Transport frågande: Var står SÅ när det gäller falska egenföretagare?

I oktober hade Transport och Andreassons åkeri central förhandling om åkeriets sätt att använda polska chaufförer. Till förhandlingen kom också Sveriges Åkeriföretags regionchef Rickard Gegö, något som överraskade Transport. – Andreassons bjöd in mig. Jag valde att komma, men bara som bisittare. Jag företrädde inte åkeriet, betonar Gegö.

Andreassons åkeri i Veddige är ett av åkeribranschens mest omdiskuterade företag. Många svenska åkare retar sig på att Andreassons dumpar priserna genom att bemanna lastbilarna, uppåt 150 stycken, med utländska lågbetalda egenföretagare.

Transport hävdar att förarna egentligen ska betraktas som anställda och förbundet kommer att stämma Andreassons inför Arbetsdomstolen.

Som ett led i processen hölls central förhandling den 29 oktober. Normalt är det två parter som förhandlar – fack och arbetsgivare. Därför blev Transports representanter, ombudsmännen Ulf Persson och Nicklas Mattsson, konfunderade över att branschorganisationen Sveriges Åkeriföretag, SÅ, också dök upp.

– Vi hade inte fått någon information om att SÅ:s regionchef skulle vara med. Nu förklarade Rickard Gegö att han var med som bisittare. Som branschföreträdare och inte som ombud för Andreassons.

– Vi lät det passera. Men sedan kändes det ändå konstigt när vi hade enskilda överläggningar och Gegö hela tiden satt tillsammans med arbetsgivarna, säger Ulf Persson.

Transportarbetaren har kontaktat Rickard Gegö. Hur ser han på Andreassons affärsupplägg och den skarpa kritik företaget får internt i branschen?

Gegö säger:

– Andreassons är ett av våra medlemsåkerier. Rent generellt kan jag säga att vi vill ha bra, seriösa företag i våra led. När det gäller just Andreassons vill jag hålla isär juridik och moral.

– Den juridiska delen, det vill säga om förarna ska betraktas som anställda eller inte, ska såvitt jag förstår prövas i Arbetsdomstolen. Frågan är komplicerad. Jag önskar att det fanns ett domstolsutslag som klargör rättsläget. Tyvärr gör det inte det.

Moraliskt då?

– Det handlar om att företaget inte använder svenska chaufförer, något som förstås missgynnar den svenska chaufförskåren. Ur moralisk synvinkel kan man fråga sig om det är en hållbar utveckling för näringen, om åkerier i allt större omfattning gör som Andreassons.

– Branschen är väldigt differentierad. I vissa segment är den definitivt hotad. Det är verkligen önskvärt med ett utslag från domstol. Synd bara att prövningen förmodligen tar lång tid.

När det gäller förhandlingen på Andreassons åkeri säger Rickard Gegö:

– När Andreassons bjöd in mig förstod jag att min närvaro kunde uppfattas som kontroversiell. Därför kontaktade jag min vd. Vi enades om att vi bör följa utvecklingen i den här tvisten, och att det var bra om jag höll mig informerad. Transports företrädare reagerade. Jag inser att det hade varit bra om jag frågat facket innan.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.

Eric Donell, förbundsordförande i Riksförbundet Attention. Foto: Susanne Kronholm

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens regional airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.

LO: Så ska arbetstiden kortas

Arbetstid. LO vill sänka arbetstiden för alla landets arbetare. Och det ska göras förhandlingsvägen – centralt. På tisdagen presenterades förslaget från en enig LO-styrelse.

Förbud mot backande sopbilar väcker ilska bland villaägare

Miljö. Ingen fungerande vändplan, skymmande grönska, trånga kurvor och felparkerade bilar gör att sopbilen behöver backa för att kunna hämta avfall vid några fastigheter i Solna, utanför Stockholm. Kommunen har därför anvisat en hämtplats, vilket retat upp villaägarna.

Hallå där!

Ninni Westerlund

…utbildningsansvarig vid Assistancekåren, som i samarbete med Vreta utbildningscentrum utanför Linköping tagit fram en gymnasieutbildning till bärgare.

Amazons chefer utfrågade av EU-parlamentet

Kollektivavtal. Nej, några kollektivavtal lär Amazon inte förhandla om i Europa. Det framkom när deras chefer frågades ut i EU-parlamentet. Och några svar på ledamöternas frågor blev det i princip inte.

Transport stämmer åkeri: ”Vägrade ge information”

Arbetsrätt. Det var åkeriet i Kungsbacka som kallade till förhandling inför anlitande av bemanningsbolag utan kollektivavtal. Men när Transports förhandlare ville ha information om de anställdas villkor tog det stopp. Nu har facket stämt åkeriföretaget i Arbetsdomstolen.

Dog wearing protective harness buckled to a car safety belt. Safe travelling or commuting by car with pets.

Obältad hund bötfälls

Vägtrafik. Böter på 1 500 kronor. Det blev straffet för en bilist i Dalsland som hade med sig hunden lös i baksätet.

Nytt år – och nya regler

Lagar. Ett nytt år är här med en hel del nya lagar och regler som kan vara bra att ha koll på. Inom transportbranschen handlar det om nya bestämmelser för färdskrivare, kör- och vilotider och vinterdäck. Vissa ersättningar från Försäkringskassan ändras också.

Tufft jobb i snöovädret

Arbetsmiljö. Vintern slog till med storm, fällda träd, ihållande snöfall och vädervarningar på olika håll i landet. Per Svedberg körde natt i plogbilen i Hälsingland medan hämtningen ställdes in för miljöarbetaren Rasmus Forsberg – en oframkomlig dag i Göteborg.