;
Taxiuppsökeri Värmland 12 augusti.
Close
Ronnie Persson, färdtjänstförare och förtroendevald, och Transports vice ordförande Lars Mikaelsson i samtal med Ibrahim Naderi utanför Centralsjukhuset i Karlstad.
Close
Avtal 2025

Uppsökeri inför avtalsförhandlingar

Taxi. Kampdagen har fokus på taxiförares villkor. Företrädare för Transport var på tisdagen ute runt om i landet och träffade chaufförer. Dagen efter startar förhandlingar om nytt kollektivavtal.

I Värmland inleddes uppsökeriet under kampdagen den 12 augusti utanför Centralsjukhuset i Karlstad.

kampdag värmland 2025 inför taxiavtalsförhandlingarna
Lars Mikaelsson i samtal med Daniel Bäckman, som kör för Servicetrafiken.

Transports vice ordförande Lars Mikaelsson var med avdelningsordförande Björn Eriksson Molin och Ronnie Persson, själv färdtjänstförare, ute för att träffa taxichaufförer.

Hur ser det ut med lön – och lönespecifikationer? Har det fungerat sedan nya trafikföretaget tog över? Arbetstid och försäkringar? Det är några av frågorna som fackets uppsökare tar upp med förarna.

Utanför sjukhuset står en rad bussar för servicetrafik, målade i Värmlandstrafikens nya färger.

Den 1 maj i år tog trafikföretaget Servicetrafiken i Sverige AB över en stor del av  den upphandlade, samhällsbetalda trafiken i Värmlands län. Samtidigt infördes ett nytt bokningssystem.

En av Servictrafikens förare är Ibrahim Naderi. Han har kört taxi i drygt 15 år men är nu, liksom övriga förare hos det nya trafikföretaget, provanställd. Han är medlem i Transport.

– Jag har månadslön, ja, bättre än tidigare, svarar Ibrahim på frågorna om hur det ser ut lönemässigt.

Men förändringarna med nytt trafikbolag och bokningssystem har också väckt kritik.

Bara någon månad efter införandet kom larmrapporter om orimliga körtider och problem med bland annat säkring av rullstolar i de nya fordonen, något som lokalmedier rapporterat mycket om.

En annan förare utanför sjukhuset vittnar om tidsbrist, liksom bilar som går tomma, men för hans egen del har det bara varit problem någon enstaka gång.

Onsdagen den 13 augusti startar förhandlingarna mellan Svenska Transportarbetareförbundet och Biltrafikens Arbetsgivareförbund. Det gäller nytt kollektivavtal för närmare 10 000 anställda taxiförare.

Det nuvarande, tvååriga avtalet löper ut den sista augusti.

Inför förhandlingarna har facket lyft några prioriterade frågor:

  • Höjda löner med 4,5 procent.
  • Schema tillgängligt minst 14 dagar i förväg.
  • Förkortad arbetstid.
  • Tillägg för kompetens och erfarenhet.

Det Transport vill är också upptryckt på flyers som delas ut till förarna som är ute på jobb. Liksom vad arbetsgivarparten önskar få ut i avtalsförhandlingarna: Höja lönerna så lite som möjligt, ge ut schema bara fem dagar i förväg, förlänga provanställningen från sex till tolv månader och försämra fackets inflytande lokalt på arbetsplatsen.

Flera av förarna utanför sjukhuset, som kör samhällsbetald trafik, är medlemmar i facket och trivs bra med yrket. Men de önskar att villkoren var bättre, inte minst lönen.

Transport har starka synpunkter som rör just upphandlad, samhällsbetald trafik. Lägst bud ska inte få gälla.

Facket anser att plattformsföretag utan kollektivavtal inte bör upphandlas för samhällsbetalda transporter alls. Det då affärsmodellen bygger på att kringgå kollektivavtal och arbetsgivaransvar.

Facket har också pekat på problem med omfattande användning av underentreprenörer, ofta utan kollektivavtal.

Transport understryker också vikten av att de upphandlade myndigheterna värnar den svenska modellen. Vilket innebär dialog med facket inför upphandlingar.

Färdtjänstbussar hos Rudskoga taxi i Kristinehamn.
Färdtjänstbussar hos Rudskoga Taxi i Kristinehamn.

På tisdagseftermiddagen fortsätta uppsökeriet i Kristinehamn.

Bland annat gjordes besök vid Servicetrafiken Sveriges depå och hos Rudskoga Taxi AB.

De flesta chaufförer som tidigare körde för det senare bolaget har gått över till den stora vinnaren i Region Värmlands senaste upphandling av servicetrafik som färdtjänst, skolskjutsar och sjukresor.

Ronnie Persson är en av få som blivit kvar hos den gamla arbetsgivaren, genom att Rudskoga fått ett avtal om att köra ”extrabilar” åt regionen.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

  1. Magnus Tullsson:
    13 december, 2025

    Det är skillnad på "taxiförare" och "omsorgsförare". Den senare yrkeskategorin har ett större ansvar gällande bemötande och framförallt lastsäkring av både resenärer, deras eventuella lösöre, rullatorer och rullstolar samt placering av densamma (alltid mellan hjulaxlarna).

    Taxiförare med provisionslön som kör samhällsbetalda resor har en tendens att "tumma på säkerheten" för att hinna med så många uppdrag som möjligt utan att behöva arbeta 13 timmar per dag och sju dagar i veckan.

Lästips:

”Vi går igenom allt – brett”

Bensin- och garageavtalet. Det är första gången som ombud på avtalsråd för Abdoulaye Bah. Han uppskattar tydligheten i upplägget, diskussionerna och att flera olika arbetsfrågor lyfts.

Transportarbetarens logga

Avtalsrörelsen drar i gång

Avtal. – Det är härifrån vi tar det. Det är här och nu ni kan påverka det vi tar med och prioriterar i avtalsförhandlingarna vi sedan sitter i, sa Transports ordförande Tommy Wreeth som inledde förbundets första avtalsråd.

Avtalslöst jobb kan ge usel pension

Pension. Tjänstepensionen har blivit en betydande del av den totala pensionen för de allra flesta svenska löntagare. "Det är därför det är viktigt att jobba på en arbetsplats med kollektivavtal", säger Martin Tomtlund, ombudsman för Transport i Värmland.

Avtal 2027

”Vi går igenom allt – brett”

Bensin- och garageavtalet. Det är första gången som ombud på avtalsråd för Abdoulaye Bah. Han uppskattar tydligheten i upplägget, diskussionerna och att flera olika arbetsfrågor lyfts.

Avtal 2027
Första måndagen i oktober samlades Transport för sitt första avtalsråd inför avtalsrörelsen 2027. Transportavtalet (åkeridelen) och bensin- och garageavtalet var första områden att diskuteras. Foto: Dexter Svärd Huss

Avtalsrörelsen drar i gång

Avtal. – Det är härifrån vi tar det. Det är här och nu ni kan påverka det vi tar med och prioriterar i avtalsförhandlingarna vi sedan sitter i, sa Transports ordförande Tommy Wreeth som inledde förbundets första avtalsråd.

Plattformsarbete
Stephen Schad. Pressbild

Invoicery välkomnar domstolsprövning

Arbetsrätt. Invoicery Business, som Wolt anlitar som arbetsgivare, menar att det är bra att upplägget prövas i tingsrätten. Och att det kan bidra till större tydlighet när det gäller plattformsarbete.

Avtalslöst jobb kan ge usel pension

Pension. Tjänstepensionen har blivit en betydande del av den totala pensionen för de allra flesta svenska löntagare. "Det är därför det är viktigt att jobba på en arbetsplats med kollektivavtal", säger Martin Tomtlund, ombudsman för Transport i Värmland.

Ung kvinna som lyfter tungt paket på ett lager.

Så många paket delas ut i Sverige: Temu och Shein pekas ut

Leveranser. Hundratals miljoner paket delades ut i Sverige förra året. Importen från länder utanför Europa minskar samtidigt som internationella e-handelsjättar anpassar sig. "Svenskarnas e-handel med Europa bidrar tydligt till att paketvolymerna fortsätter att öka", säger Joakim Levin, chef på Post- och telestyrelsens enhet för postfrågor.

Facket i AD: Almega vägrade förhandla

Arbetsrätt. Då Transport varslat om konflikt i hamnarna och för flygets kabinpersonal ställde Almega Tjänsteföretagen in förhandlingen för nytt avtal på ett helt annat område: bilvårdsanläggningar. Nu har det varit förhandling – i Arbetsdomstolen.

Rådjur på väg. Foto: Shutterstock

Rekordmånga viltolyckor – högsäsongen är här: ”Size matters”

Trafiksäkerhet. Antalet viltolyckor på svenska vägar är rekordhögt. Under hösten rör sig mer vilt än vanligt – ett djur sticker ut. "Man sitter tryggare i en lastbil – size matters oavsett vad folk säger", säger Anders Broby, vid viltanalysenheten på Naturvårdsverket.

Glenn Gåse hoppar ur lastbilshytt. Foto: Dexter Svärd Huss

Oväntade orsaken till livslånga skador: ”Då kan du inte gå”

Arbetsmiljö. Att spara några sekunder genom att hoppa ur lastbilshytten kan få oväntade konsekvenser. Skyddsombud varnar för onödig stress vid åkerier. – Det har redan inträffat dödsolyckor på grund av stressen, jag vill inte att det ska bli fler, säger Magnus Eriksson, regionalt skyddsombud i Örebro.

Genrebild. Arbetsmiljöverket genomför inspektion. Foto: Mia Åkermark Arbetsmiljöverket

Tystnad kan leda till dödsfall – transportbranschen sticker ut

Tystnadskultur. Mer än varannan anställd inom transportsektorn upplever att beslutsfattare inte lyssnar. Anställda berättar att de kan hålla problematiska situationer för sig själva. – Det leder till ohälsa, olycksfall och i slutänden dödsfall, säger Martin Miljeteig, central arbetsmiljöombudsman på Transport.

;