Ny granskning gav Kurt 50 000 kr på ett bräde

Lagom till jul fick arbetslöse Kurt Eriksson presenten han knappt vågat hoppas på. Transports a-kassa har gjort en ny beräkning och kommit fram till att han trots allt har rätt till ersättning. – Jag fick ut 40 000 kronor retroaktivt, efter skatt. Jag är jättenöjd!

I november skrev Transportarbetaren om flygmekaniker Kurt Eriksson. Efter 36 års arbete för SAS på Arlanda hade han och ett 60-tal andra mekaniker blivit uppsagda.

I juni 2015 stod Kurt utan jobb. Han kände sig ändå lugn. Han hade ju varit med i facket och a-kassan under alla år.

Brevet som kom från kassan blev en chock. Kurt Eriksson uppfyllde inte kraven för att få ersättning.

På grund av en stroke hade han bara jobbat halvtid de senaste 14 åren. Halvtid räcker normalt för att klara villkoret för a-kasseersättning. Men. På SAS Tech sker det mesta av flygplansunderhållet nattetid och de anställda har fått igenom en rejäl arbetstidsförkortning. Heltid motsvarar 32 timmar.

Kurts halvtid innebar 16 timmar jobb i veckan. A-kassan kom fram till att det fattades ett par veckotimmar för att han skulle komma upp i de 80 timmar per månad som är grundkravet i arbetslöshetsförsäkringen.

När Transportarbetaren hälsade på Kurt var han bekymrad. Han levde på sparade pengar och jagade jobb.

– Fast vem anställer en gubbe på 60 år som dessutom är sjukpensionär på halvtid, undrade han då.

Kurt Erikssons historia skapade frustration både i facket och på a-kassan. Han hade trots allt jobbat halvtid och betalat avgift till kassan i 36 år.

Hemma i stugan skrev Kurt ihop en överklagan till förvaltningsrätten. Den hamnade först hos a-kassan som gjorde en ny djupdykning i ärendet.

Det visade sig att SAS betalat ut både semesterersättning och sjuklön i klump. När lediga tid och sjukdagar lagts ut på rätt ställen fick a-kassan ihop åtta månader där Kurt nått tröskeln på 80 timmar.

I mitten av december fick han beskedet från Transports a-kassa. Han är berättigad till ersättning.

– Jag fick 50 000 kronor på ett bräde. Minus lite skatt. Jag blev oerhört lättad. Ekonomiskt hade det börjat bli riktigt kärvt. Jag har fortsatt söka jobb, men den dörren ser ut att vara stängd.

En liten dos besvikelse finns dock kvar, förklarar Kurt Eriksson:

– Jag vände mig till Transports avdelning och bad om hjälp att skriva ihop min överklagan. Ingen hörde av sig, så till slut skrev jag själv. Det kändes jobbigt när man inte är någon mästare på kanslisvenska.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Vägen till certifierad transportutbildning

Utbildning. Lastbilar i kortege, tal, bakelser och bubbel – på onsdagen firades att transportutbildningen vid Brogymnasiet i Kristinehamn fått kvalitetsstämpeln CGT-certifiering.

”Bira mot borgare” vill väcka liv i arbetarnas frågor

Politik. Arbetarnas frågor har i stort sett försvunnit från den politiska dagordningen. Det anser en trio som vill blåsa nytt liv i debatten. Bira mot borgare är ett nyskapat rött forum som bjuder in till samtal och diskussioner, digitalt och på plats, runt om i landet.

Matbuden pratar gärna med fackrepresentanterna Marco Ghezzani och Filippo Bellandi, men få av dem kommer troligen att organisera sig.

Italienska fack vill organisera matbud

Internationellt. De flesta italienska matbuden arbetar utan några som helst skyddsnät och enligt åklagare tvingas de leva på svältlön. Därför är nu företagen Deliveroo och Glovo under domstolskontroll. Lördag den 14 mars var det fackliga initiativ över hela Italien för att protestera och försöka organisera buden.

Transport i domstol för Teslavarsel

Arbetsrätt. I december 2023 varslade Transport om sympatiåtgärd i Teslakonflikten: blockad av all avfallshantering vid elva bilverkstäder. Biltrafikens Arbetsgivareförbund stämde ett halvår senare fackförbundet för brott mot varselplikten enligt mbl. I mars hölls rättegång i Arbetsdomstolen.

Patrik Persson håller demokratiskola för miljöarb etarna avdelning 12, Malmö. Valet 2026

”Vi har kämpat oss till vår rösträtt”

Val 2026. Det mörknar i vår omvärld. Vi fick inte vår allmänna rösträtt i Sverige till skänks, den erövrades genom kamp. Det betonar Transports Malmöavdelning 12 som i början av valåret bjudit in sina förtroendevalda medlemmar till flera demokratiskolor.

Man i hängmatta – semester

Efter förhandlingar: Två veckors extra ledighet

Fackligt arbete. Chaufförer vid åkeriet upptäckte att arbetsgivaren brutit mot kollektivavtalet. Transports ombudsman från Stockholmsavdelningen har nu förhandlat fram två veckors betald ”semester” för 31 anställda.

Konkurs för Mjölbyåkeri – femtiotal anställda berörs

Åkeri. Fågelsta Transport försattes förra veckan i konkurs på egen begäran. Konkursförvaltaren har tills vidare tagit över driften men risken är stor att åkeriet helt avvecklas – all trafik är i dagsläget ställd.

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.

Eric Donell, förbundsordförande i Riksförbundet Attention. Foto: Susanne Kronholm

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens regional airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.