Strejk hotar i norsk hamn

Norska transportfacket och LKAB kan inte komma överens om bemanningen vid malmhamnen i Narvik. Risken finns att strejk bryter ut nu på torsdag bland hamn- och terminalarbetare.

Norsk Transportarbeiderforbund (NTF) anser att personaltätheten i malmhamnen i Narvik är så låg att det är svårt att ta ut övertid i ledighet.

– Vi hade ställt krav om att det ska finnas bemanningsplaner för skiften på utskeppshamnarna, säger NTF:s förhandlingschef Terje Fenn Samuelson i en kommentar på förbundets hemsida. Men arbetsgivarna vill inte gå med på det här. Vi hade därför inget annat val än att avbryta förhandlingarna.

Förhandlingarna har gått vidare till medling. Kommer parterna inte överens kan det bli strejk nu på torsdag. Det skulle innebära totalt stopp för all utskeppning av järnmalm från hamnen i Narvik, något som direkt påverkar godstrafiken mellan Kiruna och Narvik. Normalt forslas sammanlagt 60 000 ton malm om dagen på den sträckan.

– Jag kan inte kommentera om det är en risk för strejk, säger Anders Björnström som är vd för LKAB Malmtrafik till Norrbottens-Kuriren. Vi är mitt inne i en förhandling. Just nu är det några principfrågor som vi inte är överens om. Jag har god förhoppning om att vi kommer att komma överens så att det här löser sig.

Samtidigt kan det bli ytterligare en strejk som stoppar trafiken på den norska delen av Malmbanan. Det är Norsk Lokomotivmannsforbund som varslat om strejk då det inte kunnat enas med arbetsgivaren om tariffer för de lokförare som kör för LKAB Malmtrafik. Tvistefrågan gäller huruvida det ska vara en jämn fördelning mellan norska och svenska lokförare på Ofotbanan eller inte. LKAB vill enligt norska lokförarfacket inte avtala om en sådan fördelning.

Det är inte första gången strejk utbryter i Narvik. Så sent som i somras la tågledare och lotsar ner sitt arbete som en del av strejken i den norska offentliga sektorn. Under nio dygn stod trafiken till hamnen i Narvik still.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.

Eric Donell, förbundsordförande i Riksförbundet Attention. Foto: Susanne Kronholm

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens regional airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.

LO: Så ska arbetstiden kortas

Arbetstid. LO vill sänka arbetstiden för alla landets arbetare. Och det ska göras förhandlingsvägen – centralt. På tisdagen presenterades förslaget från en enig LO-styrelse.

Förbud mot backande sopbilar väcker ilska bland villaägare

Miljö. Ingen fungerande vändplan, skymmande grönska, trånga kurvor och felparkerade bilar gör att sopbilen behöver backa för att kunna hämta avfall vid några fastigheter i Solna, utanför Stockholm. Kommunen har därför anvisat en hämtplats, vilket retat upp villaägarna.

Hallå där!

Ninni Westerlund

…utbildningsansvarig vid Assistancekåren, som i samarbete med Vreta utbildningscentrum utanför Linköping tagit fram en gymnasieutbildning till bärgare.

Amazons chefer utfrågade av EU-parlamentet

Kollektivavtal. Nej, några kollektivavtal lär Amazon inte förhandla om i Europa. Det framkom när deras chefer frågades ut i EU-parlamentet. Och några svar på ledamöternas frågor blev det i princip inte.

Transport stämmer åkeri: ”Vägrade ge information”

Arbetsrätt. Det var åkeriet i Kungsbacka som kallade till förhandling inför anlitande av bemanningsbolag utan kollektivavtal. Men när Transports förhandlare ville ha information om de anställdas villkor tog det stopp. Nu har facket stämt åkeriföretaget i Arbetsdomstolen.

Dog wearing protective harness buckled to a car safety belt. Safe travelling or commuting by car with pets.

Obältad hund bötfälls

Vägtrafik. Böter på 1 500 kronor. Det blev straffet för en bilist i Dalsland som hade med sig hunden lös i baksätet.

Nytt år – och nya regler

Lagar. Ett nytt år är här med en hel del nya lagar och regler som kan vara bra att ha koll på. Inom transportbranschen handlar det om nya bestämmelser för färdskrivare, kör- och vilotider och vinterdäck. Vissa ersättningar från Försäkringskassan ändras också.

Tufft jobb i snöovädret

Arbetsmiljö. Vintern slog till med storm, fällda träd, ihållande snöfall och vädervarningar på olika håll i landet. Per Svedberg körde natt i plogbilen i Hälsingland medan hämtningen ställdes in för miljöarbetaren Rasmus Forsberg – en oframkomlig dag i Göteborg.

Mest läst på Transportarbetaren under 2025

Topp tre. Löner, löner och löner. Transportarbetarens läsare älskar att klicka på artiklar om löner. Här är de tre mest lästa artiklarna på transportarbetaren.se under 2025.