Taxi-vd: Vi jobbar på marknadens villkor
Koncernen Fågelviksgruppen dominerar taxibranschen i Sverige. Men före detta ägaren och vd:n Rolf Karlsson tycker inte att de har något ansvar för hur taxichaufförernas villkor ser ut. – Vi jobbar ju på marknadens villkor. Ska vi vara med får vi anpassa oss till villkoren, säger han till Sveriges Radio.
Det är P1 som har kartlagt Rolf Karlssons inflytande i taxibranschen genom en dokumentär som sänds den 10 maj.
I dokumentären beskrivs taxibranschen som en pyramid, där de längst upp tjänar mycket pengar och de längst ner nästan ingenting. Den bilden delar inte Rolf Karlsson.
– Det är fel. Vi har ungefär samma marginaler som de har i åkerierna, skillnaden är att vi omsätter väldigt mycket pengar, säger han.
Han säger också att han inte känner igen bilden av att taxichaufförer jobbar långa arbetspass, sju dagar i veckan.
– Jag tror inte att det är så. Det är inte den uppfattningen jag får.
Rolf Karlsson sålde nyligen Fågelviksgruppen, där bland annat Taxi Kurir och Taxi 020 ingår, till riskkapitalbolaget HIG Capital.