;

Genmäle från Texab

Lagerarbete. Transportarbetaren har publicerat flera artiklar om flytt- och bemanningsföretaget Texab, som bland annat har uppdrag för Postnord. Texabs vd Torbjörn Ulf har begärt ett genmäle efter den centrala förhandling som hölls mellan Texab och Transport i går, tisdagen den 6 februari.

”Frågan om felaktigt utfärdade truckkort har vi redan kommenterat. Transports lokala förbund i Göteborg och dess regionala skyddsombud har utfärdat ett felaktigt skyddsstopp som Arbetsmiljöverket raskt hävde.

Arbetstiden är schemalagd. Dock förekommer förändringar i schemat, vilket kan bero på trafikproblem, det vill säga de lastbilar och containers som ska lossas och sorteras kommer inte fram vid den tid som beräknats. Det kan också förekomma avvikelser i beräknad produktionsvolym, avvikelser som orsakas av andra förseningar i värdekedjan innan vårt uppdrag tar vid. Vi försöker alltid anpassa de anställdas schema så att arbetsuppgifterna fördelas rättvist i arbetslaget och att alla får samma arbetstid per vecka.

Arbetet kan säkert upplevas som monotont ibland. För att undvika det tillämpar vi arbetsrotation. De anställda växlar mellan lagerplock, lossning av ankommande gods och truckkörning. Arbetsmiljöverket har gjort inspektioner och kunnat konstatera att hjälpmedel finns och används. Eventuella brister har åtgärdats och verksamheten har fått godkänt vid dessa inspektioner.

Diskriminering och rasism förekommer inte. I er artikel hänvisas till ett uttalande av diskriminerande karaktär som ska ha skett av mig. Det är felciterat. Vad jag har sagt är att på vår arbetsplats bestämmer inte fackföreningsrörelsen, de är inga gudar. På vår arbetsplats, och på alla arbetsplatser, bestämmer ytterst arbetsgivaren. Vilket framgår av ingressen i Transportavtalets paragraf ett. Sedan har vi som kollektivanslutet företag att förhålla oss till de regler vi avtalat om och vi förväntar oss också att fackföreningsrörelsen, i det här fallet Transportarbetareförbundets lokalavdelning i Göteborg, lever upp till samma motto, agerar seriöst, och inte desinformerar sina medlemmar om såväl rättigheter som skyldigheter i arbetslivet.

 De nu avslutade förhandlingarna har mycket riktigt handlat om avsked av vår före detta arbetsledare Bashar Asi, hans bror Mohammad Assi, samt deras vän Abdullah Othman. Förhandlingarna är nu avslutade, och den uppgörelse som träffades i enighet den 6 februari är sekretessbelagd vad avser detaljerna.

I övrigt vill vi inte kommentera artikeln av den 9 januari då den innehåller sakfel och påståenden som kommit att vara en del av det som avhandlades på den centrala förhandlingen.”

Torbjörn Ulf

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

En man i gul varselväst packar paket.

Amazons chefer utfrågade av EU-parlamentet

Kollektivavtal. Nej, några kollektivavtal lär Amazon inte förhandla om i Europa. Det framkom när deras chefer frågades ut i EU-parlamentet. Och några svar på ledamöternas frågor blev det i princip inte.

Fråga jourersättning. Illustration: Martin Heap

Borde jag inte få betalt för jour?

Transport. Bärgaren Risto undrar om han kan bli utringd när som helst och Fanny vill veta vem som först ska erbjudas mertid på bensinstationen där hon jobbar. Det och fler frågor svarar Transports experter på.

Så tycker vi om nya transportavtalet

Åkeri / Lager & terminal / Bärgning. Den 3 april blev Transports största avtal klart. Det gäller för lastbilsförare, lager-, terminal- och bärgningsarbetare samt budbilschaufförer från och med den 1 april 2025. Så här tycker några medlemmar om det nya tvååriga transportavtalet.

Brist på skyddsvakter hotar totalförsvaret: Behövs dubbelt så många

Beredskap. Bevakningsföretag riskerar att förlora personal till militär vid krig eller kris. Samtidigt kommer behovet av skyddsvakter öka för att försvara Sveriges viktigaste anläggningar. – Det behövs ungefär dubbelt så många som jobbar med bevakning i höjd beredskap som i fredstid, säger Jonas Wannberg på Bya.

9/9: Dags att uppmärksamma alla yrkesförare!

Yrkesförarens dag. Den 9/9 är temadagen tillägnad dem som kör yrkestrafik, chaufförerna som får allt att rulla – året runt, alla tider på dygnet, i alla väder.

Teslakonflikten analyseras på uppdrag av regeringen

Konflikt. Regeringen har gett Medlingsinstitutet i uppdrag att analysera den långvariga Teslakonflikten, unik för svensk arbetsmarknad. I myndighetens uppdrag ingår att lämna kommentarer för att trygga den svenska modellen.

Så byggde Transport upp styrkan på Ryanair

Organisering. När Transport tog över organiseringen av kabinpersonalen hade förbundet inga medlemmar på Ryanair. Regelbundna besök på arbetsplatsen, medlemsvärvning och nya förtroendevalda gav facket styrka att kräva kollektivavtal.

Kerstin Ericsson är bilkårsveteran. Foto: Dexter Svärd Huss

Bilkåren rustar för kris – Kerstin har varit med sedan 1970-talet

Beredskap. Det försämrade säkerhetsläget i omvärlden har lett till att intresset för Bilkåren ökat. Rysslands invasion av Ukraina ses som en direkt orsak. – Det är absolut ett ökat intresse. Men vi behöver vara fler kvinnor, säger Kerstin Ericsson.

Thomas hedrar sin avlidna vän - med radiostyrda lastbilar . Foto: Dexter Svärd Huss

Thomas hedrar sin avlidna vän – med radiostyrda lastbilar

Hobby. För vissa är radiostyrda lastbilar mer än en hobby. Det är en gemenskap i ett annars bitvis ensamt yrke – och ett sätt att minnas. – Vi har ett par stycken bilar som är byggda för att hedra chauffören som har omkommit, säger Thomas Helin, ordförande i RC Trucks.

De kan bli Sveriges bästa transportskola

Utbildning. Åtta gymnasieskolor tävlar om chansen att bli Årets transportskola 2026. Vinnaren tilldelas 10 000 kronor. – De nominerade skolorna visar ett stort engagemang", säger Lena Törnstrand, projektledare på Tya.

Lastsbilsmässan Elmia var en utmärkt plats för att värva nya unga medlemmar till facket. Foto: Dexter Svärd Huss

Succémetoden: Så värvades hundratals nya medlemmar till facket

Elmia. Lastbilsmässan på Elmia är över för den här gången. Transport var där med egen monter och gjorde succé i arbetet med att värva nya medlemmar. – Det känns ju superfantastiskt roligt, säger Nina Broman Costa, lokal ombudsman.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Teslakonflikten avslutas

Konflikt. IF Metall har beslutat att lägga ner konflikten med Tesla. Det innebär att Transports sympativarsel avslutas från och med den 19 augusti klockan 00.01.

Elmia lastbil 2026

Här möts hela branschen

Åkeri. Transportarbetareförbundet är självklart på plats. Onsdagen den 19 augusti öppnar Nordens största lastbilsmässa på Elmia i Jönköping.

;