”Strejkbryteriet är tillbaka”

Genom så kallat funktionellt strejkbryteri, har vi fått tillbaka ett problem som svensk arbetarrörelse gjorde sig kvitt redan på 30-talet. Det var kärnan i ett seminarium i Almedalen, som Transport arrangerade i går på förmiddagen. Bland åhörarna fanns flera representanter för olika arbetsgivarorganisationer.

”Strejkbryteriets återkomst” var rubriken på seminariet, som inleddes med en historisk översikt av professor Kjell Östberg från samtidshistoriska institutet vid Södertörns högskola. Han berättade om hur svenska arbetsgivare i 1900-talets början ofta rekryterade strejkbrytare bland Londons kriminella, som kom hit på så kallade strejkbrytarfartyg. ”Amaltheadådet” i Malmö hamn 1908 är ett bekant minne av detta.

Under 20-talet antog strejkbryteriet mer strukturerade former i särskilda strejkbrytarorganisationer, ofta med uttalat fascistiska ideal och medlemmar som stridit på den vita sidan i finska inbördeskriget.

– Man kan kalla de här organisationerna för en sorts bemanningsföretag med strejkbryteri som nisch, sade Kjell Östberg.

Kampen mellan arbetarrörelse och strejkbryteri kulminerade med skotten i Ådalen 1931, då fyra demonstranter och en åskådare sköts ihjäl av militär.

– Den händelsen utgjorde början på något nytt. Den fackliga rörelsen fick politiskt inflytande och strejkbryteriet försvann, berättade Kjell Östberg.

Men det har alltså återkommit under nya former, enligt Transports tredje vice ordförande Martin Viredius.

– Det stora problemet i dag är inte det bokstavliga strejkbryteriet, utan det funktionella. Via utländska bemanningsföretag tar man in lågavlönad arbetskraft från andra länder, som får samma funktion som gamla tiders strejkbrytare. Vi har sett det i stor skala i byggbranschen, det har blivit vanligt bland chaufförer och i flera andra branscher, sade han.

– Och det vi ser nu är att man låter den enskilde arbetstagaren teckna F-skattsedel, och bli en ”falsk egenföretagare”, trots att han i allt utom lönen är att betrakta som en vanlig anställd. Detta kan man göra därför att kraven för att få teckna F-skattsedel har blivit så låga. Och det har utvecklats till en epidemi.

– På detta sätt kan arbetsgivarna pressa ner sina lönekostnader och konkurrera med lägre pris än seriösa företag som försöker leva upp till kollektivavtalen. Och när det handlar om ”egenföretagare” kan facken inte komma åt det – man har effektivt kommit runt kraven på svenskt kollektivavtal. Det är, i praktiken, ett funktionellt strejkbryteri, sade Martin Viredius.

Bland åhörarna fanns representanter för arbetsgivarorganisationer som Almega och Transportgruppen inom Svenskt Näringsliv. Transportgruppens vd Peter Jeppsson begärde ordet och framhöll, att fackförbunden även borde utöva en viss självkritik.

– Om jag ska sticka ut hakan, så tror jag att det sätt som de svenska facken använder den grundlagsfästa strejkrätten gör att vi kommer ha sådana här diskussioner många fler gånger, sade han.

Men även på arbetsgivarsidan finns en medvetenhet om problemen, enligt Peter Jeppsson.

– När det gäller det så kallade funktionella strejkbryteriet, så tror jag att vi och facket i stora delar har en samsyn. Vi har ju till och med undertecknat ett gemensamt remissvar till regeringen. Det här problemet kommer att växa om inget görs.

– Men Skatteverket har nu börjat granska ett antal av de här ”falska egenföretagarna”, för att se om de verkligen ska betraktas som egna företagare. Och det pågår granskningar av vissa företag som utnyttjar systemet maximalt.

Martin Viredius efterlyste politiska åtgärder, där de fackliga verktygen inte räcker till.

– Det behövs en politik för marknadsseriositet. Det kan inte vara ett arbetsgivarintresse att få branscher där konkurrensen bygger på lönedumpning och funktionellt strejkbryteri, och där de seriösa företagen inte överlever.

– En annan oerhört problematisk aspekt av detta är främlingsfientligheten. Inför förra valet sa 19 procent av våra medlemmar, och 23 procent av Byggnads medlemmar, att de skulle kunna tänka sig att rösta på Sverigedemokraterna. Orsaken är just detta. Vad man lätt glömmer i den tjusiga medelklassen i Stockholm är att det handlar om svenska yrkesarbetare som förlorar jobbet, när det kommer in polska eller ungerska F-skattare för 30 procent av lönekostnaden, avslutade Martin Viredius.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Assistansprofil anses ha förhandlingsvägrat

Arbetsrätt. Det gick inte längre. Sedan i somras har Göteborgsavdelningen försökt nå den högprofilerade företagaren rörande en rad brister i en chaufförs anställning. Nu rör det förhandlingsvägran enligt mbl. Och flera fall av brott mot las.

Ny aktör tar över färdtjänst och skolskjuts

Servicetrafik. Taxi Drakstaden i Sundsvall försattes i konkurs i slutet av november. Det efter larm om en rad brister med färdtjänsten, skolskjutsar och taxiväxeln. Nu är det klart med ett nytt företag som tar över och kör kommunens servicetrafik.

tre julklappspaket

Årets hjulklapp – går till Sveriges färdtjänstförare!

Färdtjänst. Sträck på er, alla färdtjänstchaufförer! Riksförbundet M Sverige vill överlämna årets hjulklapp till er för ert dagliga arbete – som gör det möjligt för personer med olika funktionsvariationer att ta sig runt och vara mer delaktiga i samhället.

Transport utbildar nya ombudsmän

Utbildning. Det är nästan tio år sedan sist. Men nu är det dags igen. Elva aspiranter deltar på Transports utbildning för att få nya ombudsmän till förbundet.

Nio får gå när hamnen minskar bemanning

Hamn. Förhandlingarna är avslutade i Norrköping. Nio hamnarbetare måste sluta. Skogsindustrins kris är hamnbolagets motivering. Men Transports förhandlare ifrågasätter att det inte skulle finnas jobb för de uppsagda.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Allt fler företag vill registrera vad de anställda gör

Integritet. Synen på GDPR har ändrats från jätteskräck för att företagen ska tvingas betala höga skadestånd till att det var ju inte så farligt. Men nu är lagstiftningen högst aktuell igen i och med att allt fler företag vill installera datorsystem för att registrera vad de anställda gör.

Läkarrock med stetoskop. Läkaren skriver för ett läkarintyg.

Har åkaren rätt att få se resultaten från min hälsokontroll?

Åkeri. Har min arbetsgivare rätt att få se resultaten från hälsokontrollen – när jag besöker läkare för att förlänga mitt körkort för tung trafik? Det undrar en arg lastbilsförare, 60 plus, vars läkare krävde att få skicka resultaten direkt till hans åkeri.

Musikhjälpen är i gång – med Transport!

Insamling. Musikhjälpen är på plats på Stora torget i Karlstad i veckan. Bössorna är öppna. Och Värmlandsavdelningen har utmanat Transports övriga avdelningar att skänka pengar. Årets motiv: Alla barn har rätt att gå i skolan.

Här i Västland, mellan Tierp och Karlholm i norra Uppland, omkom en nyanställd miljöarbetare under arbete med sophämtning i maj i år. Enligt polisens uppgifter direkt efter olyckan handlade det om att hon fallit av bilen då hon stod baktill mellan två hämtningsstationer. Foto: Lilly Hallberg

Renhållningsbolag ändrar rutiner efter dödsolycka

Miljöarbete. I våras omkom en renhållningsarbetare i Tierps kommun efter att ha fallit av sopbilen och slagit i huvudet. Företaget där kvinnan arbetade har nu stärkt säkerhetsrutinerna.

Fråga facket
Petra undrar över hur lång uppsägningstid hon har. Illustration: Martin Heap

Hur lång uppsägningstid har jag?

Transport. Petra undrar över hur lång hennes uppsägningstid är och Nischay vill veta hur man räknar ut avdrag för vab. Det och fler frågor svarar Transports experter på.

Olovlig körning blir fall för HD

Juridik. Chauffören saknade behörighet att köra svenskregistrerad lastbil enligt körkortslagen. Men hovrätten ogillade åtalet om olovlig körning. Riksåklagaren har nu överklagat domen till Högsta domstolen (HD).

Måsar skitar ner i hamnen

Hamn. Falskt alarm. Det är inget ”skarvkaos” med hamnarbetare som riskerar att halka i fågelbajs i Helsingborgs hamn. Något som flera medier rapporterade om i oktober. "Men vi har en del problem med måsar".

Taxibolag i Sundsvall i konkurs

Servicetrafik. Taxi Drakstaden har fått hård kritik för brister när det gäller färdtjänst och skolskjutsar i Sundsvall. På torsdagen försattes taxibolaget, som har avtal med kommunen, i konkurs.

Tidningsbud knivrånat av tre män

Tidningsbud. Tidigt på måndagsmorgonen fick polisen larm om ett rån i Mariestad, riktat mot ett tidningsbud i tjänst – tre personer ska ha omringat budet, hotat med kniv och tvingat till sig kontanter.