Sekretessavtal oroar anställa på Tankclean

Miljöföretaget Tankclean begär att de anställda ska skriva på ett långtgående sekretessavtal. Personalen får inte berätta om företagets arbetsmetoder för exempelvis anhöriga eller myndigheter. – Har de anställda synpunkter på arbetsmiljön finns det andra kanaler än facket, säger Tankcleans vd Thomas Nordbeck.

Tankclean finns i Göteborg och på ytterligare fyra platser i Sverige. Företaget arbetar med rengöring av tankbilar, silor och behållare.

På senare tid har anställa kontaktat Transport och undrat om bolaget verkligen kan tvinga dem att skriva på ett sekretessavtal. Förbindelsen är långtgående. Personalen får inte föra vidare uppgifter till någon utanför företaget. Sekretessen gäller inte bara under anställningen, utan också två år efter att man slutat.

Ett krux, påpekar en anställd, är att avtalet inte tydliggör vad som är hemligt. Det handlar i princip om allt från affärsförhållanden till drift och arbetsmetoder – såvitt det inte är ”allmänt känt”.

I en särskild punkt poängteras att utgångspunkten ska vara att ”allt material” omfattas av sekretessen.

På en rak fråga från Transportarbetaren förnekar Tankcleans vd Thomas Nordbeck först att det finns ett sekretessavtal. Närt det står klart att tidningen har en kopia på förbindelsen säger han:

– Jag skulle bara kolla hur du jobbar som journalist.

Nordbeck försvarar sedan avtalet:

– Jag tycker faktiskt inte att det är svårt att utläsa vad som är sekretessbelagt.

Om en anställd har funderingar kring låt säga arbetsmiljöfrågor, kan personen då kontakta facket utan att bryta mot avtalet?

– Det finns andra kanaler än facket, om man känner oro för exempelvis fallskyddet.

Vad händer om en anställd vägrar skriva på sekretessförbindelsen?

– Det händer väl ingenting, det finns fortfarande en sekretess som följer med anställningsavtalet.

Varför behövs i så fall en separat förbindelse?

– Eftersom de anställa inte läser igenom sina kontrakt och kollektivavtal ville vi ha ett förtydligande.

Dan Holke är chefsjurist på LO-TCO Rättsskydd. Han konstaterar att den här typen av avtal ökat på arbetsmarknaden. Främst på tjänstemannasidan.

– Man kan ifrågasätta nyttan, säger han. Det finns redan en lojalitetsplikt som följer av anställningen. I den här förbindelsen är det oklart vad som egentligen omfattas.

– Man kan också ifrågasätta att avtalet utsträcks att gälla två år efter att anställningen upphört. Den som slutat kan ju inte få sparken. Företaget kan teoretiskt sett begära skadestånd, men då krävs också att bolaget i domstol kan visa att man verkligen lidit skada. Och det är inte så enkelt.

Bör anställda inom Tankclean skriva på avtalet? Dan Holke säger:

– Det finns ingen skyldighet att skriva på. För dem som redan jobbar i företaget är mitt råd att inte göra det. För arbetssökande är situationen annorlunda. Där kan arbetsgivaren välja någon annan, som är mer medgörlig.

Arbetsdomstolen (AD) har under årens lopp avgjort flera tvister där tjänstemän eller konsulter kopierat hela kundregister och tagit med sig till andra jobb eller bolag. Där har AD ofta gått på arbetsgivarens linje.

Men Dan Holke känner inte till något enda fall där AD prövat om ett företag kan sparka en kollektivanställd för att denne vägrat skriva på ett sekretessavtal liknande det som Tankclean tagit fram.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.

Eric Donell, förbundsordförande i Riksförbundet Attention. Foto: Susanne Kronholm

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens regional airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.

LO: Så ska arbetstiden kortas

Arbetstid. LO vill sänka arbetstiden för alla landets arbetare. Och det ska göras förhandlingsvägen – centralt. På tisdagen presenterades förslaget från en enig LO-styrelse.

Förbud mot backande sopbilar väcker ilska bland villaägare

Miljö. Ingen fungerande vändplan, skymmande grönska, trånga kurvor och felparkerade bilar gör att sopbilen behöver backa för att kunna hämta avfall vid några fastigheter i Solna, utanför Stockholm. Kommunen har därför anvisat en hämtplats, vilket retat upp villaägarna.

Hallå där!

Ninni Westerlund

…utbildningsansvarig vid Assistancekåren, som i samarbete med Vreta utbildningscentrum utanför Linköping tagit fram en gymnasieutbildning till bärgare.

Amazons chefer utfrågade av EU-parlamentet

Kollektivavtal. Nej, några kollektivavtal lär Amazon inte förhandla om i Europa. Det framkom när deras chefer frågades ut i EU-parlamentet. Och några svar på ledamöternas frågor blev det i princip inte.

Transport stämmer åkeri: ”Vägrade ge information”

Arbetsrätt. Det var åkeriet i Kungsbacka som kallade till förhandling inför anlitande av bemanningsbolag utan kollektivavtal. Men när Transports förhandlare ville ha information om de anställdas villkor tog det stopp. Nu har facket stämt åkeriföretaget i Arbetsdomstolen.

Dog wearing protective harness buckled to a car safety belt. Safe travelling or commuting by car with pets.

Obältad hund bötfälls

Vägtrafik. Böter på 1 500 kronor. Det blev straffet för en bilist i Dalsland som hade med sig hunden lös i baksätet.

Nytt år – och nya regler

Lagar. Ett nytt år är här med en hel del nya lagar och regler som kan vara bra att ha koll på. Inom transportbranschen handlar det om nya bestämmelser för färdskrivare, kör- och vilotider och vinterdäck. Vissa ersättningar från Försäkringskassan ändras också.

Tufft jobb i snöovädret

Arbetsmiljö. Vintern slog till med storm, fällda träd, ihållande snöfall och vädervarningar på olika håll i landet. Per Svedberg körde natt i plogbilen i Hälsingland medan hämtningen ställdes in för miljöarbetaren Rasmus Forsberg – en oframkomlig dag i Göteborg.

Mest läst på Transportarbetaren under 2025

Topp tre. Löner, löner och löner. Transportarbetarens läsare älskar att klicka på artiklar om löner. Här är de tre mest lästa artiklarna på transportarbetaren.se under 2025.