Whiskey Trio ligger vid kaj i Varbergs.

”Säkerhetsrisken” kvar i Varbergs hamn

Det rostiga fartyget med misär ombord hålls fortfarande kvar i Varbergs hamn. Inspektörer från Transportstyrelsen har varit där hela dagen. De har än så länge inte släppt i väg fartyget med sin, enligt uppgift, explosiva last. Sjömännen har efter fackens ingripande dock fått lakan och täcken i sängarna plus färsk mat och vatten.

Inspektörerna från Transportstyrelsens sjöfartstillsyn stoppade fartyget Whiskey Trios fortsatta resa i fredags i förra veckan. De avslöjade ett antal brister i säkerheten ombord.

– Det allvarligaste just nu är att besättningsmännen visserligen har fått nya kontrakt med godkänd lön – men deras kontraktstid har kortats med fyra månader. Så de kommer inte att tjäna ihop mer pengar än med den usla lön de hade, säger Transports Göran Larsson.

Han är ITF-inspektör och har uppdraget att besöka bekvämlighetsflaggade fartyg i svenska hamnar och teckna kollektivavtal för besättningarna samt kolla att dessa följs. Tillsammans med en ombudsman från Seko har han sett till att besättningsmännen på Panamaflaggade Whiskey Trio ska få lön i nivå med den lägsta som accepteras av ILO (FN:s arbetsmarknadsorgan). De har fått upp månadslönen till ILO-nivån 1 070 dollar för en indier och två georgier som låg klart under de turkiska sjömännen ombord.

Göran Larsson har läst tidningen Arbetets intervju med Burcin Tunc, ägare och vd på det turkiska rederi som Whiskey Trio tillhör.

– Jag blir så förbannad, säger Göran Larsson. Han uttalar sig människo-ovärdigt om sina anställda.

Citat från Arbetet som frågar Burcin Tunc varför minst tre personer ombord inte hade ILO:s minimilön:

”– Den här ILO-minimilönen, det är för erfarna sjömän som kan sitt jobb. Men nuförtiden är det vanligt att många unga indier vill arbeta för oss, för de har inga jobb där hemma. De vet inte ens hur man håller i ett rep. Och den här indiern (som sov på några lastpallar, Transportarbetarens anm), han kanske aldrig ens har sett en säng! Han kanske är nöjd.”

– Skrämmande, kommenterar Göran Larsson. Det handlar om utbildade sjömän, lättmatroser och matroser, som har jobbat till sjöss i flera år.

Burcin Tunc säger också i Arbetetintervjun att förhållandena ombord är ok. Att det är svårt för honom att kontrollera om kocken serverar gammal mat. Och att den besättningsman som vill ha en kudde får det – om han bara säger till.

Whiskey Trio är, enligt uppgift, lastad med raketer och explosiva varor, en del från svenska Bofors. Slutdestinationen ska vara Jemen och Oman.

– Av säkerhetsskäl kommenterar vi inte transporter, säger Bofors pressansvariga Jenny Nilsson till Sveriges Television.

Tullverket har ännu inte lämnat ut den tulldeklaration som Transportarbetaren begärt att få ta del av. Svensk polis känner till uppgifterna om farligt gods, men kan enligt sin informatör i Varberg inte undersöka fartyget som räknas som ett utländskt territorium.

– Det här känns inte som det Sverige vi känner till, säger Göran Larsson när han på torsdagskvällen har kommit hem efter flera besök ombord på Whiskey Trio.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.

Eric Donell, förbundsordförande i Riksförbundet Attention. Foto: Susanne Kronholm

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens regional airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.

LO: Så ska arbetstiden kortas

Arbetstid. LO vill sänka arbetstiden för alla landets arbetare. Och det ska göras förhandlingsvägen – centralt. På tisdagen presenterades förslaget från en enig LO-styrelse.

Förbud mot backande sopbilar väcker ilska bland villaägare

Miljö. Ingen fungerande vändplan, skymmande grönska, trånga kurvor och felparkerade bilar gör att sopbilen behöver backa för att kunna hämta avfall vid några fastigheter i Solna, utanför Stockholm. Kommunen har därför anvisat en hämtplats, vilket retat upp villaägarna.

Hallå där!

Ninni Westerlund

…utbildningsansvarig vid Assistancekåren, som i samarbete med Vreta utbildningscentrum utanför Linköping tagit fram en gymnasieutbildning till bärgare.

Amazons chefer utfrågade av EU-parlamentet

Kollektivavtal. Nej, några kollektivavtal lär Amazon inte förhandla om i Europa. Det framkom när deras chefer frågades ut i EU-parlamentet. Och några svar på ledamöternas frågor blev det i princip inte.

Transport stämmer åkeri: ”Vägrade ge information”

Arbetsrätt. Det var åkeriet i Kungsbacka som kallade till förhandling inför anlitande av bemanningsbolag utan kollektivavtal. Men när Transports förhandlare ville ha information om de anställdas villkor tog det stopp. Nu har facket stämt åkeriföretaget i Arbetsdomstolen.

Dog wearing protective harness buckled to a car safety belt. Safe travelling or commuting by car with pets.

Obältad hund bötfälls

Vägtrafik. Böter på 1 500 kronor. Det blev straffet för en bilist i Dalsland som hade med sig hunden lös i baksätet.

Nytt år – och nya regler

Lagar. Ett nytt år är här med en hel del nya lagar och regler som kan vara bra att ha koll på. Inom transportbranschen handlar det om nya bestämmelser för färdskrivare, kör- och vilotider och vinterdäck. Vissa ersättningar från Försäkringskassan ändras också.

Tufft jobb i snöovädret

Arbetsmiljö. Vintern slog till med storm, fällda träd, ihållande snöfall och vädervarningar på olika håll i landet. Per Svedberg körde natt i plogbilen i Hälsingland medan hämtningen ställdes in för miljöarbetaren Rasmus Forsberg – en oframkomlig dag i Göteborg.

Mest läst på Transportarbetaren under 2025

Topp tre. Löner, löner och löner. Transportarbetarens läsare älskar att klicka på artiklar om löner. Här är de tre mest lästa artiklarna på transportarbetaren.se under 2025.