Tuffare klampningsregler på g

Lastbilar som kör illegalt i Sverige ska kunna få sina hjul låsta och hållas kvar tills ägarna har betalat böter. Förslaget, som nyligen lagts av politiker i riksdagens trafikutskott, välkomnas av Transport.

Enligt ett tidigare förslag ska rätten att låsa hjulen med så kallad klampning, på lastbilar som körs illegalt i Sverige, gälla i 24 timmar. Efter det ska det krävas ett åklagarbeslut för att få förlänga klampningen. Men det är alldeles för lamt, anser nio av trafikutskottets ledamöter (S + MP) som därför har lagt ett nytt förslag som ger polisen rätt att hålla kvar fordon som kör illegalt ända tills böterna är betalda.

De skriver bland annat att ”Det behövs skarpa åtgärder som tydligt signalerar till de oseriösa åkerierna att de inte lönar sig att fuska på transportmarknaden i Sverige. Det går att framgångsrikt motarbeta den illegala lastbilstrafiken. Det visas tydligt av utvecklingen i Danmark där den illegala trafiken minskat då myndigheterna fått kraftfullare verktyg för kontroller och straff. Klampning måste kunna genomföras på riktigt i stället för enbart 24 timmar. Det ger fördelar både för seriösa åkerier i Sverige, sysselsättningen, miljön och trafiksäkerheten.”

Förslaget gillas av Transports ordförande Lars Lindgren.

– Det är precis det här vi har sagt hela tiden, säger han. Förslaget att tillåta klampning i 24 timmar för att sen behöva ett åklagarbeslut är i stort sett bara spel för gallerierna. Man klampar av en orsak, att driva in böter. Därför välkomnar vi det här.

Sveriges Åkeriföretag tycker också att det nya förslaget är bra.

– Vi var inte alls lyckliga över den föreslagna 24-timmarsgränsen, säger John Woxström som är jurist på Sveriges Åkeriföretag. Det blir också ett pedagogiskt problem att efter 24 timmar lämna tillbaks nycklarna till chauffören och samtidigt säga att han har körförbud. Det blir förvirrande. Det här förslaget skulle innebära en omedelbar effekt.

Enligt den så kallade cabotagestudien, ett forskningsprojekt vid Lunds tekniska högskola, körs tusentals lastbilar illegalt i Sverige. Brotten handlar om allt ifrån hur länge en lastbil från ett EU-land får köra i ett annat EU-land till manipulation av färdskrivare och slarv med lastsäkring.

Det är nu upp till riksdagen att besluta om förslaget om klampning ska klubbas igenom eller inte. Pia Nilsson, gruppledare för S i trafikutskottet, säger till VLT att hon tror att den nya lagen kommer att införas och börja gälla från den 1 mars 2015.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Vägen till certifierad transportutbildning

Utbildning. Lastbilar i kortege, tal, bakelser och bubbel – på onsdagen firades att transportutbildningen vid Brogymnasiet i Kristinehamn fått kvalitetsstämpeln CGT-certifiering.

”Bira mot borgare” vill väcka liv i arbetarnas frågor

Politik. Arbetarnas frågor har i stort sett försvunnit från den politiska dagordningen. Det anser en trio som vill blåsa nytt liv i debatten. Bira mot borgare är ett nyskapat rött forum som bjuder in till samtal och diskussioner, digitalt och på plats, runt om i landet.

Matbuden pratar gärna med fackrepresentanterna Marco Ghezzani och Filippo Bellandi, men få av dem kommer troligen att organisera sig.

Italienska fack vill organisera matbud

Internationellt. De flesta italienska matbuden arbetar utan några som helst skyddsnät och enligt åklagare tvingas de leva på svältlön. Därför är nu företagen Deliveroo och Glovo under domstolskontroll. Lördag den 14 mars var det fackliga initiativ över hela Italien för att protestera och försöka organisera buden.

Transport i domstol för Teslavarsel

Arbetsrätt. I december 2023 varslade Transport om sympatiåtgärd i Teslakonflikten: blockad av all avfallshantering vid elva bilverkstäder. Biltrafikens Arbetsgivareförbund stämde ett halvår senare fackförbundet för brott mot varselplikten enligt mbl. I mars hölls rättegång i Arbetsdomstolen.

Patrik Persson håller demokratiskola för miljöarb etarna avdelning 12, Malmö. Valet 2026

”Vi har kämpat oss till vår rösträtt”

Val 2026. Det mörknar i vår omvärld. Vi fick inte vår allmänna rösträtt i Sverige till skänks, den erövrades genom kamp. Det betonar Transports Malmöavdelning 12 som i början av valåret bjudit in sina förtroendevalda medlemmar till flera demokratiskolor.

Man i hängmatta – semester

Efter förhandlingar: Två veckors extra ledighet

Fackligt arbete. Chaufförer vid åkeriet upptäckte att arbetsgivaren brutit mot kollektivavtalet. Transports ombudsman från Stockholmsavdelningen har nu förhandlat fram två veckors betald ”semester” för 31 anställda.

Konkurs för Mjölbyåkeri – femtiotal anställda berörs

Åkeri. Fågelsta Transport försattes förra veckan i konkurs på egen begäran. Konkursförvaltaren har tills vidare tagit över driften men risken är stor att åkeriet helt avvecklas – all trafik är i dagsläget ställd.

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.

Eric Donell, förbundsordförande i Riksförbundet Attention. Foto: Susanne Kronholm

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens regional airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.