;

”Beslutet skadar Ubers självbild”

EU. Nationella taxiregler ska gälla för Uberpop, det säger EU-domstolens generaladvokat. ”Det här är en symbolisk vinst”, säger Transports utredare Antti Vainio.

Den kontroversiella taxitjänsten Uberpop har lämnat Sverige. Med tjänsten kunde privatpersoner köra andra personer för betalning, men svenska myndigheter bedömde att det var taxiverksamhet och därmed krävdes licens.

Uberpop har fortfarande verksamhet i stora delar av Europa. Inte minst i Spanien, där tjänsten har fått stort genomslag. Så tidigt som 2014 har den spanska taxiorganisationen Elite Taxi drivit att Uberpop inte ska få finnas i Barcelona eftersom företaget inte har de licenser som krävs i staden.

EU:s advokat

Nu har EU-domstolens generaladvokat Maciej Szpunar kommit med sin åsikt i målet. Han rekommenderar EU-domstolen att säga att Uber är ett transportföretag och inte ett it-företag. Konsekvensen blir att de nationella reglerna om taxi- och transportlicenser ska gälla.

– Uber försöker bygga ett varumärke på att de är ett revolutionerande nytt it-företag, men nu slås det fast att det är ett transportföretag. Vi sa hela tiden att det var svarttaxi när de körde Uberpop i Sverige, nu bekräftar EU det, säger Antti Vainio, utredare på Transport och fortsätter:

– 2017 har varit ett mörkt år för Uber, bolaget har fått mycket dålig publicitet och finansanalytiker kopplar ihop generaladvokatens uttalande med andra uppgifter om allt från dåliga arbetsvillkor till sexuella trakasserier.

Fler företag

I Sverige finns det däremot andra nyare företag som använder sig av digitala plattformar för att förmedla transporttjänster. Den senaste tiden har dålig lön och arbetsmiljö för cykelbud hos Uber Eats och Foodora uppmärksammats.

– Beslutet är en symbolisk vinst. Det är viktigt att inte köpa vad de här företagen säger. Här spelar språket roll. Det handlar inte om delningsekonomi utan olika plattformar för tjänster. Nu får vi stöd i att det är vanliga företag och att vi inte behöver nya lagar och lösningar för att hantera dem, säger Antti Vainio.

Det är fortfarande upp till EU-domstolen att bekräfta eller avvisa generaladvokatens rekommendationer.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Nya vägar mot rimliga villkor

Taxi/plattformsarbete. I Östergötland har förare utlämnade åt Ubers app-premisser gått samman, backade av Transports lokalavdelning. Strävan efter en fungerande partsrelation inom gigekonomin fortsätter.

Med facket på förändrad spelplan

Taxi. När Uber kom till Linköping blev det först en mjukstart för förarna. I dag en inkomst ofta svår att leva på trots orimliga arbetstider. Nu har plattformsföretagets chaufförer gått samman. Och de har stöd av facket.

Taxiförare vill väcka tankar hos kollegor

Taxi. Hur skyddad är du om något händer på jobbet? Den frågan vill fackligt aktiva taxiförare väcka hos kollegorna utanför Stockholms centralstation.

Brist på skyddsvakter hotar totalförsvaret: Behövs dubbelt så många

Beredskap. Bevakningsföretag riskerar att förlora personal till militär vid krig eller kris. Samtidigt kommer behovet av skyddsvakter öka för att försvara Sveriges viktigaste anläggningar. – Det behövs ungefär dubbelt så många som jobbar med bevakning i höjd beredskap som i fredstid, säger Jonas Wannberg på Bya.

9/9: Dags att uppmärksamma alla yrkesförare!

Yrkesförarens dag. Den 9/9 är temadagen tillägnad dem som kör yrkestrafik, chaufförerna som får allt att rulla – året runt, alla tider på dygnet, i alla väder.

Teslakonflikten analyseras på uppdrag av regeringen

Konflikt. Regeringen har gett Medlingsinstitutet i uppdrag att analysera den långvariga Teslakonflikten, unik för svensk arbetsmarknad. I myndighetens uppdrag ingår att lämna kommentarer för att trygga den svenska modellen.

Så byggde Transport upp styrkan på Ryanair

Organisering. När Transport tog över organiseringen av kabinpersonalen hade förbundet inga medlemmar på Ryanair. Regelbundna besök på arbetsplatsen, medlemsvärvning och nya förtroendevalda gav facket styrka att kräva kollektivavtal.

Kerstin Ericsson är bilkårsveteran. Foto: Dexter Svärd Huss

Bilkåren rustar för kris – Kerstin har varit med sedan 1970-talet

Beredskap. Det försämrade säkerhetsläget i omvärlden har lett till att intresset för Bilkåren ökat. Rysslands invasion av Ukraina ses som en direkt orsak. – Det är absolut ett ökat intresse. Men vi behöver vara fler kvinnor, säger Kerstin Ericsson.

Thomas hedrar sin avlidna vän - med radiostyrda lastbilar . Foto: Dexter Svärd Huss

Thomas hedrar sin avlidna vän – med radiostyrda lastbilar

Hobby. För vissa är radiostyrda lastbilar mer än en hobby. Det är en gemenskap i ett annars bitvis ensamt yrke – och ett sätt att minnas. – Vi har ett par stycken bilar som är byggda för att hedra chauffören som har omkommit, säger Thomas Helin, ordförande i RC Trucks.

De kan bli Sveriges bästa transportskola

Utbildning. Åtta gymnasieskolor tävlar om chansen att bli Årets transportskola 2026. Vinnaren tilldelas 10 000 kronor. – De nominerade skolorna visar ett stort engagemang", säger Lena Törnstrand, projektledare på Tya.

Lastsbilsmässan Elmia var en utmärkt plats för att värva nya unga medlemmar till facket. Foto: Dexter Svärd Huss

Succémetoden: Så värvades hundratals nya medlemmar till facket

Elmia. Lastbilsmässan på Elmia är över för den här gången. Transport var där med egen monter och gjorde succé i arbetet med att värva nya medlemmar. – Det känns ju superfantastiskt roligt, säger Nina Broman Costa, lokal ombudsman.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Teslakonflikten avslutas

Konflikt. IF Metall har beslutat att lägga ner konflikten med Tesla. Det innebär att Transports sympativarsel avslutas från och med den 19 augusti klockan 00.01.

Elmia lastbil 2026

Här möts hela branschen

Åkeri. Transportarbetareförbundet är självklart på plats. Onsdagen den 19 augusti öppnar Nordens största lastbilsmässa på Elmia i Jönköping.

;