Tankbilsförare fälld för omfattande dieselstölder

En tankbilschaufför som jobbade på Hoyer dömdes nyligen för omfattande dieselstölder. Föraren som är i 60-årsåldern får villkorlig dom och ett återbetalningskrav på närmare 600 000 kronor. En medåtalad döms för häleri. Enligt tingsrätten har mannen tagit emot 60 000 liter diesel svart från chauffören.

Stölderna pågick under flera år, fram till maj 2012. Den åtalade föraren jobbade på Hoyer. Uppdraget var att hämta diesel vid Preem i Göteborg och leverera den till kunder i Mellansverige.

Hoyer fattade misstankar och polisen kopplades in. Natten till den 29 maj ser spanare hur chauffören plötsligt kör hem till en 66-årig man, ägare till en maskinhall.

Poliserna parkerar sin bil och när de efter några minuter kliver fram står tankbilen på tomgång utanför hallen. En slang är utrullad. Den går in i lokalen och ner i tanken på en gammal militärtankbil. På golvet står en plastbehållare, fylld med 1000 liter diesel.

Båda männen grips och häktas. Hoyer gör en egen utredning och hävdar att chauffören vid 29 tillfällen stulit sammanlagt 121 613 liter diesel, värt över 1,2 miljoner kronor. I samtliga fall har dieseln levererats till maskinhallsägaren.

Den 3 juli blir det rättegång vid Skaraborgs tingsrätt. De åtalade männen medger stöld, men hävdar att omfattningen är mycket mindre än vad Hoyer anför. Chauffören anser att det handlar om 20 000–30 000 liter, maskinhallsägaren uppger att det rör sig om totalt 14 000 liter.

Med tanke på att utredningen bygger på Hoyers egna uppgifter väljer domstolen en försiktig linje.

När domen meddelas den 10 juli fälls föraren för stöld av 60 000 liter diesel. Rätten anser att brottet, grov stöld, motiverar ett fängelsestraff på över ett år. Men med tanke på att föraren avskedas, och tidigare är i stort sett ostraffad, blir påföljden villkorligt, med 240 timmars samhällstjänst. Chauffören döms också att betala över en halv miljon i skadestånd till Hoyer.

Ägaren till maskinhallen fälls för häleri. Gärningen borde ge sex månader bakom galler, resonerar tingsrätten. Men eftersom mannen är ostraffad kommer han undan med villkorligt.

Enligt Hoyers utredning pågick stölderna från december 2008 fram till polisens ingripande i maj 2012. Varför tog det så lång tid innan stölderna uppdagades?

Niclas Wallin är vd på Hoyer:

– Vid den här tiden saknades effektiva system för att kontrollera vilka mängder förarna levererade. Det är åtgärdat i dag. Tyvärr har vi uppdagat fler stölder och inom kort kommer fler domar, på andra håll i landet.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.

Eric Donell, förbundsordförande i Riksförbundet Attention. Foto: Susanne Kronholm

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens regional airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.

LO: Så ska arbetstiden kortas

Arbetstid. LO vill sänka arbetstiden för alla landets arbetare. Och det ska göras förhandlingsvägen – centralt. På tisdagen presenterades förslaget från en enig LO-styrelse.

Förbud mot backande sopbilar väcker ilska bland villaägare

Miljö. Ingen fungerande vändplan, skymmande grönska, trånga kurvor och felparkerade bilar gör att sopbilen behöver backa för att kunna hämta avfall vid några fastigheter i Solna, utanför Stockholm. Kommunen har därför anvisat en hämtplats, vilket retat upp villaägarna.

Hallå där!

Ninni Westerlund

…utbildningsansvarig vid Assistancekåren, som i samarbete med Vreta utbildningscentrum utanför Linköping tagit fram en gymnasieutbildning till bärgare.

Amazons chefer utfrågade av EU-parlamentet

Kollektivavtal. Nej, några kollektivavtal lär Amazon inte förhandla om i Europa. Det framkom när deras chefer frågades ut i EU-parlamentet. Och några svar på ledamöternas frågor blev det i princip inte.

Transport stämmer åkeri: ”Vägrade ge information”

Arbetsrätt. Det var åkeriet i Kungsbacka som kallade till förhandling inför anlitande av bemanningsbolag utan kollektivavtal. Men när Transports förhandlare ville ha information om de anställdas villkor tog det stopp. Nu har facket stämt åkeriföretaget i Arbetsdomstolen.

Dog wearing protective harness buckled to a car safety belt. Safe travelling or commuting by car with pets.

Obältad hund bötfälls

Vägtrafik. Böter på 1 500 kronor. Det blev straffet för en bilist i Dalsland som hade med sig hunden lös i baksätet.

Nytt år – och nya regler

Lagar. Ett nytt år är här med en hel del nya lagar och regler som kan vara bra att ha koll på. Inom transportbranschen handlar det om nya bestämmelser för färdskrivare, kör- och vilotider och vinterdäck. Vissa ersättningar från Försäkringskassan ändras också.

Tufft jobb i snöovädret

Arbetsmiljö. Vintern slog till med storm, fällda träd, ihållande snöfall och vädervarningar på olika håll i landet. Per Svedberg körde natt i plogbilen i Hälsingland medan hämtningen ställdes in för miljöarbetaren Rasmus Forsberg – en oframkomlig dag i Göteborg.