;
Glenn Gåse hoppar ur lastbilshytt. Foto: Dexter Svärd Huss
Close
När Glenn Gåse är stressad händer det att han hoppar ur lastbilshytten.
Close

Oväntade orsaken till livslånga skador: “Då kan du inte gå”

Arbetsmiljö. Att spara några sekunder genom att hoppa ur lastbilshytten kan få oväntade konsekvenser. Skyddsombud varnar för onödig stress vid åkerier. – Det har redan hänt dödsolyckor på grund av stressen, jag vill inte att det ska bli fler, säger Magnus Eriksson, regionalt skyddsombud i Örebro.

648 kilo.

Så mycket väger en person på 90 kilo när fötterna träffar marken efter ett hopp ur förarhytten på en lastbil, enligt en hoppsimulator skapad av Transportfackens yrkes- och arbetsmiljönämnd, TYA.

Magnus Eriksson är regionalt skyddsombud i Örebro och reser runt för att bland annat visa simulatorn. Han berättar att det är vanligt att chaufförer hoppar direkt ur lastbilen.

– Det här gör man när man är stressad för att man tror det går mycket fortare. Men på sikt kommer det att gå mycket långsammare för du kommer få så många problem med kroppen, säger Magnus Eriksson.

Trasiga knän och ryggar efter 15 år

Skadorna från de tunga nedslagen uppstår inte direkt, utan kommer smygande efter flera års arbete.

– Det tar 10 till 15 år innan man börjar känna av det, men man fortsätter ändå. När du sedan kommer upp i 45 till 50-årsåldern och har kört hela ditt liv, då kan du inte gå, säger Magnus Eriksson.

Magnus Eriksson, skyddsombud i Örebro, förklarar riskerna med att stressa på jobbet. Foto: Dexter Svärd Huss
Magnus Eriksson, skyddsombud i Örebro, förklarar riskerna med att stressa på jobbet. Foto: Dexter Svärd Huss

Han pekar på att förarnas kroppsvikt ofta ökar naturligt med åren, vilket gör belastningen ännu tyngre. Många chaufförer drabbas till slut av svåra och kroniska problem med trasiga knän, höfter och ryggbesvär.

49 kilo, ex-höjdhoppare

En som inte är lika bekymrad över framtida ryggbesvär är 49 kilo lätta Glenn Gåse. Han är lastbilschaufför och hävdar att han har perfekt teknik för att landa mjukt, till följd av ett tidigare höjdhoppintresse.

– Ibland när man är stressad så känner man att man vill spara in den där extra minuten, säger Glenn Gåse.

Men är du inte rädd för vad som ska hända om 15 år?

– Jo, jag vet att man ska kliva ur och klättra ner, säger Glenn Gåse och visar att det är viktigt att alltid hålla sig i räcket med båda händerna. Speciellt på vintern när halkrisken är stor.

Han märker andra problem på grund av stress. Till exempel kan det hända att stödben på skåp inte är ordentligt säkrade.

– Jag blir smått förbannad. Jag kommer en halvtimme innan mitt arbetspass för att göra en säkerhetskontroll. Jag skiter i om jag får betalt för den tiden eller inte för jag vill inte tappa hela skåpet, säger Glenn Gåse.

Om en vindpust slår upp skåpdörrarna finns det risk att Glen Gåse följer med, på grund av hans lätta vikt. Foto: Dexter Svärd Huss
Om en vindpust slår upp skåpdörrarna finns det risk att Glen Gåse följer med, på grund av hans lätta vikt. Foto: Dexter Svärd Huss

Jagar ikapp tid

En orsak bakom stressen är tidslossning, det vill säga att en godstransport bokas för lossning vid en exakt bestämd tidpunkt eller inom ett mycket begränsat tidsfönster.

– Då känner man en press. För det räcker med en punktering så är det en timme sent till nästa ställe, säger Magnus Eriksson.

När förare försöker jaga ikapp förlorad tid ökar risken för allvarliga olyckor eftersom de kan tappa fokus på omgivningen.

– Det har redan hänt dödsolyckor på grund av stressen, jag vill inte att det ska bli fler, säger Magnus Eriksson.

Magnus Eriksson, skyddsombud i Örebro. Foto: Dexter Svärd Huss
Magnus Eriksson, skyddsombud i Örebro. Foto: Dexter Svärd Huss

Framåt hoppas Magnus Eriksson att fler ska upprepa hans huvudbudskap, för många i branschen är det svårt att undvika att komma hem skitig till sina nära och kära.

– Men se för guds skull till att du kommer hem.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Genrebild. Arbetsmiljöverket genomför inspektion. Foto: Mia Åkermark Arbetsmiljöverket

Tystnad kan leda till dödsfall – transportbranschen sticker ut

Tystnadskultur. Mer än varannan anställd inom transportsektorn upplever att beslutsfattare inte lyssnar. Anställda berättar att de kan hålla problematiska situationer för sig själva. – Det leder till ohälsa, olycksfall och i slutänden dödsfall, säger Martin Miljeteig, central arbetsmiljöombudsman på Transport.

Moussa Mourad är skyddsombud på Frode Laursens terminal och har fått utmärkelsen årets medlemsvärvare i Helsingborgsavdelningen.

Moussa är en fena på att värva medlemmar

Fackligt arbete. Rättvisa och kommunikation är centralt för Moussa Mourad – årets medlemsvärvare i Helsingborgsavdelningen, en utmärkelse han delar med en arbetskamrat på terminalen.

Timmerbil sedd genom backspegel

Nya kunskaper om farliga vibrationer i förarhytten

Arbetsmiljö. Forskaren Jens Wahlström har kartlagt timmerbilsförares utsatthet för vibrationer och långvarigt stillasittande arbete. En ny modell ska minska riskerna för ohälsa.

Genrebild. Arbetsmiljöverket genomför inspektion. Foto: Mia Åkermark Arbetsmiljöverket

Tystnad kan leda till dödsfall – transportbranschen sticker ut

Tystnadskultur. Mer än varannan anställd inom transportsektorn upplever att beslutsfattare inte lyssnar. Anställda berättar att de kan hålla problematiska situationer för sig själva. – Det leder till ohälsa, olycksfall och i slutänden dödsfall, säger Martin Miljeteig, central arbetsmiljöombudsman på Transport.

Brist på skyddsvakter hotar totalförsvaret: Behövs dubbelt så många

Beredskap. Bevakningsföretag riskerar att förlora personal till militär vid krig eller kris. Samtidigt kommer behovet av skyddsvakter öka för att försvara Sveriges viktigaste anläggningar. – Det behövs ungefär dubbelt så många som jobbar med bevakning i höjd beredskap som i fredstid, säger Jonas Wannberg på Bya.

9/9: Dags att uppmärksamma alla yrkesförare!

Yrkesförarens dag. Den 9/9 är temadagen tillägnad dem som kör yrkestrafik, chaufförerna som får allt att rulla – året runt, alla tider på dygnet, i alla väder.

Teslakonflikten analyseras på uppdrag av regeringen

Konflikt. Regeringen har gett Medlingsinstitutet i uppdrag att analysera den långvariga Teslakonflikten, unik för svensk arbetsmarknad. I myndighetens uppdrag ingår att lämna kommentarer för att trygga den svenska modellen.

Så byggde Transport upp styrkan på Ryanair

Organisering. När Transport tog över organiseringen av kabinpersonalen hade förbundet inga medlemmar på Ryanair. Regelbundna besök på arbetsplatsen, medlemsvärvning och nya förtroendevalda gav facket styrka att kräva kollektivavtal.

Kerstin Ericsson är bilkårsveteran. Foto: Dexter Svärd Huss

Bilkåren rustar för kris – Kerstin har varit med sedan 1970-talet

Beredskap. Det försämrade säkerhetsläget i omvärlden har lett till att intresset för Bilkåren ökat. Rysslands invasion av Ukraina ses som en direkt orsak. – Det är absolut ett ökat intresse. Men vi behöver vara fler kvinnor, säger Kerstin Ericsson.

Thomas hedrar sin avlidna vän - med radiostyrda lastbilar . Foto: Dexter Svärd Huss

Thomas hedrar sin avlidna vän – med radiostyrda lastbilar

Hobby. För vissa är radiostyrda lastbilar mer än en hobby. Det är en gemenskap i ett annars bitvis ensamt yrke – och ett sätt att minnas. – Vi har ett par stycken bilar som är byggda för att hedra chauffören som har omkommit, säger Thomas Helin, ordförande i RC Trucks.

De kan bli Sveriges bästa transportskola

Utbildning. Åtta gymnasieskolor tävlar om chansen att bli Årets transportskola 2026. Vinnaren tilldelas 10 000 kronor. – De nominerade skolorna visar ett stort engagemang", säger Lena Törnstrand, projektledare på Tya.

Lastsbilsmässan Elmia var en utmärkt plats för att värva nya unga medlemmar till facket. Foto: Dexter Svärd Huss

Succémetoden: Så värvades hundratals nya medlemmar till facket

Elmia. Lastbilsmässan på Elmia är över för den här gången. Transport var där med egen monter och gjorde succé i arbetet med att värva nya medlemmar. – Det känns ju superfantastiskt roligt, säger Nina Broman Costa, lokal ombudsman.

;