Securitas lyfts bort från etiska fonder

I debatten om företagsetik rapporterade nyhetsprogrammet Aktuellt i veckan om att både Swedbank och Nordea plockat bort bevakningsföretaget Securitas ur sina etiska fonder. Svenska kyrkan har också tidigare sålt alla sina aktier i bolaget, av etiska skäl.

Transports fackliga representant, Jan Prang, sitter med i Securitas koncernstyrelse och deltog i gårdagens (torsdagens) styrelsemöte. Han har inte själv sett inslaget i Aktuellt, där kritik riktas mot både Securitas och mutanklagade Telia Sonera för bristande affärsmoral i länder som Peru, Saudiarabien, Indonesien och Jordanien.

– Securitas vd drog en kort flash under mötet om inslaget i nyhetsprogrammet, men det var inga konstigheter med det. Det var inget jag eller Transports andra representant Susanne Bergman Israelsson reagerade över när vi pratade efteråt.

Aktuellt framför uppgifter om att Securitas ”mitt under arabiska våren 2011” köpte ett jordanskt säkerhetsbolag. Det äger bevakningsföretaget nu tillsammans med den jordanska militären.

I nyhetssändningen uttalade sig Tamara Al Rifai, vid Human Rights Watch i New York. Hon sa att det jordanska bevakningsbolaget anklagas för att kränka mänskliga rättigheter och att journalister åtalas i Jordaniens militärdomstolar.

Securitas kommunikationschef Gisela Lindstrand förklarar att det krävs samarbetsavtal om företag ska få licens för att bedriva verksamhet i Jordanien.

På frågan om Securitas känner sig Trygg med affärspartnerns moral svarar

Lindstrand:

– Vi tar inte ställning till vad militären i Jordanien gör.

Att Securitas etiska hållning i andra länder togs upp, berodde på att Marie Ehrling utnämnts till ny styrelseordförande i Telia Sonera, efter de anklagelser om mutor i Uzbekistan som fällde den tidigare vd:n Lars Nyberg. Ehrling har en lång meritlista och har bland annat varit vice koncernchef och chef för SAS Airline. Hon är tänkt att lyfta moral- och etikfrågorna inom Telia Sonera.

I Aktuellt vill Marie Ehrling inte uttala sig om Securitas, utan hänvisar i stället till bolagets vd och styrelseordförande.

Jan Prang avböjer också kommentarer kring Securitas verksamhet i Jordanien, eftersom han inte sett nyhetsprogrammet. Men han tillägger:

– Självklart ska vi ta hänsyn till de mänskliga rättigheterna och Securitas globala uppförandekod. Vi har diskussioner om hur man ska uppföra sig i andra länder. Hösten 2010 åkte jag och en delegation från Transport till USA, där de anställda upplevde att Securitas inte följde koden. Men där har det blivit ordning nu, vad jag förstått. Transport bedriver också ett projekt i Indien för att förbättra väktarnas löner.

Bolagets uppförandekod säger bland annat att Securitas ”ska följa tillämpliga arbetstidsregler enligt nationell lagstiftning eller branschstandard”.  Lönerna ska höjas till en nivå som går att ”leva på”. Med det menas att löner och andra förmåner åtminstone ska motsvara den lagenliga minimilönen eller lägsta nivån i den aktuella branschen.

Ronny Lind är vice klubbordförande på Securitas i Stockholm. Inte heller han har sett Aktuellts rapportering. Några gliringar eller liknande från allmänheten om att företaget inte skulle sköta sig känner han inte till:

– Det var mer tidigare, med vår förre vd. Men just det här pratas det inte om runt fikabordet och jag har inte sett något på vårt intranät heller. Det är ju jättetråkigt, om det stämmer, att Securitas inte följer uppförandekoden. Vi ska ju uppföra oss, inte bara i Sverige utan i alla länder.

– Det känns som om företag, i allmänhet inte Securitas specifikt, anpassar sig lite efter förhållandena i det land de kommer till, beroende på hur stark fackföreningsrörelsen är. Man verkar tänka: ”Går det så går det”.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Assistansprofil anses ha förhandlingsvägrat

Arbetsrätt. Det gick inte längre. Sedan i somras har Göteborgsavdelningen försökt nå den högprofilerade företagaren rörande en rad brister i en chaufförs anställning. Nu rör det förhandlingsvägran enligt mbl. Och flera fall av brott mot las.

Ny aktör tar över färdtjänst och skolskjuts

Servicetrafik. Taxi Drakstaden i Sundsvall försattes i konkurs i slutet av november. Det efter larm om en rad brister med färdtjänsten, skolskjutsar och taxiväxeln. Nu är det klart med ett nytt företag som tar över och kör kommunens servicetrafik.

tre julklappspaket

Årets hjulklapp – går till Sveriges färdtjänstförare!

Färdtjänst. Sträck på er, alla färdtjänstchaufförer! Riksförbundet M Sverige vill överlämna årets hjulklapp till er för ert dagliga arbete – som gör det möjligt för personer med olika funktionsvariationer att ta sig runt och vara mer delaktiga i samhället.

Transport utbildar nya ombudsmän

Utbildning. Det är nästan tio år sedan sist. Men nu är det dags igen. Elva aspiranter deltar på Transports utbildning för att få nya ombudsmän till förbundet.

Nio får gå när hamnen minskar bemanning

Hamn. Förhandlingarna är avslutade i Norrköping. Nio hamnarbetare måste sluta. Skogsindustrins kris är hamnbolagets motivering. Men Transports förhandlare ifrågasätter att det inte skulle finnas jobb för de uppsagda.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Allt fler företag vill registrera vad de anställda gör

Integritet. Synen på GDPR har ändrats från jätteskräck för att företagen ska tvingas betala höga skadestånd till att det var ju inte så farligt. Men nu är lagstiftningen högst aktuell igen i och med att allt fler företag vill installera datorsystem för att registrera vad de anställda gör.

Läkarrock med stetoskop. Läkaren skriver för ett läkarintyg.

Har åkaren rätt att få se resultaten från min hälsokontroll?

Åkeri. Har min arbetsgivare rätt att få se resultaten från hälsokontrollen – när jag besöker läkare för att förlänga mitt körkort för tung trafik? Det undrar en arg lastbilsförare, 60 plus, vars läkare krävde att få skicka resultaten direkt till hans åkeri.

Musikhjälpen är i gång – med Transport!

Insamling. Musikhjälpen är på plats på Stora torget i Karlstad i veckan. Bössorna är öppna. Och Värmlandsavdelningen har utmanat Transports övriga avdelningar att skänka pengar. Årets motiv: Alla barn har rätt att gå i skolan.

Här i Västland, mellan Tierp och Karlholm i norra Uppland, omkom en nyanställd miljöarbetare under arbete med sophämtning i maj i år. Enligt polisens uppgifter direkt efter olyckan handlade det om att hon fallit av bilen då hon stod baktill mellan två hämtningsstationer. Foto: Lilly Hallberg

Renhållningsbolag ändrar rutiner efter dödsolycka

Miljöarbete. I våras omkom en renhållningsarbetare i Tierps kommun efter att ha fallit av sopbilen och slagit i huvudet. Företaget där kvinnan arbetade har nu stärkt säkerhetsrutinerna.

Fråga facket
Petra undrar över hur lång uppsägningstid hon har. Illustration: Martin Heap

Hur lång uppsägningstid har jag?

Transport. Petra undrar över hur lång hennes uppsägningstid är och Nischay vill veta hur man räknar ut avdrag för vab. Det och fler frågor svarar Transports experter på.

Olovlig körning blir fall för HD

Juridik. Chauffören saknade behörighet att köra svenskregistrerad lastbil enligt körkortslagen. Men hovrätten ogillade åtalet om olovlig körning. Riksåklagaren har nu överklagat domen till Högsta domstolen (HD).

Måsar skitar ner i hamnen

Hamn. Falskt alarm. Det är inget ”skarvkaos” med hamnarbetare som riskerar att halka i fågelbajs i Helsingborgs hamn. Något som flera medier rapporterade om i oktober. "Men vi har en del problem med måsar".

Taxibolag i Sundsvall i konkurs

Servicetrafik. Taxi Drakstaden har fått hård kritik för brister när det gäller färdtjänst och skolskjutsar i Sundsvall. På torsdagen försattes taxibolaget, som har avtal med kommunen, i konkurs.

Tidningsbud knivrånat av tre män

Tidningsbud. Tidigt på måndagsmorgonen fick polisen larm om ett rån i Mariestad, riktat mot ett tidningsbud i tjänst – tre personer ska ha omringat budet, hotat med kniv och tvingat till sig kontanter.