Transport blockerar fraktfartyg i Sundsvalls hamn

(NY VERSION) I går förmiddag trädde Transports varsel om blockad i kraft mot ett fraktfartyg i Sundsvalls hamn. Nu ligger fartyget still i hamn. Varken lastning eller lossning sker i en sympatiåtgärd från hamnarbetarna för att förmå rederiet att teckna kollektivavtal för besättningen.

Enligt Transport har fartyget, ”Cengiz Amca”, turkiska ägare och turkisk besättning, men är däremot flaggat i Liberia. Kollektivavtal saknas för de anställda sjömännen.

– Vi har varit ombord och erbjudit ledningen att teckna Internationella Transportarbetarefederationens standardavtal, men det var de inte intresserade av. Inte än. Vi har lite olika kulturer och de har inte förstått det svenska systemet, förklarar Göran Nilsson.

Han är ITF-inspektör och koordinator för de två svenska inspektörer som jobbar inom Internationella Transportarbetarefederationens globala kampanj mot bekvämlighetsflaggade fartyg. Den så kallade kallad FOC-kampanjen.

Ungefär hälften av lasten med marmorkross hann lossas innan Transports blockad mot nyanställning och vägran att utföra lastning och lossning trädde i kraft klockan 11.00 i går, tisdag. Nu är arbetet nedlagt på ”Cengiz Amca”, som har sin hemmahamn i Monrovia i västafrikanska Liberia och väntan råder.

Medlingsinstitutet har utsett Carl Rydeman till medlare i konflikten mellan rederi och fack. När Transportarbetaren når honom på onsdagsförmiddagen har han inte hunnit med mer än ett samtal med ITF-inspektören Fredrik Brådd på svenska Transport.

– Nu pågår funderingar inom rederiet ifall man ska teckna ett kollektivavtal. Jag har inte haft kontakt med företaget än, men det ska finnas en engelsktalande kapten ombord, säger Carl Rydeman.

Han beskriver de ”snabbare ryck” som sker i den här typen av konflikter, att jämföra med andra varsel som läggs med längre förberedelsetid för både medlare, arbetsgivare och fack.

Transports Göran Nilsson vill inte sia om utgången, men han säger:

– Låt oss vänta någon dag eller två, sedan brukar rederierna teckna kollektivavtal. Just nu gör vi inget annat än behåller vår blockad tills vi kommit fram till en överenskommelse som vi är nöjda med.

Konflikter inom FOC-kampanjen brukar inträffa någon gång per år, men har blivit färre och färre, förklarar Göran Nilsson.

– Det är bra. Det betyder att villkoren har blivit bättre för sjömännen ombord.

Risken för att fartyget helt sonika ska lämna hamnen med halvtömd last, betraktar Nilsson som liten.

– Det är klart, de kan ju dra, men det har inte skett på väldigt många år. Någon väntar på att få lasten av marmorkross som används vid framställning av papper. Vi brukar nå framgång, tack vare hamn- och stuveriarbetarna som ställer upp med sympatiåtgärder för att hjälpa sjömännen.

ITF-inspektören Fredrik Brådd berättar att Transport gick ombord på lastfartyget redan i måndags och trodde att frågan skulle lösas snabbt, utan konflikt.

– Men på tisdagen insåg vi att rederiet inte var intresserat av att teckna avtal och då la vi varslet om blockad. Nu väntar vi bara på att rederiet ska återkomma till oss.

– Förhoppningsvis går det fort. Transport och stuveriarbetarna vill bara att besättningen ombord ska få rimlig lön och trygghet, säger Fredrik Brådd.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.

Eric Donell, förbundsordförande i Riksförbundet Attention. Foto: Susanne Kronholm

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens regional airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.

LO: Så ska arbetstiden kortas

Arbetstid. LO vill sänka arbetstiden för alla landets arbetare. Och det ska göras förhandlingsvägen – centralt. På tisdagen presenterades förslaget från en enig LO-styrelse.

Förbud mot backande sopbilar väcker ilska bland villaägare

Miljö. Ingen fungerande vändplan, skymmande grönska, trånga kurvor och felparkerade bilar gör att sopbilen behöver backa för att kunna hämta avfall vid några fastigheter i Solna, utanför Stockholm. Kommunen har därför anvisat en hämtplats, vilket retat upp villaägarna.

Hallå där!

Ninni Westerlund

…utbildningsansvarig vid Assistancekåren, som i samarbete med Vreta utbildningscentrum utanför Linköping tagit fram en gymnasieutbildning till bärgare.

Amazons chefer utfrågade av EU-parlamentet

Kollektivavtal. Nej, några kollektivavtal lär Amazon inte förhandla om i Europa. Det framkom när deras chefer frågades ut i EU-parlamentet. Och några svar på ledamöternas frågor blev det i princip inte.

Transport stämmer åkeri: ”Vägrade ge information”

Arbetsrätt. Det var åkeriet i Kungsbacka som kallade till förhandling inför anlitande av bemanningsbolag utan kollektivavtal. Men när Transports förhandlare ville ha information om de anställdas villkor tog det stopp. Nu har facket stämt åkeriföretaget i Arbetsdomstolen.

Dog wearing protective harness buckled to a car safety belt. Safe travelling or commuting by car with pets.

Obältad hund bötfälls

Vägtrafik. Böter på 1 500 kronor. Det blev straffet för en bilist i Dalsland som hade med sig hunden lös i baksätet.

Nytt år – och nya regler

Lagar. Ett nytt år är här med en hel del nya lagar och regler som kan vara bra att ha koll på. Inom transportbranschen handlar det om nya bestämmelser för färdskrivare, kör- och vilotider och vinterdäck. Vissa ersättningar från Försäkringskassan ändras också.

Tufft jobb i snöovädret

Arbetsmiljö. Vintern slog till med storm, fällda träd, ihållande snöfall och vädervarningar på olika håll i landet. Per Svedberg körde natt i plogbilen i Hälsingland medan hämtningen ställdes in för miljöarbetaren Rasmus Forsberg – en oframkomlig dag i Göteborg.

Mest läst på Transportarbetaren under 2025

Topp tre. Löner, löner och löner. Transportarbetarens läsare älskar att klicka på artiklar om löner. Här är de tre mest lästa artiklarna på transportarbetaren.se under 2025.