Camilla Rogerstam
Close
Hinder på vägen. Camilla Rogerstam i Tidaholm vill tillbaka till jobbet som yrkesförare, men tvingas nu kämpa både för hälsan och mot myndigheternas snårskog av regler.
Close

Utan sjukpenning, jobb och a-kassa

Arbetsmarknad. Chauffören Camilla Rogerstam är en av tusentals som hamnat i kläm mellan Försäkringskassan och Arbetsförmedlingen. I dag står hon utan arbete, inkomst eller ersättning. En läkare skriver ett kompletterande utlåtande som kommer in för sent. – Det har fått katastrofala konsekvenser, säger hon.

Camilla Rogerstam har kört mjölkbil i många år. Både hon och arbetsgivaren vill se en fortsättning på vägarna. I dag är det inte möjligt och hon är tjänstledig från åkeriet.

– Jag har inte gjort något fel, min sjukdom är inget jag valt. Men jag har hamnat i en omöjlig situation för att det inte finns något samarbete mellan instanserna. De bara hänvisar till varandra, säger hon.

– Jag gör allt jag kan för att kunna komma tillbaka och arbeta.

Camilla Rogerstam har meningeom, godartade tumörer i kraniet, som hon opererades för i mars i år.

I november 2017 blev Camilla Rogerstam sjukskriven för besvär av sjukdomen.

Föll från hytten

I mitten av april förra året började hon arbeta igen. Till att börja med på 50 procent, en månad senare på heltid. Då föll hon från översta steget till förarhytten och fick en fraktur och mindre blödning i hjärnan, något helt utan samband med de tumörrelaterade besvären. Efter arbetsplatsolyckan följde sjukskrivning året ut men hon blev fortsatt sjukskriven, nu för sjukdomen.

– Förutom allt annat var det ju otur att jag råkade ut för olyckan just då, säger Camilla Rogerstam.

Tidpunkten spräckte ramen för maximalt antal sjukdagar med ersättning under en period.

Utförsäkrad

Läkaren vid Skaraborgs sjukhus skickade ett kompletterande utlåtande som inte kom in i tid till Försäkringskassan. Det ledde till att Camilla blev utförsäkrad.

Dikt av Camilla Rogerstam
Camillas egna tankar.

När avslaget om ersättning från Försäkringskassan kom vände sig Camilla Rogerstam till facket. Hon följde rådet från Transports ombudsman och begärde tjänstledigt från åkeriet, som saknar möjlighet att erbjuda annat arbete under en rehabiliteringsperiod.

Men läkaren hade i sitt utlåtande felaktigt skrivit att Camilla Rogerstam saknar förutsättningar för allt slags arbete, inte enbart chaufförsjobb. Det ledde till avslag på ansökan om a-kassa och Camilla står i  dag helt utan ersättning från något håll.

Ingen hjälp

När hon ringde arbetsförmedlingen för att tala om a-kassans beslut var det första handläggaren frågade: Vad vill du att jag ska göra?

– När jag frågade vad jag ska leva på sa hon bara att vi inte är skyldiga dig ekonomisk hjälp, för det måste du vända dig till kommunen.

– Jag får alltså veta att jag ska gå till socialen. Jag frågade om det verkligen stämde, jag har ju en man som har jobb, äger halva huset och jag har en anställning. Hur ska jag kunna få hjälp där?

Camilla Rogerstam fick också veta att Arbetsförmedlingen inte har några resurser att hjälpa: hon tillhör inte någon av de prioriterade grupperna, de som står längst bort från arbetsmarknaden.

– Allt jag vill är att komma in i en aktivitet, ett åtgärdsprogram, för att se vad jag klarar av.

Neddragningar

Ulf Nordenberg är ombudsman på Transports Skövdeavdelning.

Han följde med Camilla Rogerstam till ett möte på arbetsförmedlingen, nu med sektionschefen för Östra Skaraborg. Åter får Camilla Rogerstam höra att för henne finns inga resurser, att den politiska januariöverenskommelsen inneburit neddragningar både vad gäller personal och myndighetens åtgärdsprogram. Och att Camilla står i kö till ett program inte innebär någon garanti för att hon kommer med i oktober.

Camilla Rogerstram är ledsen, arg och frustrerad.

– Jag vill att det ska komma ut hur man kan bli behandlad.

Transports Ulf Nordenberg konstaterar att man måste vara frisk för att vara sjuk.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

  1. Ann Karlsson:
    31 oktober, 2021

    Förstår exakt hur Camilla har det. Har själv precis blivit utförsäkrad och har inte uppfyllt a-kassans krav eftersom jag varit sjukskriven I 6 år. Man blir så trött, arg och frustrerad. Den ena utredningen efter den andra som försäkringskassan skickar en på. Nu tycker försäkringskassan att jag ska söka jobb där jag inte sitter, står eller går för mycke.......finns säkert många sådana jobb. Fyller snart 59 år, har haft tunga jobb i hela mitt liv. Nu när inte kroppen orkar mer får man ingen hjälp

  2. Sanna:
    13 maj, 2020

    Såg LOs delning av denna artikel i FB flödet precis nu & så glad att ni tog upp detta och att nu LO gör det igen. Är i samma sits fast med kronisk sjukdom där jag tydligen är för frisk för att vara sjuk! Trots sjukskrivning av läkare. Det behöver förändras - håller med Camilla - omänskligt och allt som vi är med om sätter spår inombords!

  3. Stefan Wahlström:
    17 januari, 2020

    Och vad gör våra fackförbund åt detta?! Jag är också chaufför, bussförare och är då med i Kommunal som är största förbundet i Sverige. VAD HAR FACKENS MAKT TAGIT VÄGEN?! Kan väl inte bara finnas utan måste väl verka också?!

  4. Moa:
    16 januari, 2020

    https://www.domstol.se/hogsta-forvaltningsdomstolen/avgoranden/2018/41907/

    ”Det sagda innebär givetvis inte att den prövning som ska göras av den försäkrades arbetsförmåga inte ska vara verklighets- förankrad. Även om bedömningen inte görs i relation till konkret angivna typer av arbeten så måste den ta hänsyn till förhållandena på arbetsmarknaden i stort och anpassas efter hur arbetsmarknaden förändras över tid (jfr prop. 1996/97:28 s. 17). Detta innebär bl.a. att Försäkringskassan vid sin prövning har anledning att beakta eventuella bedömningar av personens arbetsförmåga som har gjorts av Arbetsförmedlingen. En arbetsförmågeutredning från Arbetsförmedlingen bör således som utgångspunkt kunna vara vägledande även vid den bedömning av arbetsförmågan som ska göras av Försäkringskassan (jfr bet. 1996/97:SfU6 s. 10 och HFD 2012 not. 16).”

  5. Frank Rose'n:
    16 januari, 2020

    Transport konstaterar också att som medlem i just Transport .....och arbetar som skyddsombud eller är engagerad i Sd inte är välkommen i deras fackförbund .....oavsett om de är sjuka eller inte.....men berättar gärna historier om hur duktiga dom är när deras medlemmar råkar illa ut.....skamligt är bara förnamnet.....allas lika värde?

  6. John Lundvall:
    16 januari, 2020

    Bra att det kommer ut hur folk behandlas av stat och myndigheter. Själv blivit utförsäkrad 2016 och förlorade allt,mitt hem mina ägodelar och katten. Det va tacken för 25 års arbetsliv,varav dom senaste 11 åren som chaufför och maskinförare.

  7. Kerstin Dahlstrand:
    16 januari, 2020

    Som svensk så ska du jobba kan du inte det så behövs du inte längre.

  8. Christine:
    30 augusti, 2019

    Tack för att ni tar upp det här problemet och jag berörs av Camillas berättelse och den utsatthet som skapas när länkarna mellan samhällets instanser falerar. Jag är själv en del av Arbetsförmedlingen och blir beklämd av det svar Camilla får, samtidigt som det är en konsekvens av de politiska beslut som styr vårt arbete. Det glöms ofta bort i sammanhanget. Tänk om de miljarder som slösas bort i övertro på nya privata lösningar istället kunde läggas på att verkligen lyfta bort de uppenbara hinder som skapas för människor mellan myndigheter, i tomrummet där paragrafer och förordningar inte räcker till och där samverkan bara blir ett ekande tomt begrepp. Och då menar jag både mellan socialtjänst, kommuner, FK och AF. Viljan finns nog - men inte de verkligt effektiva förutsättningarna. HÄR vill jag se politiska beslut och fördjupade insatser så att Camilla mfl slipper uppleva utanförskap och modlöshet när man jobbat och slitit för brödfödan hela sitt liv. Det är ovärdigt. Punkt.

  9. Handläggare:
    30 augusti, 2019

    Jag jobbar på Arbetsförmedlingen och möts nästan dagligen av liknande fall där människor hamnar i kläm mellan myndigheterna. Det som Camilla efterfrågar, arbetsförmågebedömning/arbetsträning borde ske via Försäkringskassan. Vi hamnar i en svår sits när F-kassan hänvisar personer till AF men från vårt håll kan vi inte göra något alls förrän personen i fråga är i ett arbetsmarknadspolitiskt program. För att komma in i det behöver man vara inskriven som arbetssökande 12-14 månader. Aktivitetsstöd blir man berättigad när man är i aktivitet och vi får inte bevilja aktivitet för nyinskrivna. Det blir ofta moment 22. Som jag ser det borde F-kassa få ta högre ansvar, se till att pröva personerna och säkerställa att de kan arbeta innan de hänvisar dem till AF. Att vara inskriven här, med alla krav som ställs på arbetssökande, blir ännu ett stressmoment för den som redan har oro över sin hälsa, ekonomi mm.

  10. Håkan Larsson:
    29 augusti, 2019

    Helt absurt. Klart att hon ska ha sjukpenning.

Lästips:

Transporter, avfall och bilvård ska kontrolleras av nya krimcenter

Åkeri. Miljö. Bilvård. Transporter, avfall och bilvård. De finns med bland riskbranscherna som ska granskas i särskilda krimcenter för att motverka brottslighet inom arbetslivet. Två har påbörjat arbetet i Göteborg och Umeå och fem till ska vara på plats före årsskiftet.

Branko Petrovic är lastbilschaufför. Men efter att ha blivit skadad två gånger på jobbet är han fast i lägenheten större delen av dygnet. Foto John Antonsson

Branko halkade på jobbet – livet blev ett helvete

Arbetsmiljö. Branko Petrovic halkade när han skulle koppla en trailer 2018. Sedan dess har han brottats både med smärta och Försäkringskassan. Han vet inte om han får mer sjukpenning efter den sista oktober.

Mildare regler för äldre som söker sjukersättning

Sjukförsäkring. (UPPDATERAD) Flygplanslastare, lastbilschaufförer, miljöarbetare… Transports medlemmar har tunga jobb och alla klarar inte av att arbeta fram till pensionen. Vid månadsskiftet infördes mildare regler för personer som fyllt 61 år och ansöker om sjukersättning, tidigare förtidspension.

Avtal 2023
Ett matbud levererar thaimat från en krog på Möllevångstorget i Malmö. Han är inte en av dem som intervjuats i artikeln. Foto: John Antonsson

Foodora-avtal höjer garantilön rejält

Matbud. Transport och Foodora har kommit överens om ett nytt kollektivavtal för matbud som kör cykel och moped. Enligt Transport höjs garantilönen med 12,06 procent fördelat på två år.

Avtal 2023

Cellprov in i Foodora-avtal

Matbud. Ett nytt kollektivavtal har tecknats mellan Transport och Foodora. Det ger anställda rätt till permission för mammografi, gynekologisk cellprovtagning och prostataundersökning – något kongressen beslutade att Transport ska verka för.

Forskare: Mindre batterier och billigare drift med el

Åkeri. Att köra långt med tunga lastbilar på el har länge ansetts olönsamt eftersom det krävs stora batterier. Men nu visar en forskningsrapport från Chalmers tekniska högskola, lite överraskande, att det kan vara billigare att tanka lastbilarna med el än diesel.

Avtal 2023

Nytt gummiavtal tecknat

Avtal 2023. Transport och Motorbranschens Arbetsgivareförbund har tecknat ett nytt avtal för gummiverkstäder. Lönerna ökar med upp till 1 400 kronor från 1 april 2023.

Avtal 2023
Ordningsvakter uppmanar rökande man att lämna biljetthallen.

Förhandlingar för bevakningsavtal strandade

Bevakning. (UPPDATERAD) På onsdagskvällen avbröts förhandlingarna mellan Transport och Säkerhetsföretagen för nytt kollektivavtal för anställda inom bevakningsbranschen. ”Vi tittar nu på alternativ för hur vi ska gå vidare” säger Transports förbundsordförande och förhandlingschef Tommy Wreeth.

Hallå där!

Flyg. Martin Andersson, ordförande i klubb 4 på Arlanda med bland annat plåtslagare och flygmekaniker. Er arbetsgivare Patria Helicopter har höjt era löner – innan avtalsrörelsen för flygbranschen ens dragit i gång. Varför då?

Fackförbund: ”Förbjud gratis returer”

Facket. Det är dags att styra upp i e-handelsträsket och stoppa gratis returer. Det skriver Transports Tommy Wreeth tillsammans med två andra förbundsordföranden i en debattartikel.

Avtal 2023

Bemanning har nytt avtal

Bemanning. Ett nytt, tvåårigt bemanningsavtal har tecknats av LO och Kompetensföretagen. För anställda i bemanningsbranschen betyder det en ökning av garantilönen på 1 350 kronor i år vid heltidsjobb, drygt 700 kronor år två.

Ordningsvakter döms för att ha orsakat en mans död

Bevakning. (UPPDATERAD) Två ordningsvakter döms för vållande till annans död. Enligt tingsrättens dom agerade de båda oaktsamt vid ett ingripande mot en aggressiv och hotfull man i Stockholms tunnelbana och det ledde till att han avled.

Visselblåsare. Illustration: Shutterstock

Ny lag ska stärka skyddet för visselblåsare

Lagstiftning. Den som slår larm om missförhållanden på jobbet ska få ett starkare skydd mot repressalier. Det är syftet med en ny visselblåsarlag. Privata arbetsgivare med minst 50 anställda ska ta fram särskilda rapporteringssystem för att skydda visselblåsares identitet.

Åsas resa
Åsa Alvetjärn. Foto: Privat

Klar… men nu då?

Blogg. Åsa är en snart 50-årig journalist som börjat ratta tunga fordon. Hon går en yrkesutbildning för att bli lastbilschaufför. Det här är den femte och sista delen av hennes berättelse.

Avtal 2023

Öppet för konflikt i hamnar

Hamn. Sedan i fredags råder avtalslöst tillstånd i hamnarna. Det sedan Sveriges Hamnar har sagt upp kajavtalet med Hamnarbetarförbundet – både facket och arbetsgivaren har nu rätt att ta till stridsåtgärder.

Avtal 2023
Avarnklubbens konfliktskola maj 2023 avtalsrörelsen.

Laddar med kunskap om konflikt

Bevakning. En lunchrestaurang som klassrum: Två veckor innan avtalet löper ut samlades bevakningspersonal till konfliktskola i Västberga i södra Stockholm.

Avtal 2023

Tidningsbudens nya avtal klart

Tidningsbud. Löneökningar på 7,4 procent, två år – det nya kollektivavtalet för tidningsdistributörer undertecknades på tisdagen av parterna, Transportarbetareförbundet och Medieföretagen.

De vita kepsarna hör snart historien till. I samband med att QSG tar över som leverantör av Västtrafiks biljettkontroll får även kontrollanterna ny uniform. Foto: Lilly Hallberg

QSG tar över Västtrafiks biljettkontroller

Bevakbning. Det är stort. Över hundra nya medarbetare har rekryterats av bevakningsbolaget QSG, som vunnit Västtrafiks upphandling av biljettkontrollen. Den 1 maj var det skarpt läge i trafiken för kontrollanterna i blå uniform.