;
Bärgare Jonte Rothman
Avtal 2020

Nya löner även för bärgarna

Bärgning. Lönerna är satta även för bärgarna. Totalt blir det 1 448 kronor i lönelyft på 29 månader. Den första höjningen gäller retroaktivt från den 1 november 2020 och de pengarna ska betalas ut senast den 25 januari.

Avtalet tecknades på tisdagskvällen och gäller från den 1 november 2020 till den 31 mars 2023. Bärgarna har tre löneklasser och lönehöjningen bli lika stor i alla.

  • Den första uppräkningen sker den 1 november 2020 och ger 813 kronor mer i månaden.
  • Nästa kommer den 1 april 2022 och fyller på med 635 kronor till.

Lönehöjningarna bygger på LO:s så kallade märke, som den här gången sattes till 5,4 procent på 29 månader.

I märket har LO och Svenskt Näringsliv bakat in en förbättring av den avtalspension som arbetsgivarna betalar in premier till. Startåldern för premieinbetalningar sänks stegvis från 25 till 22 år.

Fast arbetstagarna får betala reformen med en viss avräkning på märket, på de  5,4 procenten. För bärgarna blir den betydligt mindre än för de flesta andra LO-grupperna. Bara 0,06 procentenheter.

I likhet med andra yrkesgrupper får de anställda på bärgningsföretagen ingen kompensation för de sju månaderna med frysta kollektivavtal. Den anses vara inbakad i märket.

I avtalsrörelsen har Transport och arbetsgivarna enats om att tillsätta olika arbetsgrupper. En ska se över själva spelreglerna i samband med vanliga tvisteförhandlingar och kommande avtalsrörelser. Den kan få genomslag även på bärgningsavtalet.

För bärgarna är arbetsmiljön och säkerheten en avgörande fråga. En arbetsgrupp med representanter från både fack och arbetsgivare ska nu ta tag i TMA- problemet.

Tidigare hade Arbetsmiljöverket slagit in på en linje där skyddsfordon (TMA) såg ut att bli ett krav vid alla bärgningsjobb på riskklassade vägar.

Men verket backade, något som väckte hård kritik från både Transport och många företag.

Magnus Thelander, ombudsman och förhandlare på Transport, är nöjd med att parterna nu tar tag i TMA-frågan tillsammans:

­– Olyckor och incidenter är tyvärr vardag för våra medlemmar som jobbar ute på vägen. Vårt mål är att kartlägga riskerna och arbeta för en förändrad lagstiftning.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Transportarbetarens logga

Svenskt Näringsliv vill inte förhandla om kortare arbetstid

Arbetstid. LO vill se en generell arbetstidsförkortning, förhandlad mellan arbetsmarknadens huvudorganisationer. Men arbetsgivarsidan vill inte ha några centrala förhandlingar alls.

LO-borgen. Foto: Shutterstock

LO-beslut om kortare arbetstid dröjer

Fackligt arbete. LO hade lovat att innan förra årets slut gå ut med hur det är tänkt att arbetstidsförkortningen för alla förbunds samtliga medlemmar ska införas. Men på sista styrelsemötet 2025 blev det klart att beslutet flyttas fram till 2026.

Bakficka på jeans med två sedlar nedstoppade

Så blev de nya lönerna

Löner. Alla utom ett av Transports kollektivavtal är färdiga. Här är de nya lönerna – och så tycker facket, arbetsgivarna och arbetarna om de nya avtalen.

Rådjur på väg. Foto: Shutterstock

Rekordmånga viltolyckor – högsäsongen är här: ”Size matters”

Trafiksäkerhet. Antalet viltolyckor på svenska vägar är rekordhögt. Under hösten rör sig mer vilt än vanligt – ett djur sticker ut. "Man sitter tryggare i en lastbil – size matters oavsett vad folk säger", säger Anders Broby, vid viltanalysenheten på Naturvårdsverket.

Glenn Gåse hoppar ur lastbilshytt. Foto: Dexter Svärd Huss

Oväntade orsaken till livslånga skador: ”Då kan du inte gå”

Arbetsmiljö. Att spara några sekunder genom att hoppa ur lastbilshytten kan få oväntade konsekvenser. Skyddsombud varnar för onödig stress vid åkerier. – Det har redan hänt dödsolyckor på grund av stressen, jag vill inte att det ska bli fler, säger Magnus Eriksson, regionalt skyddsombud i Örebro.

Genrebild. Arbetsmiljöverket genomför inspektion. Foto: Mia Åkermark Arbetsmiljöverket

Tystnad kan leda till dödsfall – transportbranschen sticker ut

Tystnadskultur. Mer än varannan anställd inom transportsektorn upplever att beslutsfattare inte lyssnar. Anställda berättar att de kan hålla problematiska situationer för sig själva. – Det leder till ohälsa, olycksfall och i slutänden dödsfall, säger Martin Miljeteig, central arbetsmiljöombudsman på Transport.

Brist på skyddsvakter hotar totalförsvaret: Behövs dubbelt så många

Beredskap. Bevakningsföretag riskerar att förlora personal till militär vid krig eller kris. Samtidigt kommer behovet av skyddsvakter öka för att försvara Sveriges viktigaste anläggningar. – Det behövs ungefär dubbelt så många som jobbar med bevakning i höjd beredskap som i fredstid, säger Jonas Wannberg på Bya.

9/9: Dags att uppmärksamma alla yrkesförare!

Yrkesförarens dag. Den 9/9 är temadagen tillägnad dem som kör yrkestrafik, chaufförerna som får allt att rulla – året runt, alla tider på dygnet, i alla väder.

Teslakonflikten analyseras på uppdrag av regeringen

Konflikt. Regeringen har gett Medlingsinstitutet i uppdrag att analysera den långvariga Teslakonflikten, unik för svensk arbetsmarknad. I myndighetens uppdrag ingår att lämna kommentarer för att trygga den svenska modellen.

Så byggde Transport upp styrkan på Ryanair

Organisering. När Transport tog över organiseringen av kabinpersonalen hade förbundet inga medlemmar på Ryanair. Regelbundna besök på arbetsplatsen, medlemsvärvning och nya förtroendevalda gav facket styrka att kräva kollektivavtal.

Kerstin Ericsson är bilkårsveteran. Foto: Dexter Svärd Huss

Bilkåren rustar för kris – Kerstin har varit med sedan 1970-talet

Beredskap. Det försämrade säkerhetsläget i omvärlden har lett till att intresset för Bilkåren ökat. Rysslands invasion av Ukraina ses som en direkt orsak. – Det är absolut ett ökat intresse. Men vi behöver vara fler kvinnor, säger Kerstin Ericsson.

Thomas hedrar sin avlidna vän - med radiostyrda lastbilar . Foto: Dexter Svärd Huss

Thomas hedrar sin avlidna vän – med radiostyrda lastbilar

Hobby. För vissa är radiostyrda lastbilar mer än en hobby. Det är en gemenskap i ett annars bitvis ensamt yrke – och ett sätt att minnas. – Vi har ett par stycken bilar som är byggda för att hedra chauffören som har omkommit, säger Thomas Helin, ordförande i RC Trucks.

De kan bli Sveriges bästa transportskola

Utbildning. Åtta gymnasieskolor tävlar om chansen att bli Årets transportskola 2026. Vinnaren tilldelas 10 000 kronor. – De nominerade skolorna visar ett stort engagemang", säger Lena Törnstrand, projektledare på Tya.

;