Trygghet på jobbet är en rättighet”

Arbetsmiljö. Tusentals anställda blir årligen sjukskrivna efter att ha utsatts för våld eller hot. Och antalet som anmäler kollegor ökar – ett fall är oavsett anledning ett fall för mycket, enligt Arbetsmiljöverkets expert.

Delade pass fall för Arbetsdomstolen

Arbetsrätt. Under två år splittrades medlemmens arbetsdag av långa avbrott mitt på dagen, mellan körningarna av skolskjuts. Nu har Transport stämt Biltrafikens Arbetsgivareförbund och ett sörmländskt trafikföretag för brott mot kollektivavtalet.

Chaufförerna sågar landets rastplatser

Lastbilschaufförer. Tusentals chaufförer sågar landets rastplatser och deras toaletter i en undersökning från Transport. 86 procent tycker också att rastplatserna är för få.

Fackligt arbete
Taxi Strängnäs garage är i ett industriområde nära staden.

Taxichaufförer bildade klubb efter röriga år

Taxi. I fikarummet vid taxigaraget i ett industriområde i Strängnäs står nya stolar under den nya ventilationen. Det kan låta som detaljer. Men på Taxi Strängnäs berättar de något större: efter några röriga år har chaufförerna bildat klubb för att få ordning på vardagen.

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade torsdagen den 7 maj varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.

De talar 1 maj 2026

Första maj. På fredag samlas arbetarrörelsen till sin internationella högtidsdag. Politiker och fackliga ledare talar på en lång rad platser runt om i landet – här hittar du information om några av dem.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.

Polisbil. Foto:Shutterstock

Lagrådet sågar förslag om visitation av chaufförer

Politik. Regeringen har föreslagit ett paket med lagändringar för att komma åt färdskrivarfusk. Bland annat föreslås att polismän ska kunna kroppsvisitera förare och att poliser och bilinspektörer ska få genomsöka fordon vid misstanke om allvarligt missbruk av färdskrivare. Det är ett oproportionerligt ingripande, anser Lagrådet.

Stort åkeri i konkurs

Åkeri. Familjeägda transportföretaget Rotsthens i Karlshamn är försatt i konkurs. Över 70 anställda är berörda.

Historisk konferens för jämställdhet

Fackligt arbete. Äntligen. Det var en vanlig reaktion från deltagarna på Transports första kvinnokonferens. Och början på någon nytt i arbetet för jämställdhet och jämlikhet inom förbundet – som angår alla, oavsett kön.

Närbild på ett däckbyte.

Fortsatt fusk i däckverkstäder

Gummiverkstad. Nära hälften av däckverkstäderna har brister i sin redovisning. Det visar Skatteverkets nya, stora granskning av företag i branschen.

Vägen till certifierad transportutbildning

Utbildning. Lastbilar i kortege, tal, bakelser och bubbel – på onsdagen firades att transportutbildningen vid Brogymnasiet i Kristinehamn fått kvalitetsstämpeln CGT-certifiering.