AV: Arbetslivskriminalitet växande samhällsproblem

A-krim. Arbetsmiljöverket stärker arbetet mot kriminalitet i arbetslivet. Myndigheten förutspår att problemen med kriminella aktörer kommer att öka ytterligare.

Förra året genomfördes över 3 000 gemensamma kontroller av nio myndigheter som samverkar i sju regionala center mot arbetslivskriminalitet. Det är en ökning av antalet kontroller med 17 procent jämfört med året innan.

Resultatet redovisas i en årsrapport från Arbetsmiljöverket (AV).

En fortsatt ekonomisk osäkerhet och oroligheter i omvärlden har påverkat svensk arbetsmarknad under 2023. Det riskerar att i än hög grad driva på omfattningen av brottsligheten, konstaterar AV.

Arbetsmiljöverket ser arbetslivskriminaliteten som systemhotande då de som ägnar sig åt brott i arbetslivet ofta begår brott inom flera områden – de utnyttjar både arbetstagare och den gemensamma välvärden. AV ser därför att behovet av samverkan mellan myndigheter och andra aktörer är större än någonsin.

– Det kan konstateras att arbetslivskriminaliteten nu, mer än tidigare, behöver bekämpas från flera håll. Här krävs samarbete mellan många aktörer. Även upphandlare, inköpare och andra behöver mer kunskap och förståelse för i vilken kostym arbetslivskriminaliteten visar sig, säger Arne Adolfsson, avdelningschef på Arbetsmiljöverket, i ett pressmeddelande.

– Du och jag behöver också fundera på om något är orimligt billigt när vi som privatpersoner köper tjänster. Är det billigt finns risken att någon annan betalar med sin hälsa och säkerhet.

Sedan 2018 då samarbetet inleddes har myndigheterna gjort nära 12 000 oanmälda kontroller för att komma tillrätta med utbredningen av arbetslivskriminalitet.

Över hälften av de kontrollerade företagen har fått krav på att åtgärda brister.

Vid kontrollerna har allt ifrån allvarliga arbetsmiljöbrister –  svart arbetskraft, boenden på arbetsplatser, misstänkt människohandel ­– till skattebrott hittats.

Enligt Arbetsmiljöverket ligger i oseriösa företag i många fall bakom arbetslivskriminaliteten. Företag som hela tiden försöker hitta nya sätt att snedvrida konkurrensen på arbetsmarknaden.

Det är regeringen som gett myndigheterna i uppdrag att arbeta gemensamt för att motverka kriminalitet i arbetslivet.

De myndigheter som deltar i samarbetet Arbetsmiljöverket, Ekobrottsmyndigheten, Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan, Jämställdhetsmyndigheten, Migrationsverket, Polismyndigheten, Åklagarmyndigheten och Skatteverket.

Arbetsmiljöverket fungerar som samordnad myndighet.

Nya vägar mot rimliga villkor

Taxi/plattformsarbete. I Östergötland har förare utlämnade åt Ubers app-premisser gått samman, backade av Transports lokalavdelning. Strävan efter en fungerande partsrelation inom gigekonomin fortsätter.

Två åtalas för jordskredet i Stenungsund

Åtal. Natten till den 23 september 2023 rasade stora delar av E6:an i höjd med Stenungsund. Nu har två personer åtalats för att ha orsakat jordskredet.

SAS storsatsar – kan ge tusentals nya jobb

Flyg. SAS presenterade sin rekordinvestering i nya långdistansflygplan vid en presskonferens på Kastrup, Köpenhamns flygplats. Satsningen förutspås skapa 4 000 nya jobb i södra Sverige.

Almedalen

Transport på plats i mångfaldsparad

Facket. Almedalsveckan är i full gång. På måndagen tågade transportare i parad, tillsammans med fackliga kamrater och andra vänorganisationer som vill värna våra demokratiska fri- och rättigheter.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Securitas övervakning av väktare var olaglig

Bevakning. Under två provperioder övervakade Securitas väktare i rondbilar. Det var integritetskränkande och olagligt, enligt ett nytt beslut från Integritetsskyddsmyndigheten (IMY).

Med facket på förändrad spelplan

Taxi. När Uber kom till Linköping blev det först en mjukstart för förarna. I dag en inkomst ofta svår att leva på trots orimliga arbetstider. Nu har plattformsföretagets chaufförer gått samman. Och de har stöd av facket.

Val 2026

Läsarna: Stoppa fusket och stärk pensionen

Val 2026. Hårdare tag mot oseriösa företag, bättre pension efter ett långt arbetsliv och starkare skydd mot farligt arbete. Det är några av de krav som får störst stöd i Transportarbetarens läsar­enkät inför valet.

Val 2026

Transports vägval inför 13 september

Fackligt arbete. Arbetstidsförkortning. Höjd pension. Slopat karensavdrag. Stopp för arbetslivskriminalitet genom tydligare krav vid upphandlingar – Transport har lyft de viktigaste valfrågorna.

Taxiförare vill väcka tankar hos kollegor

Taxi. Hur skyddad är du om något händer på jobbet? Den frågan vill fackligt aktiva taxiförare väcka hos kollegorna utanför Stockholms centralstation.

Delade pass fall för Arbetsdomstolen

Arbetsrätt. Under två år splittrades medlemmens arbetsdag av långa avbrott mitt på dagen, mellan körningarna av skolskjuts. Nu har Transport stämt Biltrafikens Arbetsgivareförbund och ett sörmländskt trafikföretag för brott mot kollektivavtalet.

Chaufförerna sågar landets rastplatser

Lastbilschaufförer. Tusentals chaufförer sågar landets rastplatser och deras toaletter i en undersökning från Transport. 86 procent tycker också att rastplatserna är för få.

Fackligt arbete
Taxi Strängnäs garage är i ett industriområde nära staden.

Taxichaufförer bildade klubb efter röriga år

Taxi. I fikarummet vid taxigaraget i ett industriområde i Strängnäs står nya stolar under den nya ventilationen. Det kan låta som detaljer. Men på Taxi Strängnäs berättar de något större: efter några röriga år har chaufförerna bildat klubb för att få ordning på vardagen.

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade torsdagen den 7 maj varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.