Taxikö vid Göteborg centralstation. Foto: Jan Lindkvist
Avtal 2020

Taxiförarna får vänta på nytt löneavtal

Taxi. Avtalet för taxiförarna dröjer. Fack och arbetsgivare har pausat förhandlingarna till den 17-18 december, då parterna träffas på nytt. –Det går trögt, men framåt. Jämfört med förra avtalsrörelsen ser vi en förändrad attityd hos arbetsgivarna när det gäller synen på branschen och behovet av en förändring, säger Transports ordförande Tommy Wreeth.

I Sverige finns omkring 18 000 taxibilar och förarkåren består av både åkare och anställda. Efter en stor avreglering 1990 fick branschen stora problem med överetablering och lönedumpning.

Det har påverkat kollektivavtalet, som i mer än 25 år innehållit en öppning för rakt ackord – procentlön. Det är en löneform som kommit att användas även inom färdtjänsten och övriga samhällsbetalda resor.

Transport har länge hävdat att det är orimligt att gamla, sjuka och skolbarn körs på ackord – och att procentlönen måste bort. Arbetsgivarna spjärnar emot. Även den här gången.

Tommy Wreeth säger:

– Vi har förhandlat i två dagar nu och jag tycker ändå att det finns en vilja hos motparten att diskutera branschens framtid. Läget är ju minst sagt bekymmersamt på grund av pandemin.

­– Vi har lite olika syn på löneläget, men förhoppningsvis kan vi få till en arbetsgrupp och en dialog som främjar en positiv utveckling. En utveckling som gynnar både de seriösa företagen och chaufförerna som måste få bättre arbetsvillkor och en bättre arbetsmiljö.

Utgångspunkten i förhandlingarna är LO:s så kallade märke. Det innebär ett löneutrymme på 5,4 procent på 29 månader.

I märket ingår en förstärkning av den avtalspension som arbetsgivarna betalar in premier till. (Startåldern för inbetalningen av premier sänks etappvis från 25 till 22 år.)

Förbättringen förhandlades fram av LO och Svenskt Näringsliv, och LO-arbetarna får betala genom en mindre avräkning på märket.

För taxiförarna blir avräkningen låg, bara 0,11 procent.

Samtidigt får de extra inbetalningarna stor betydelse vid pensioneringen.

Tre års inbetalningar ger runt 45 000 kronor extra till arbetstagarens egen pensionspott. Om de pengarna sedan växer med 3 procent årligen, har de 45 000 kronor ökat till omkring 150 000 kronor efter ett 40 år långt yrkesliv.

Avtalspension förutsätter att det finns kollektivavtal på arbetsplatsen.

Transport och Biltrafikens arbetsgivareförbund återupptar förhandlingarna om ett nytt taxiföraravtal den 17 december.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

  1. Per eric larsson:
    10 december, 2020

    Varför skrivs det ingenting om ett färdtjänstbussavtal

Lästips:

Transportarbetarens logga

Taxi-förhandlingarna går sakta framåt

Taxi. Manglingarna mellan fack och arbetsgivare om ett nytt taxiföraravtal går vidare. Men Transport vågar inte sia om ifall parterna är överens på torsdag den 31 augusti, då medlarna annars kommer att kliva in igen.

Magnus Thelander är central ombudsman på Transport.

Avtal klart för biluthyrning

Biluthyrning. Nytt kollektivavtal är nu klart för ytterligare en yrkesgrupp som arbetar inom bilvård. Transport och Almega har tecknat ett tvåårigt avtal för anställda på biluthyrningsföretag.

Förhandlingarna om taxiföraravtalet återupptas i juli

Taxi. På onsdagen skiljdes Transport och Biltrafikens Arbetsgivareförbund (BA) åt efter två dagars avtalsmangling. ”Det har gått väldigt trögt, men på eftermiddagen i dag släppte det lite och vi fick mer konstruktiva diskussioner”, säger Transports taxiombudsman Anna Erixon.

Svinpest – så påverkas sophanteringen

Miljöarbete. En avfallsanläggning i Fagersta misstänks vara platsen där vildsvin smittats av afrikansk svinpest. Lokalt har kraven för hantering av hushållssopor redan blivit hårdare men det kan bli skärpta regler i hela landet, enligt ansvariga myndigheter.

SD-uteslutning till Europadomstolen

Facket. Transport tar frågan om förbundets rätt att utesluta en SD-politiker vidare till Europadomstolen. Det beslutade förbundsstyrelsen på ett extramöte på måndagskvällen.

Transport ute och träffar transportarbetare

Uppsökeri. Runt om i landet pågår Transportarbetareförbundets kampvecka, då förbundets anställda ger sig ut till rastplatser och arbetsställen för att träffa anställda i Transports olika branscher. En hel del frågor handlar om det nya avtalet för åkerichaufförer och terminalarbetare.

Hallå där!

Henrik Hansson

… modellbyggare från Kvidinge, Skåne, som nyligen blev både nordisk mästare och tog hem publikpriset vid Trailer Trucking-festivalen i Mantorp.

Transport stämmer Varbergs taxi inför Arbetsdomstolen

Taxi. Facket har rätt att få ut uppgifter om övertid för alla anställda chaufförer, hävdar Transportarbetareförbundet. Men Varbergs taxi vill bara lämna ut anteckningar om medlemmar i facket. Nu stämmer Transport taxibolaget inför Arbetsdomstolen för brott mot kollektivavtalet.

Skärpta regler för A-traktorer

Trafik. De senaste åren har flera svåra olyckor med A-traktorer inträffat. Regeringen har därför beslutat om nya regler för att öka säkerheten. Det innebär bland annat krav på bilbälte från och med den 31 augusti.

Johanna Nero. Foto: Lilly Hallberg

9/9: Till er, alla yrkesförare!

Yrkesförarens dag. I dag hyllar vi dem som får allt att rulla, alla tider och alla dagar året runt. Den 9 september är Yrkesförarens dag.

Höga kostnader bromsar elväg

Elektrifiering. Upphandlingen av Sveriges första permanenta elväg på E20 mellan Hallsberg och Örebro har stött på patrull. Anbuden som kommit in till Trafikverket är så höga att myndigheten drar i bromsen.

Otrygga anställningar kan öka risken att dö i förtid

Forskning. Vikariat radat på vikariat, otillräcklig lön, lågt inflytande över arbetet och svårt att utnyttja sina rättigheter på jobbet. En ny studie vid Karolinska institutet visar att osäkra, otrygga anställningar kan öka risken att dö i förtid.

Västsvensk Tidningsdistribution (VTD) gör stora neddragningar i Bohuslän som en följd av Stampens övergång till digitala morgontidningar.

Sparpaket slår hårt mot bud

Tidningsbud. Nära hälften av Västsvensk Tidningsdistributions tidningsbud kan tvingas sluta i vissa områden. Under hösten genomför distributionsbolaget stora förändringar i utdelningen av morgontidningar, en följd av neddragningar hos mediejätten Stampen.

spelkort vabb foto: John Antonsson

Kvinnliga tidningsbud i vabbtopp

Arbetsliv. Kvinnliga tidningsbud är en av de yrkesgrupper som tar ut flest vabbdagar. Minst vabb tar chefer ut, enligt ny rapport från Försäkringskassan.

Jag & jobbet
Ibland frågar ungdomar Per Svedberg om han har något vapen, som en elpistol? ”Nej, jag har något värre säger jag och pekar på min mun. Mitt bästa verktyg är truten.”

”Alla människor behöver respekt”

Bevakning. Per Svedberg blev väktare för att han inte ville jobba med människor. Men upptäckte att just det är själva kärnan i jobbet. Han försöker alltid se människan, bortom deras ibland bråkiga, stökiga beteende.