Tyngre internationella transporter tillåts igen

Regeringen har beslutat ändra trafikförordningen, så att lastbilstransporter över 40 ton återigen tillåts passera Sveriges gränser. Tidigare under sommaren har den svenska polisen stoppat tyngre ekipage i internationell trafik, vilket sägs ha orsakat stort rabalder i både Norge och Danmark.

– Under ett par veckor så ringde telefonerna oavbrutet. Det var både svenska och utländska åkare som ville veta vad som gällde. Så det är naturligtvis glädjande att kunna meddela att ordningen nu är återställd, säger Bengt Waldersten, chefsjurist på Sveriges Åkeriföretag.

Bakgrunden är en tingsrättsdom från 2009, då en svensk chaufför fälldes för överlass när han körde en internationell transport från Finland till Frankrike. Polisen kontrollvägde ekipaget på väg till Skandiahamnen, och totalvikten befanns ligga strax under den svenska maxgränsen 48 ton.

Men Göteborgs tingsrätt ansåg att när det rörde sig om en internationell transport, skulle den tillåtna maxvikten vara 40 ton. Eftersom detta är EU:s gräns vid internationella transporter.

Chauffören överklagade, men nu i våras avgjordes ärendet slutgiltigt då Högsta Domstolen nekade prövningstillstånd. Med stöd av detta har polisen under sommaren kontrollerat framförallt danska och norska bilar, och skickat ett antal överlass-ärenden vidare till åklagare.

Men efter kraftiga påtryckningar från både regeringar och åkeriorganisationer i våra nordiska grannländer, har näringsdepartementet alltså beslutat ändra trafikförordningen. Nu ska man förtydliga reglerna, så att transporter över 40 ton återigen kan passera svenska gränser.

– Det viktiga var att få detta till stånd snabbt, så man kunde få igång den internationella trafiken igen. Och jag har aldrig under mina 28 år som jurist på Sveriges Åkeriföretag varit med om, att man har ändrat en förordningsregel så här fort, säger Bengt Waldersten.

Förändringarna i trafikförordningen träder i kraft den 4 september.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.

Eric Donell, förbundsordförande i Riksförbundet Attention. Foto: Susanne Kronholm

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens regional airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.

LO: Så ska arbetstiden kortas

Arbetstid. LO vill sänka arbetstiden för alla landets arbetare. Och det ska göras förhandlingsvägen – centralt. På tisdagen presenterades förslaget från en enig LO-styrelse.

Förbud mot backande sopbilar väcker ilska bland villaägare

Miljö. Ingen fungerande vändplan, skymmande grönska, trånga kurvor och felparkerade bilar gör att sopbilen behöver backa för att kunna hämta avfall vid några fastigheter i Solna, utanför Stockholm. Kommunen har därför anvisat en hämtplats, vilket retat upp villaägarna.

Hallå där!

Ninni Westerlund

…utbildningsansvarig vid Assistancekåren, som i samarbete med Vreta utbildningscentrum utanför Linköping tagit fram en gymnasieutbildning till bärgare.

Amazons chefer utfrågade av EU-parlamentet

Kollektivavtal. Nej, några kollektivavtal lär Amazon inte förhandla om i Europa. Det framkom när deras chefer frågades ut i EU-parlamentet. Och några svar på ledamöternas frågor blev det i princip inte.

Transport stämmer åkeri: ”Vägrade ge information”

Arbetsrätt. Det var åkeriet i Kungsbacka som kallade till förhandling inför anlitande av bemanningsbolag utan kollektivavtal. Men när Transports förhandlare ville ha information om de anställdas villkor tog det stopp. Nu har facket stämt åkeriföretaget i Arbetsdomstolen.

Dog wearing protective harness buckled to a car safety belt. Safe travelling or commuting by car with pets.

Obältad hund bötfälls

Vägtrafik. Böter på 1 500 kronor. Det blev straffet för en bilist i Dalsland som hade med sig hunden lös i baksätet.

Nytt år – och nya regler

Lagar. Ett nytt år är här med en hel del nya lagar och regler som kan vara bra att ha koll på. Inom transportbranschen handlar det om nya bestämmelser för färdskrivare, kör- och vilotider och vinterdäck. Vissa ersättningar från Försäkringskassan ändras också.

Tufft jobb i snöovädret

Arbetsmiljö. Vintern slog till med storm, fällda träd, ihållande snöfall och vädervarningar på olika håll i landet. Per Svedberg körde natt i plogbilen i Hälsingland medan hämtningen ställdes in för miljöarbetaren Rasmus Forsberg – en oframkomlig dag i Göteborg.