Nya regler om cabotage en mardröm för facket

En expertgrupp som EU-kommissionen tillsatt föreslår drastiska ändringar av dagens regler för cabotage, det vill säga tillfällig inrikestrafik. Cabotaget ska delas upp i två typer, där en innebär att utländska bilar kan stationeras permanent i Sverige. – Förslaget är klart illavarslande, säger Transports utredare Magnus Falk.

2011 fick en forskargrupp i uppdrag att utreda hur vägtrafiken fungerar i EU. I somras kom rapporten som behandlar fyra områden – bland annat tillgången på yrkesförare och hur regler och kontroller fungerar.

För Transports medlemmar är ett annat delområde, cabotaget, förmodligen den hetaste frågan.

Här menar expertgruppen att cabotaget – alltså rätten för transportföretag att köra tillfälliga inrikestransporter i andra länder – haft två syften. Dels minska tomkörningarna, dels bidra till att skapa en öppnare mer avreglerad marknad.

Enligt forskarna är det tveksamt om något av målen uppnåtts. Men i rapporten föreslår man ändå att unionen fortsätter på den inslagna vägen.

Gruppen rekommenderar att EU inför två sorters cabotage:

  • Den första kallas kopplat cabotage (linked). Här måste de tillfälliga inrikeskörningarna ske i samband med en internationell transport. Ekipaget måste ha med sig gods när det kommer in i exempelvis Sverige. Väl här kan chauffören sedan ta hur många inrikesuppdrag som helst i upp till fyra dagar. Sedan måste bilen lämna landet.

En fråga som inställer sig är hur länge ekipaget måste vara ute, innan bilen kan komma tillbaka?

– Det framgår inte, säger Magnus Falk. Man kan heller inte utläsa om det ska gå att stapla hur många fyrdagarsperioder som helst på varandra, förutsatt att man lämnar landet en kort sväng.

  • Den andra varianten benämns frikopplat cabotage (non-linked). Den kan bedrivas under lång tid och kräver inte att det aktuella fordonet kommer in med gods.

Forskargruppens förslag innebär att ett utländskt transportföretag kan placera en lastbil i låt säga Sverige i princip permanent. Bilen kan sedan bemannas med en chaufför från vilket EU-land som helst. Föraren har rätt att köra inrikestrafik i Sverige upp till 50 dagar i sträck. Det gäller om lastbilen har högsta miljöklass, Euro 5. Har fordonet sämre miljöklassning är gränsen 30 dagar.

Magnus Falk säger:

– Notera att efter 50 dagar är det bara föraren som måste lämna landet, inte bilen. Det utländska åkeriföretaget behöver bara byta chaufförer med jämna mellanrum, så kan transporterna fortgå hur länge som helst.

I rapporten som EU-kommissionen fått sägs att förarna som kör ”frikopplat cabotage” i uppåt 30–50 dagar ska omfattas av unionens så kallade utstationeringsdirektiv. Det innebär, i teorin, att de har rätt till samma lönevillkor som gäller i landet där de kör.

Fast frågan är vem som ska se till att det fungerar i land som Sverige, där det är arbetsmarknadens parter som gör upp löner och andra anställningsvillkor.

Transports utredare Magnus Falk igen:

– Forskarna lanserar idén om en databas där både fordon och förare som kör cabotage ska registreras. I den ska det framgå precis vilka körningar och uppdrag den utländske föraren utför.

– I rapporten utgår man från att det är myndigheterna som kollar att det sköts. Det kan naturligtvis få stor betydelse för Transport och fackets roll i framtiden.

Estländaren Siim Kallas är vice ordförande i EU-kommissionen och ansvarig för transportfrågor. Han fick expertgruppens rapport den 20 juni 2012 och uttalade sig positivt om förslagen.

Magnus Falk ser framför sig en process som kan sluta med ett konkret lagförslag från EU-kommissionen våren 2013.

– Ur svensk facklig synvinkel är det svårt att hitta någonting positivt i de förslag som nu lagts fram. Det är en smygöppning av transportmarknaden, ett steg mot helt frisläppt inrikestrafik.

– För Transport är det angeläget att slå till alla bromsar. Det bör faktiskt vara en fråga för hela LO. Det som händer inom vägtrafiken kan överföras på nästan vilka branscher som helst.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Assistansprofil anses ha förhandlingsvägrat

Arbetsrätt. Det gick inte längre. Sedan i somras har Göteborgsavdelningen försökt nå den högprofilerade företagaren rörande en rad brister i en chaufförs anställning. Nu rör det förhandlingsvägran enligt mbl. Och flera fall av brott mot las.

Ny aktör tar över färdtjänst och skolskjuts

Servicetrafik. Taxi Drakstaden i Sundsvall försattes i konkurs i slutet av november. Det efter larm om en rad brister med färdtjänsten, skolskjutsar och taxiväxeln. Nu är det klart med ett nytt företag som tar över och kör kommunens servicetrafik.

tre julklappspaket

Årets hjulklapp – går till Sveriges färdtjänstförare!

Färdtjänst. Sträck på er, alla färdtjänstchaufförer! Riksförbundet M Sverige vill överlämna årets hjulklapp till er för ert dagliga arbete – som gör det möjligt för personer med olika funktionsvariationer att ta sig runt och vara mer delaktiga i samhället.

Transport utbildar nya ombudsmän

Utbildning. Det är nästan tio år sedan sist. Men nu är det dags igen. Elva aspiranter deltar på Transports utbildning för att få nya ombudsmän till förbundet.

Nio får gå när hamnen minskar bemanning

Hamn. Förhandlingarna är avslutade i Norrköping. Nio hamnarbetare måste sluta. Skogsindustrins kris är hamnbolagets motivering. Men Transports förhandlare ifrågasätter att det inte skulle finnas jobb för de uppsagda.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Allt fler företag vill registrera vad de anställda gör

Integritet. Synen på GDPR har ändrats från jätteskräck för att företagen ska tvingas betala höga skadestånd till att det var ju inte så farligt. Men nu är lagstiftningen högst aktuell igen i och med att allt fler företag vill installera datorsystem för att registrera vad de anställda gör.

Läkarrock med stetoskop. Läkaren skriver för ett läkarintyg.

Har åkaren rätt att få se resultaten från min hälsokontroll?

Åkeri. Har min arbetsgivare rätt att få se resultaten från hälsokontrollen – när jag besöker läkare för att förlänga mitt körkort för tung trafik? Det undrar en arg lastbilsförare, 60 plus, vars läkare krävde att få skicka resultaten direkt till hans åkeri.

Musikhjälpen är i gång – med Transport!

Insamling. Musikhjälpen är på plats på Stora torget i Karlstad i veckan. Bössorna är öppna. Och Värmlandsavdelningen har utmanat Transports övriga avdelningar att skänka pengar. Årets motiv: Alla barn har rätt att gå i skolan.

Här i Västland, mellan Tierp och Karlholm i norra Uppland, omkom en nyanställd miljöarbetare under arbete med sophämtning i maj i år. Enligt polisens uppgifter direkt efter olyckan handlade det om att hon fallit av bilen då hon stod baktill mellan två hämtningsstationer. Foto: Lilly Hallberg

Renhållningsbolag ändrar rutiner efter dödsolycka

Miljöarbete. I våras omkom en renhållningsarbetare i Tierps kommun efter att ha fallit av sopbilen och slagit i huvudet. Företaget där kvinnan arbetade har nu stärkt säkerhetsrutinerna.

Fråga facket
Petra undrar över hur lång uppsägningstid hon har. Illustration: Martin Heap

Hur lång uppsägningstid har jag?

Transport. Petra undrar över hur lång hennes uppsägningstid är och Nischay vill veta hur man räknar ut avdrag för vab. Det och fler frågor svarar Transports experter på.

Olovlig körning blir fall för HD

Juridik. Chauffören saknade behörighet att köra svenskregistrerad lastbil enligt körkortslagen. Men hovrätten ogillade åtalet om olovlig körning. Riksåklagaren har nu överklagat domen till Högsta domstolen (HD).

Måsar skitar ner i hamnen

Hamn. Falskt alarm. Det är inget ”skarvkaos” med hamnarbetare som riskerar att halka i fågelbajs i Helsingborgs hamn. Något som flera medier rapporterade om i oktober. "Men vi har en del problem med måsar".

Taxibolag i Sundsvall i konkurs

Servicetrafik. Taxi Drakstaden har fått hård kritik för brister när det gäller färdtjänst och skolskjutsar i Sundsvall. På torsdagen försattes taxibolaget, som har avtal med kommunen, i konkurs.

Tidningsbud knivrånat av tre män

Tidningsbud. Tidigt på måndagsmorgonen fick polisen larm om ett rån i Mariestad, riktat mot ett tidningsbud i tjänst – tre personer ska ha omringat budet, hotat med kniv och tvingat till sig kontanter.