Mindre pengar för kamp mot kriminalitet

A-krim. Fack och arbetsgivarorganisationer får klara projekt mot arbetslivskriminalitet med lägre anslag. Regeringen har aviserat mer än en halvering av statsbidragen de närmaste åren.

UPPDATERAD 2025-10-02
Arbetsmarknadens parter har sedan 2018 kunnat söka statsbidrag för att bekämpa arbetslivskriminalitet. Pengarna har bland annat gått till insatser för att få bort oseriösa och kriminella aktörer i offentliga upphandlingar.

I år är statsbidraget till parternas arbete 4,5 miljoner kronor. Regeringen har i höstbudgeten aviserat att statsbidraget för de kommande två åren kommer att sänkas med 2,5 miljoner kronor. År 2028 bantas det ytterligare med en halv miljon kronor, så att det blir 1,5 miljoner kronor som går till arbetet mot arbetslivskriminalitet.

En motivering från regeringen: Facket och arbetsgivarparten är dåliga på att utnyttja statsbidraget. Men det beror på krånglig utformning, snäva kriterier och en ansökningsprocedur som gör det svårt att veta vad som gäller, enligt dem som kritiserat neddragningarna.

Riksdagsledamoten Marie Olsson (S) betonar i en interpellation till arbetsmarknadsminister Johan Britz (L) den viktiga roll arbetsmarknadens parter har för att bekämpa arbetslivskriminalitet.

Olsson ställer frågan vilken grund arbetsmarknadsministern – och regeringen – har för att dra ned på bidragen i stället för att omforma dem så att de blir mer tillgängligt.

Bristerna i stödets utformning har lyfts flera gånger, bland annat har Arbetsmiljöverket påpekat att det bör utökas och bli mer lättillgängligt.

I interpellationen heter det bland annat att ”Arbetslivskriminaliteten bekämpar alla involverade parter bäst tillsammans, och alla behövs för att komma åt problemen på arbetsmarknaden. Myndigheterna är beroende av parternas kunskap och närhet till verkligheten, och parterna behöver myndigheter som agerar effektivt och träffsäkert.”

Marie Olsson, som är riksdagsledamot för S i Dalarna, tar också upp att det redan i dag handlar om så pass lite pengar i regeringens stora budget.

Arbetsmarknadsminister John Britz har till den 17 oktober på sig att svara på interpellationen, vilket görs både i riksdagens kammare och skriftligt.

Ökade anslag

Ingen ifrågasätter hur viktigt det är att bekämpa arbetslivskriminalitet.

Förra året ökade regeringen bland annat anslaget till Arbetsmiljöverket med 30 miljoner kronor just för det myndighetsgemensamma arbetet mot kriminalitet i arbetslivet.

Myndighetssamverkan mot arbetslivskriminalitet genomför bland annat kontroller av företag.

Ett exempel är razzian vid Microsofts datorhallar utanför Gävle och Sandviken på försommaren. Där samarbetade Skatteverket, Arbetsmiljöverket och Polisen. Det ledde bland annat till att åtta arbetare avvisades efter kontroll.

År 2022 och 2023 etablerades också regionala centrum mot arbetslivskriminalitet.

Transportarbetareförbundet uttrycker i ett yttrande från juni 2024 att myndighetssamverkan är avgörande. Det i samband med att ett delbetänkande från delegationen mot arbetslivskriminalitet var ute på remissrunda.

Men samtidigt pekar Transport i sitt remissvar på att styrningen av myndighetssamverkan behöver bli tydligare och mer långsiktig – och vikten av en gemensam tipsportal på webben.

Transport: Utöka till transportbranschen

Transport påtalar även behovet av fördjupat samråd mellan myndigheterna och arbetsmarknadens parter om ansvarsfördelningen. Och att myndigheterna i större utsträckning bör informera fack och arbetsgivare om förhållanden som har betydelse för parternas verksamhet.

Delegationens förslag om att utöka samråden till fler branscher är mycket bra, enligt Transport.

De samråd som i dag finns i bygg- och städbranschen behöver utökas till att också innefatta transportbranschen – en bransch som lider av stor arbetslivskriminalitet och ”där vi som fackförbund arbetar aktivt med att lösa de problem och utmaningar vi ser”, heter det i Transports yttrande.

Man i hängmatta – semester

Efter förhandlingar: Två veckors extra ledighet

Fackligt arbete. Chaufförer vid åkeriet upptäckte att arbetsgivaren brutit mot kollektivavtalet. Transports ombudsman från Stockholmsavdelningen har nu förhandlat fram två veckors betald ”semester” för 31 anställda.

Konkurs för Mjölbyåkeri – femtiotal anställda berörs

Åkeri. Fågelsta Transport försattes förra veckan i konkurs på egen begäran. Konkursförvaltaren har tills vidare tagit över driften men risken är stor att åkeriet helt avvecklas – all trafik är i dagsläget ställd.

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.

Eric Donell, förbundsordförande i Riksförbundet Attention. Foto: Susanne Kronholm

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens regional airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.

LO: Så ska arbetstiden kortas

Arbetstid. LO vill sänka arbetstiden för alla landets arbetare. Och det ska göras förhandlingsvägen – centralt. På tisdagen presenterades förslaget från en enig LO-styrelse.

Förbud mot backande sopbilar väcker ilska bland villaägare

Miljö. Ingen fungerande vändplan, skymmande grönska, trånga kurvor och felparkerade bilar gör att sopbilen behöver backa för att kunna hämta avfall vid några fastigheter i Solna, utanför Stockholm. Kommunen har därför anvisat en hämtplats, vilket retat upp villaägarna.

Hallå där!

Ninni Westerlund

…utbildningsansvarig vid Assistancekåren, som i samarbete med Vreta utbildningscentrum utanför Linköping tagit fram en gymnasieutbildning till bärgare.

Amazons chefer utfrågade av EU-parlamentet

Kollektivavtal. Nej, några kollektivavtal lär Amazon inte förhandla om i Europa. Det framkom när deras chefer frågades ut i EU-parlamentet. Och några svar på ledamöternas frågor blev det i princip inte.

Transport stämmer åkeri: ”Vägrade ge information”

Arbetsrätt. Det var åkeriet i Kungsbacka som kallade till förhandling inför anlitande av bemanningsbolag utan kollektivavtal. Men när Transports förhandlare ville ha information om de anställdas villkor tog det stopp. Nu har facket stämt åkeriföretaget i Arbetsdomstolen.

Dog wearing protective harness buckled to a car safety belt. Safe travelling or commuting by car with pets.

Obältad hund bötfälls

Vägtrafik. Böter på 1 500 kronor. Det blev straffet för en bilist i Dalsland som hade med sig hunden lös i baksätet.