Nya avtal klara för renhållare och flyganställda

Anställda som jobbar på kommunala flygplatser och med kommunal renhållning har fått nya löneavtal. Uppgörelserna träffades i går, onsdag, mellan Transport och arbetsgivarlägret KFS. Avtalen gäller i 35 månader och ger 6,6 procent i lönelyft. Knäckfrågan var hur stor den så kallade individgarantin ska vara.

KFS-avtalen härstammar från en tid när kommunala renhållare och flygplatsarbetare var med i LO-förbundet Kommunal. Det är ett fack som länge haft individuell lönefördelning, när avtalen väl är framförhandlade.

– För oss är det främmande. Vi har ju generella påslag, lika för alla, i nästan alla våra avtal, säger Transports ombudsman Peter Winsten.

I årets förhandlingar med Transport krävde KFS inledningsvis noll kronor i ”individgaranti”. Det innebär att några anställda kan bli helt utan löneökning, medan andra får flera tusenlappar mer i lönekuvertet när fördelningen gjorts upp lokalt.

– Det kan vi aldrig acceptera. Nu enades vi om en lösning där alla ska ha minst 54 procent av de höjningar vi förhandlat fram. Förra gången var individgarantin bara 50 procent, så vi flyttade fram positionerna en bit till, säger Peter Winsten.

De nya avtalen löper alltså på 35 månader, från 1 maj 2013 till 31 mars 2016. Men de anställda får den första lönejusteringen redan från 1 april 2013 – det vill säga en bonusmånad.

Höjningarna sker i tre steg:

• Från den 1 april 2013 räknas lönerna upp med 1,9 procent. Av den potten är alla garanterade minst 265 kronor.

• Den 1 april 2014 kommer andra höjningen, nu med 2,3 procent. Individgarantin är 320 kronor.

• Sista justeringen sker 1 april 2015. Ökningen är på 2,4 procent, varav 330 utgör individgaranti.

Några andra förändringar tillkommer. Renhållarnas avtal döps om till Återvinningsavtalet.

För båda avtalen gäller att den kompletterande föräldraförsäkringen utökas med 30 dagar, jämfört med i dag.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.

Eric Donell, förbundsordförande i Riksförbundet Attention. Foto: Susanne Kronholm

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens regional airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.

LO: Så ska arbetstiden kortas

Arbetstid. LO vill sänka arbetstiden för alla landets arbetare. Och det ska göras förhandlingsvägen – centralt. På tisdagen presenterades förslaget från en enig LO-styrelse.

Förbud mot backande sopbilar väcker ilska bland villaägare

Miljö. Ingen fungerande vändplan, skymmande grönska, trånga kurvor och felparkerade bilar gör att sopbilen behöver backa för att kunna hämta avfall vid några fastigheter i Solna, utanför Stockholm. Kommunen har därför anvisat en hämtplats, vilket retat upp villaägarna.

Hallå där!

Ninni Westerlund

…utbildningsansvarig vid Assistancekåren, som i samarbete med Vreta utbildningscentrum utanför Linköping tagit fram en gymnasieutbildning till bärgare.

Amazons chefer utfrågade av EU-parlamentet

Kollektivavtal. Nej, några kollektivavtal lär Amazon inte förhandla om i Europa. Det framkom när deras chefer frågades ut i EU-parlamentet. Och några svar på ledamöternas frågor blev det i princip inte.

Transport stämmer åkeri: ”Vägrade ge information”

Arbetsrätt. Det var åkeriet i Kungsbacka som kallade till förhandling inför anlitande av bemanningsbolag utan kollektivavtal. Men när Transports förhandlare ville ha information om de anställdas villkor tog det stopp. Nu har facket stämt åkeriföretaget i Arbetsdomstolen.

Dog wearing protective harness buckled to a car safety belt. Safe travelling or commuting by car with pets.

Obältad hund bötfälls

Vägtrafik. Böter på 1 500 kronor. Det blev straffet för en bilist i Dalsland som hade med sig hunden lös i baksätet.

Nytt år – och nya regler

Lagar. Ett nytt år är här med en hel del nya lagar och regler som kan vara bra att ha koll på. Inom transportbranschen handlar det om nya bestämmelser för färdskrivare, kör- och vilotider och vinterdäck. Vissa ersättningar från Försäkringskassan ändras också.

Tufft jobb i snöovädret

Arbetsmiljö. Vintern slog till med storm, fällda träd, ihållande snöfall och vädervarningar på olika håll i landet. Per Svedberg körde natt i plogbilen i Hälsingland medan hämtningen ställdes in för miljöarbetaren Rasmus Forsberg – en oframkomlig dag i Göteborg.