SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens Regional Airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.

Det rapporterar webbtidningen Travelnews. Miljonlånet ingår som en del i ett nytt avtal mellan flygbolaget SAS och Braathens regional airways, där villkoren förhandlats om. Syftet är att trygga framtiden för Braathens regional Airways och stärka inrikestrafiken i Sverige, uppger Travelnews.

Upplägget fungerar så att SAS köper in en paketlösning från Braathens regional airways som svarar för flygplan, besättning, underhåll och försäkring. Så kallad ACMI-leasing.

Konkurs i september 2025

Braathens har en rad dotterbolag med snarliknande namn, som inte är helt lätta att hålla isär. I september förra året försattes Braathens international airways och Braathens crew i konkurs och 120 kabinanställda förlorade jobben. Bolagen erbjöd också så kallad ACMI-leasing till olika researrangörer och flygbolag, däribland SAS.

I november i fjol gick moderbolaget vidare, möblerade om efter konkurserna och sa upp ett 20-tal kabinanställda på dotterbolaget Braathens people, vid flygbaserna i Göteborg och Malmö. Företaget behöll dock sina baser i Stockholm och Visby och de varslade flygvärdarna och flygvärdinnorna erbjöds att söka nya arbeten vid Stockholmsbasen.

– En del har gått över till basen i Stockholm och ett antal anställda har bytt jobb från konkursade Braathens crew till Braathens people, säger Transports flygombudsman Johan Einarsson på avdelning 46.

Han har tidigare beskrivit personalens blandade känslor inför uppsägningar och omorganisation, sagt att vissa är uppgivna och ledsna, andra arga.

Tvist om måltidsuppehåll fortfarande olöst

En annan fråga är fortfarande inte löst. Efter flera förhandlingar är Transport och Braathens people inte överens när det gäller personalens rätt till måltidsuppehåll. Det handlar om 45 minuter, enligt kollektivavtalet, anför facket.

– Många tvingas jobba i nio, tio timmar utan rast. I förlängningen äventyrar det säkerheten, sa Johan Einarsson i Transportarbetaren den 16 maj 2025.

Att kabinpersonalen inte hinner äta beror bland annat på försenade flyg och att mat inte lastats på planet. Liksom att de så kallade slingorna, personalens scheman, är planerade så att de inte hinner få i sig någon mat.

”Har rättat till brister i scheman”

Braathens people kontrar i ett mejl till Transportarbetaren att företaget rättat till brister i scheman till följd av ett systemfel och att man fortsätter föra en dialog och förhandla med facket.

”Vi arbetar fortlöpande för att säkra att de scheman som publiceras följer ingånget kollektivavtal”, skriver hållbarhetschef Lars Resare. Han uppger vidare att måltidsuppehållet ”i utgångsläget är 75 minuter”. Om uppehållet reduceras till ”mellan 45 och 75 minuter beställs lunch eller middag med leverans till flygplanet som är kostnadsfri för medarbetaren.”

Hur går förhandlingarna och kontakterna med motparten Braathens people?

– I dagsläget kan jag tyvärr inte säga något om det, svarar Transports Johan Einarsson

Fotnot: Vid årsskiftet 2024–2025 lämnade flygbolaget Braathens (BRA) Bromma och flyttade till Arlanda, som underleverantör till SAS.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Att spela och följa backgammon är ett sätt att fördriva den långa väntetiden på nästa körning vid taxiremoten på Arlanda. Foto: John Antonsson

”Snygga upp på taxiremoten!”

Arbetsmiljö. Slitna utemöbler, inomhus. Igenbommad restaurang, smutsiga och alldeles för få toaletter – för de hundratals taxiförare som väntar på körningar vid remoten nära Arlanda varje dag. Ofta i timtal.

Transportarbetarens logga

Svenskt Näringsliv vill inte förhandla om kortare arbetstid

Arbetstid. LO vill se en generell arbetstidsförkortning, förhandlad mellan arbetsmarknadens huvudorganisationer. Men arbetsgivarsidan vill inte ha några centrala förhandlingar alls.

En man i gul varselväst packar paket.

Amazons chefer utfrågade av EU-parlamentet

Kollektivavtal. Nej, några kollektivavtal lär Amazon inte förhandla om i Europa. Det framkom när deras chefer frågades ut i EU-parlamentet. Och några svar på ledamöternas frågor blev det i princip inte.

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.

LO: Så ska arbetstiden kortas

Arbetstid. LO vill sänka arbetstiden för alla landets arbetare. Och det ska göras förhandlingsvägen – centralt. På tisdagen presenterades förslaget från en enig LO-styrelse.

Förbud mot backande sopbilar väcker ilska bland villaägare

Miljö. Ingen fungerande vändplan, skymmande grönska, trånga kurvor och felparkerade bilar gör att sopbilen behöver backa för att kunna hämta avfall vid några fastigheter i Solna, utanför Stockholm. Kommunen har därför anvisat en hämtplats, vilket retat upp villaägarna.

Hallå där!

Ninni Westerlund

…utbildningsansvarig vid Assistancekåren, som i samarbete med Vreta utbildningscentrum utanför Linköping tagit fram en gymnasieutbildning till bärgare.

Amazons chefer utfrågade av EU-parlamentet

Kollektivavtal. Nej, några kollektivavtal lär Amazon inte förhandla om i Europa. Det framkom när deras chefer frågades ut i EU-parlamentet. Och några svar på ledamöternas frågor blev det i princip inte.

Transport stämmer åkeri: ”Vägrade ge information”

Arbetsrätt. Det var åkeriet i Kungsbacka som kallade till förhandling inför anlitande av bemanningsbolag utan kollektivavtal. Men när Transports förhandlare ville ha information om de anställdas villkor tog det stopp. Nu har facket stämt åkeriföretaget i Arbetsdomstolen.

Dog wearing protective harness buckled to a car safety belt. Safe travelling or commuting by car with pets.

Obältad hund bötfälls

Vägtrafik. Böter på 1 500 kronor. Det blev straffet för en bilist i Dalsland som hade med sig hunden lös i baksätet.

Nytt år – och nya regler

Lagar. Ett nytt år är här med en hel del nya lagar och regler som kan vara bra att ha koll på. Inom transportbranschen handlar det om nya bestämmelser för färdskrivare, kör- och vilotider och vinterdäck. Vissa ersättningar från Försäkringskassan ändras också.

Tufft jobb i snöovädret

Arbetsmiljö. Vintern slog till med storm, fällda träd, ihållande snöfall och vädervarningar på olika håll i landet. Per Svedberg körde natt i plogbilen i Hälsingland medan hämtningen ställdes in för miljöarbetaren Rasmus Forsberg – en oframkomlig dag i Göteborg.

Mest läst på Transportarbetaren under 2025

Topp tre. Löner, löner och löner. Transportarbetarens läsare älskar att klicka på artiklar om löner. Här är de tre mest lästa artiklarna på transportarbetaren.se under 2025.

Många dödsolyckor bland lastbilschaufförer sker i trafiken. Foto: Jeppe Gustafsson/Shutterstock

Över 200 personer miste livet i trafiken

Vägtrafik. Under förra året omkom 208 människor i trafikolyckor. Sett ur ett längre perspektiv betyder det en fortsatt minskning av antalet dödsolyckor, visar Transportstyrelsens preliminära statistik.

vinterdäck och lastbil på vinterväg

VMA och fler snövarningar utfärdade

Vägtrafik. Nya, extrema snöfall och hårda vindar väntar. För delar av Ångermanland har SMHI gått ut med en röd varning och uppmanar trafikanter att ”inte ge sig ut”. För flera av Transports yrkesgrupper innebär det stora problem.

Säkerhetskontrollanterna går över till Swedavia på Landvetter

Bevakning. Den 1 december 2025 tog Swedavia över ansvaret för säkerhetskontrollerna på Landvetters flygplats i Göteborg. Det innebär att säkerhetskontrollanterna går över från Securitas till det statliga bolaget. Positivt med fler förmåner, tycker Therése Svenningsson.